آکاایران: مجموعه: بهداشت بانوان

یائسگی قبل از 45 سالگی را یائسگی زودرس می گویند
 

وقتی یائسگی قبل از 45 سالگی اتفاق می افتد، به آن یائسگی زودرس می گویند. یکی از دلایل پزشکی یائسگی زودرس نارسایی زودرس تخمدان است. دلایل دیگر یائسگی زودرس شامل آسیب دیدگی تخمدان ها به خاطر شیمی درمانی یا پرتودرمانی یا برداشتن تخمدان ها با جراحی هستند.

زنانی که در معرض یائسگی زودرس قرار دارند ممکن است دچار کاهش نیروی باروری شوند که در حدود 10 سال پیش از یائسگی بروز می‎کند.


خوردن غذاهای سرشار از پروتئین گیاهی - مثل توفو، پاستای غنی شده، آجیل، و غلات صبحانه – در مقایسه با پروتئین‎های دارای منشأ حیوانی، خطر یائسگی زودرس را کاهش می‎دهد.


آنچه در بالا آمد جمع‎بندی تحقیق جدیدی است که به رهبری دانشگاه منچستر و دانشکدۀ بهداشت عمومی تی. اچ. چان هاروارد و امهرست در بوستُن انجام و در "نشریه اپیدمیولوژی آمریکا" منتشر شده است.


یائسگی زودرس به عنوان آغاز یائسگی در سنین زیر 45 سال تعریف می‎شود. یائسگی زودرس می‎تواند خودبه‎خودی یا القائی، برای مثال ناشی از شیمی‎درمانی یا عمل جراحی برداشتن تخمدان‎ها باشد.


باور بر آن است که یائسگی زودرس که به صورت خودبه‎خودی بروز می کند مبتلابه یک‎بیستم زنان آمریکایی است.
ریسک بالاتر مشکلات سلامت
یائسگی زودرس در زنان با افزایش خطر مرگ زودرس و تعدادی از مشکلات سلامت شامل استئوپوروز، بیماری‎های قلبی عروقی، و اختلالات نورولوژیک مرتبط شده است.


زنانی که در معرض یائسگی زودرس قرار دارند ممکن است دچار کاهش نیروی باروری شوند که در حدود 10 سال پیش از یائسگی بروز می‎کند.


محققان مطالعۀ نوین می‎نویسند که در مورد علل یائسگی زودرس دانش اندکی وجود دارد، و در اغلب موارد، تشخیص ها آنها را به ژن‎ها یا خودایمنی مرتبط نمی‎دانند.


در بحث خود در تحقیق مرتبط پیشین، محققان توضیح می‎دهند که اگرچه مطالعات قبلی به موضوع مصرف پروتئین و زمان بندی یائسگی در زنان پرداخته‎اند، بر مبنای اطلاعات آنها، مطالعۀ آنان نخستین تحقیقی است که ارتباط پروتئین به یائسگی زودرس را مورد بررسی قرار می‎دهد.


آنها می‎نویسند: "نمونه‎های مطالعه در این ارزیابی‎ها به شکل قابل توجهی در زمان آغاز مطالعه مسن‎تر از نمونه‎های مطالعۀ ما بوده‎اند، که این مانعی برای ارزیابی خاص خطر یائسگی زودرس ایجاد می‎کند."
پرسشنامه‎های مشروح غذایی
بنابراین، برای مطالعۀ خود، تیم تحقیق داده‎های "مطالعۀ سلامت پرستاران II" را برای بررسی ارتباط میان رژیم غذایی و یائسگی زودرس مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.


تجزیه و تحلیل آنان دربرگیرندۀ 85.682 زن بود که در فاصلۀ 1991 به بعد به شکل طبیعی دچار یائسگی زودرس شده‎ بودند. این مطالعه شامل زنانی نمی شد که یائسگی زودرس در آنها نتیجۀ القاء – برای مثال بر اثر شیمی‎درمانی یا هیسترکتومی – بود.


پرسشنامه‎های مشروح غذایی پر شده توسط نمونه‎ها به محققان امکان داد تا به بررسی غذاها و نوشیدنی‎هایی بپردازند که در طول دورۀ پیش از آغاز یائسگی زودرس توسط زنان مصرف شده بود.


اطلاعات به دست آمده شامل این داده بود که زنان چند وقت یک بار فهرستی شامل 131 غذا، نوشابه و انواع مکمل را مصرف کرده بودند. تواتر گزارش شده طیفی از "هرگز"، "ماهی یک بار"، تا "6 بار یا بیشتر در هر روز" را شامل می شد.


نتایج نشان داد که در طول دورۀ پوشش داده شده توسط مطالعه (1991 تا 2011)، 2041 نفر از زنان دچار یائسگی زودرس شدند.

 

 سن یائسگی
یائسگی زودرس در زنان باعث افزایش خطر مرگ زودرس می شود


سرو سه تا چهار پروتئین گیاهی
وقتی داده‎ها تجزیه و تحلیل شد، تیم تحقیق پی برد که مصرف بیشتر پروتئین گیاهی با کاهش خطر یائسگی زودرس مرتبط است.


در مقابل، محققان هیچ ارتباطی میان مصرف پروتئین حیوانی و یائسگی زودرس نیافتند.


به طور خاص، نتایج مطالعه نشان داد، زنانی که 6.5 درصد کالری روزانۀ خود را از طریق مصرف پروتئین گیاهی تأمین می‎کنند، در مقایسه با زنانی که فقط 4 درصد کالری روزانۀ آنها از طریق مصرف گیاهان تأمین می‎شود، دارای 16 درصد ریسک پایین‎تر برای ابتلاء به یائسگی زودرس هستند.


اگر فرض بر آن باشد که کالری مورد نیاز زنان برای هر روز حدود 2000 کالری است، بنابراین پروتئین گیاهی مورد بحث معادل چیزی حدود 32 گرم در هر روز خواهد بود که از غذاهایی مثل آجیل‎ها، توفو، غلات صبحانه، و پاستای غنی شده تأمین می‎شود.


ارتباط مورد بحث پس از آنکه محققان دیگر عوامل مؤثر بر بروز یائسگی زودرس شامل وضعیت مصرف دخانیات، BMI و سن را محاسبه کردند، به قوت خود باقی بود.


محققان به انجام مطالعات بیشتر برای بررسی مشروح ارتباط میان پروتئین گیاهی و کاهش خطر یائسگی زودرس فراخوان می‎دهند. برای مثال آنها می‎گویند، بررسی این موضوع جالب خواهد بود که آیا تفاوتی در تأثیر پروتئین‎های گیاهی مبتنی بر سویا و غیر آن وجود دارد یا خیر.
پژوهشگران چنین جمع بندی کرده‎اند:
"درک بهتر از چگونگی ارتباط میان مصرف پروتئین گیاهی با سالمندی تخمدان ممکن است به شناسایی راه‎هایی برای تعدیل خطر آغاز زودرس یائسگی و عوارض سلامت مرتبط به آن بینجامد."

 

 


.

منبع : beytoote.com