آکاایران: ماما یا پزشک متخصص زنان و زایمان

آکاایران: آیا به عنوان یک زن باردار قصد دارید که دوران حاملگی خود را ایمن و فاقد عوارضی فیزیکی و عاطفی پشت سر بگذارید؟ آیا می خواهید در مورد بهترین فردی که می تواند در طول ماه های بارداری از شما مراقبت کرده و در هنگام زایمان همراه شما باشد، بیشتر بدانید؟ آیا در مورد اینکه باید به پزشک متخصص زنان و زایمان و یا ماما مراجعه کنید، دچار سردرگمی شده اید؟ در چنین مواردی، معمولا بحث در مورد ماما یا دکتر متخصص زنان و زایمان ذهن را درگیر نموده و آرامش مادر باردار را به هم خواهد زد.

اگر می خواهید به هر یک از سوالات فوق را جواب دهید، وقت آن است که ذهن خود را استراحت داده و به مزایا و معایب هر دو گزینه پیشنهادی خوب فکر کنید تا تصمیم گیری آگاهانه گرفته و در طول دوران بارداری و انجام زایمان سلامت خود و فرزندتان را تضمین نمایید.

ماما یا پزشک متخصص زنان و زایمان:

به عنوان یک خانم باردار لازم نیست در انتخاب ماما یا پزشک متخصص زنان و زایمان با دیگر افراد رقابت داشته باشید. در واقع، فقط باید در مورد انتخاب هر دو گزینه خوب فکر کرده و جوانب مثبت و منفی کار را با آگاهی بیشتر بسنجید. پس، هنگامی که شما به عنوان یک زن حامله از بارداری خود مطمئن شدید، با همسرتان صحبت نموده و سپس انتخاب ماما و یا پزشک متخصص زنان و زایمان را انجام دهید، زیرا این امر در انتخاب بهتر شما کمک زیادی خواهد کرد. در ادامه این مقاله، موقعیت هایی که باید پیش از انتخاب ماما یا پزشک متخصص زنان و زایمان برای همراهی دوران بارداری و زایمان زنان در نظر گرفته شود، بیان شده  است تا شما بتوانید در این مورد تصمیم گیری آگاهانه داشته باشید. این موقعیت ها عبارتند از:

تفاوت بین ماما و پزشک متخصص زنان و زایمان:

به عنوان یک زن حامله باید بدانید که نکته مهم قبل از انتخاب ماما یا پزشک متخصص زنان و زایمان، آگاهی از تفاوت اصلی بین ماما و پزشک متخصص زنان و زایمان می باشد. در حالی که هر دو ممکن است در زمینه کاری خاصی تخصص دارا باشند، زمینه و معیار آن ها با هم دیگر کاملا متفاوت است. پس، بیمار ابتدا باید زمینه کاری هرکدام را درک نموده و قبل از انتخاب یکی از آن ها اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهد. پزشک متخصص زنان و زایمان در دانشکده پزشکی تحصیل نموده و پست خود را کامل کرده است، اما ماما فقط درس مامایی را خوانده و اطلاعاتی در مورد جراحی و درمان بیماری های خاص زنان ندارد. علاوه بر این مورد، بعضی از پزشکان متخصص زنان و زایمان آموزش ویژه ای در زمینه هایی مانند پزشکی مادر و جنین، ناباروری و سرطان اندام های تولیدمثل زنان دیده و در این مورد تجارب خاصی کسب کرده اند.

جالب است بدانید که پرستاران هم می توانند در یک برنامه کارشناسی ارشد ثبت نام کرده و برای دستیابی به علوم مامایی دانش  خود را تکمیل کنند. البته در چنین مواردی، آن ها باید برنامه آموزشی بالینی را نیز بگذرانند، چون همه ماماها باید گواهینامه یا مجوز کار در استان هایی را که قصد طبابت در آن ها را دارند، به دست بیاورند.

نکته نهایی در مورد ماما و پزشک متخصص زنان و زایمان:

در نهایت، به عنوان یک زن حامله یادتان باشد که برخی موارد نیز باید در انتخاب ماما یا پزشک متخصص زنان و زایمان، به منظور همراهی مادر باردار و انجام معاینات ماهانه او موردتوجه قرار گیرد، که عبارتند از:

  • اگر مادر بارداری قصد دارد که فرزند خود را با روش سزارین به دنیا بیاورد، باید تصمیم خود را بررسی نموده و با توجه به شرایط بدن خود، در دوران بارداری نیز تحت مراقبت پزشک متخصص زنان و زایمان یا ماما قرار گیرد، اما اگر نیازی به انجام عمل سزارین  داشته باشد شرایط فرق خواهد کرد!
  • همچنین، زن باردار باید پزشکی را انتخاب کند که تا زمان تولد نوزاد همراه او بوده و در صورت نیاز به کمک های پزشکی، به بیمار کمک نماید. اکثر پزشکان متخصص زنان و زایمان در یک زمان به چند بیمار وقت معاینه داده و دچار سردرگمی می شوند که ممکن است در هنگام مراجعه بیمار نتوانند به او رسیدگی نموده و یا در صورت نیاز او را درمان کنند. از این رو، زنان باید در دوران بارداری زمان مراجعه به پزشک متخصص زنان و زایمان را با او هماهنگ نموده و تاکید کنند که در صورت نیاز باید تا زمان تولد در کنارشان باشد.

.

منبع : mamanam.com