آکاایران: دریافت ویتامین دی و کلسیم می تواند از عوارض جانبی یائسگی زودرس پیشگیری کند. برای پیشگیری از یائسگی زودهنگام می توانید از منابع غذایی مفید در این زمینه کمک بگیرید. فرسوده شدن تخمدان ها با کاهش این ویتامین در بدن پدید خواهد آمد. بانوان برای بهبود وضعیت سلامتی شان می توانند  از منابع مختلف ویتامین دی کمک بگیرند. 

رژیم های غذایی سرشار از ویتامین D و کلسیم می توانند خطر یائسگی زودرس را در زنان کاهش دهد.

متخصصان آمریکایی در این بررسی دریافتند زنانی که حجم بیشتری ویتامین D در رژیم غذایی روزانه شان موجود است ۱۷ درصد کمتر با یائسگی زودهنگام مواجه می شوند.

“الکساندرا پوردو اسمیت” یکی از متخصصان این مطالعه گفت: مشاهدات آزمایشگاهی حاکی از وجود ارتباط بین ویتامین D با برخی مکانیزم های هورمونی مربوط به فرسوده شدن تخمدان است.

متخصصان علوم پزشکی در آمریکا همچنین اظهار داشتند: کلسیم در مقایسه با ویتامین D تاثیرگذاری کمتری در پیشگیری از یائسگی زودهنگام دارد و زنانی که بالاترین میزان کلسیم را در رژیم غذایی شان دارند ۱۳ درصد کمتر با مشکل یائسگی زودرس روبرو می شوند.

در این بررسی ۱۱۶ هزار و ۴۰۰ پرستار زن حضور داشتند. تمامی این زنان در سال ۱۹۸۹ و در زمان پاسخ به پرسشنامه اولیه بین ۲۵ تا ۴۲ سال سن داشته اند. پس از این سال، هر دو سال یکبار پرسش هایی در مورد رفتارهای مختلف این زنان و شرایط جسمی شان مطرح شد.

به گزارش مدیکال دیلی، متخصصان با بیان اینکه مصرف میزان قابل توجهی ویتامین D و کلسیم به بهبود وضعیت سلامتی کمک می کند، اظهار داشتند: مصرف ویتامین D نقش زیادی در جلوگیری از یائسگی زودهنگام دارد.

سلامت نیوز

.

منبع : hidoctor.ir