آکاایران: کارهایی که در سه ماه اول بارداری انجام دهید (بخش اول)

آکاایران: هفته ی اول و ماه اول بارداری بسیار جذاب و طاقت فرسا است! ما لیست کارهایی رو برای شما آماده کردیم که می تواند در شروع به شما کمک کند، شما می توانید به عنوان یک راهنما از آن استفاده کنید و هر کدام که احساس می کنید برای شما مناسب است آن را انجام دهید.

1- اولین کار : با ماما یک قرار ملاقات تنظیم کنید

وقتی کلینیک مامایی به شما گفته که باردار هستید ، شما نیاز دارید که با یک قرار ملاقات با یک ماما تنظیم کنید، قرار ملاقات باید در زمانی بین 10 هفته تا 12 هفته ی بعد از بارداری باشد.
ماما یا پزشک ممکن است این سوالات را از شما بپرسد :
• در مورد تاریخچه ی پزشکی و روش زندگی شما بپرسد
• به شما اطلاعاتی در مورد چگونه غذای سالم خوردن و ورزش و یک دید کلی نسبت به بارداری می دهد
• نگاهی به فشار خون شما می کند
• قد شما را اندازه گیری میکند و از شما در مورد وزنتان میپرسد، مامای شما این اندازه گیری ها را برای محاسبه ی شاخص توده بدن استفاده می کند.

2- در سه ماه اول بارداری روزانه یک مکمل اسید فولیک مصرف کنید

روزانه یک مکمل اسید فولیک مصرف کنید، اسید فولیک یک ماده مغذی ضروری است که کودک شما در برابر مشکلات مغز و نخاع مانند اسپینا بیفیدا (شکاف مادرزادی مهره ها) محافظت میکند.
شما روزانه نیاز دارید که 400 میکروگرم مکمل اسید فولیک (ویتامین B9 ) مصرف کنید ، میتوانید از داروخانه ها آن را تهیه کنید، شما همچنین روزانه 10 میکروگرم ویتامین D هم نیاز دارید ، شما می توانید یک مولتی ویتامین در دوران بارداری مصرف کنید اما نباید جایگزین رژیم غذایی شما شود.

3- در طول دوره بارداری ، قبل از مصرف دارو آن را بررسی کنید

شما باید در مصرف دارو بیش از حد دقت کنید چون ممکن است برای جنین شما مضر باشد ، این بدان معنی نیست که وقتی شما نیاز به دارو دارید آن را نباید مصرف کنید، باید قبل از مصرف دارو آن را با ماما یا داروساز مشورت کنید.

4- اگر سیگار میکشید سعی کنید قبل از بارداری ترک کنید

اگر شما در دوران بارداری سیگار می کشید، جدا از خطرات برای سلامتی شما، ممکن است جنین شما در خطر سقط قرار بگیرد. استنشاق دود سیگار می تواند در نوزاد به دنیا نیامده تاثیر بگذارد، در نتیجه او هنگام تولد وزن کمی خواهد داشت.

5- در دوران بارداری کافئین را کاهش دهید

شما می توانید در دوران بارداری از خوردن قهوه لذت ببرید اما شما باید مصرف قهوه در روز را به 200 میلی گرم کافئین در روز کاهش دهید که معادل دو فنجان قهوه فوری و یا یک فنجان قهوه دم کرده می باشد.
اگر شما بیش از 200 میلی گرم در روز در دوران بارداری کافئین مصرف می کنید خطر ابتلا به سقط جنین را افزایش می دهید ، این محدودیت کافئین شامل تمام منابع کافئین از جمله قهوه، چای سبز، نوشابه ،نوشیدنی های انرژی زا می باشد.

6- در دوران بارداری تغذیه مناسب انتخاب کنید

یک رژیم غذایی سالم و متعادل تمام مواد مغذی شما و فرزندتان را تکمیل می کند ، اتمام رژیم غذایی باعث می شود که شما یک عادت خوبی برای غذا خوردن داشته باشید ، در نظر داشته باشید شما در سه ماهه اول به کالری اضافی نیاز ندارید ، شما باید از خوردن غذاهای خاص در دوران بارداری جلوگیری کنید چرا که تغذیه دوران بارداری مهم است و غذاهای مصرفی ممکن است حاوی باکتری، انگل و یا سموم باشد که به فرزند شما آسیب برساند، این شامل برخی از فراورده های لبنی مانند پنیر و تخم مرغ پخته یا خام می شود.

7- رهایی از بیماری در دوران بارداری

اکثر مادران در طول سه ماهه ی اول بارداری از بیماری رنج می برند، اغلب اوقات با خوردن غذا تهوع می گیرند ، بیابید که کدام غذا ها برای شما خوب و کدام غذا باعث می شود که احساس تهوع کنید.
خوراک هایی مانند اسنک یا بیسکوییت ، نان میتواند به شما کمک کند ، بیماری شما بین 12 یا 14 هفته خوب میشود، اگر شما روزی چند بار استفراغ میکنید و قادر نیستید که آن را کنترل کنید در اسرع وقت به دکتر مامای خود مراجعه کنید.

8- با علائم خطر در طول بارداری بیشتر آشنا شوید

برخی از علائم بارداری که شما به هیچ وجه نباید آن را نادیده بگیرید وجود دارد، وقتی رحم شما رشد میکند ممکن است شما گرفتگی خفیف در معده و درد شدید و ناگهانی را حس کنید ، همیشه با مامای خود در مورد گرفتگی و درد صحبت کنید که برای شما خطرناک نباشد.
اگر شما گرفتگی به همراه خونریزی دارید بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید، تا با ارزیابی بیشتر به شما کمک کنند. می توانید ادامه این مطلب را در آیا می دانید در سه ماه اول بارداری چه کارهایی باید انجام دهید؟ (بخش دوم) مطالعه کنید.

اگر تجربه و نظری درباره این دوران دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

.

منبع : mamanam.com