آکاایران: در ابتدا، لازم است بدانید که سیر نوعی گیاه مانند دیگر سبزیجات است که مصرف آن در طول دوران بارداری زنان جنبه های زیادی از سلامتی خود مادر و جنین داخل رحم او را تضمین خواهد کرد. پس، اگر شما زن حامله مایل هستید تا در مورد این گیاه جادویی، زمان مناسب استفاده از آن و نکات ایمنی مصرف سیر بیشتر بدانید، بهتر است ادامه این مقاله را به دقت مطالعه کنید، تا همه چیز را در مورد مصرف گیاه سیر در طی دوران بارداری خود بدانید.

آیا خوردن سیر در دوران بارداری امن است؟

سیر نوعی گیاه جادویی است که در تهیه بسیاری از غذاها، در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. جالب است بدانید که این گیاه پر از خواص درمانی شگفت انگیز می باشد که همین خواص، عامل طعم دهنده به سیر و علت بوی خاص و تند آن است. با این حال، مصرف سیر در طی دوران بارداری می تواند مزایای بسیاری برای سلامت کلی بدن مادر و جنین داخل رحم او داشته باشد. همچنین، مصرف این گیاه خاص می تواند مادر باردار را در برابر ابتلا به برخی بیماری ها بیمه کند.
در اکثر فرهنگ ها، زنان در دوران بارداری خود مصرف گیاه سیر را به عنوان بخش مهمی از رژیم غذایی روزمره خود تنظیم می کنند. این گیاه اگر در مقادیر کم و به عنوان بخشی از وعده های غذایی زنان باردار مورد استفاده قرار گیرد، نه تنها خطری برای مادر باردار و جنین داخل رحم او نخواهد داشت، بلکه سلامتی هر دوی آن ها را تضمین خواهد کرد. اما فراموش نکنید که مصرف قرص های مکمل سیر در دوران بارداری ناامن بوده و استفاده دارویی از آن با دوزهای بالا ممکن است شما و فرزندتان را دچار عوارض جبران ناپذیری کند. در واقع، می توان ادعا کرد که تا به حال، مدارک پزشکی که از مصرف این نوع مکمل ها در دوران بارداری زنان حمایت کند، موجود نیست. بنابراین، بهتر است گیاه سیر در مقادیر بسیار کم و به عنوان بخشی از مواد غذایی روزانه زنان باردار مورد استفاده قرار گیرد.

اگر مادر بارداری هستید که زیاد از جعفری استفاده میکنید بهتر است خطر سقط جنین با خوردن جعفری در دوران بارداری را حتما بخوانید.

5 فایده خوردن سیر در دوران بارداری:

سیر دارای خواص درمانی بسیاری بوده و نقش مهمی در حفظ سلامت مادر باردار و جنین داخل رحم او ایفا می کند. با این حال، هیچ اجباری برای مصرف آن در طی دوران بارداری زنان موجود نیست! زنان حامله ای که می خواهند برای اولین گیاه سیر را در برنامه غذایی خود قرار دهند، بهتر است با دکتر متخصص زنان و زایمان معالج خود در این مورد صحبت کنند. در ادامه این مقاله، برخی از فواید مصرف سیر در دوران بارداری زنان عنوان شده است. این موارد عبارتند از:

1. جلوگیری از ریزش موی زنان باردار، با خوردن سیر:

به دلیل این که گیاه سیر حاوی مقدار بالایی از آلیسین است (که ترکیبی مبتنی بر گوگرد می باشد)، بنابراین مصرف آن برای جلوگیری از ریزش موی زنان باردار بسیار مفید بوده و در صورت مبتلا شدن فرد به مشکل ریزش مو، باعث رشد موی نوین بر روی پوست سر او خواهد شد.

2. کاهش فشار خون و کلسترول با خوردن سیر در بارداری:

آلیسین موجود در گیاه سیر، یک عامل بسیار موثر برای کمک به کاهش سطح کلسترول خون در زنان باردار بوده و آن را در اندازه متعادلی نگه می دارد. همچنین، این ترکیب به مادران باردار کمک می کند تا فشار خون در رگ های خود را کاهش داده و از خطر بروز حمله قلبی و یا سکته مغزی در بدنشان جلوگیری کنند.

3. پیشگیری از ابتلا به سرطان، با خوردن سیر در دوران بارداری:

به یاد داشته باشید که مصرف منظم سیر در طی دوران بارداری می تواند شما را در برابر خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان ها، به خصوص سرطان روده بزرگ محافظت نماید.

4. مقابله با سرماخوردگی، آنفولانزا و ابتلا به انواع عفونت ها در دوران بارداری با خوردن سیر:

مصرف گیاه سیر می تواند به کاهش باکتری های مضر در سیستم بدن زنان باردار کمک کرده و با سالم نگه داشتن آن، سطح ایمنی بدن فرد را افزایش دهد. به این ترتیب، بدن مادران باردار در برابر عفونت های مختلف، از جمله سرماخوردگی و آنفولانزا مقاوم شده و در صورت ابتلا به این بیماری ها هم علائم بسیار خفیفی از خود بروز خواهد داد.

5. کمک به درمان عفونت های واژن زنان باردار، با خوردن سیر:

خوردن سیر در بارداری می تواند به درمان عفونت های مختلف مهبل (واژن)، از جمله کاندیدیازیس مزمن و همچنین سندرم مخمر و انواع حساسیت های زنان باردار کمک کند.

و اما عوارض جانبی خوردن سیر در دوران بارداری:

در حالی که گفته می شود سیر یک گیاه سالم و بسیار مفید برای زنان باردار است، اما گاهی اوقات مصرف آن می تواند باعث بروز واکنش منفی در بدن فرد مصرف کننده شود. در ادامه این مقاله، برخی از شرایطی که مادران باردار باید مراقب مصرف سیر باشد، بیان شده است. این موارد عبارتند از:
• مصرف بیش از حد سیر تازه می تواند احتمال خونریزی را در بدن مادران باردار افزایش دهد. بنابراین، برای اطمینان بیشتر بهتر است این مادران با دکتر معالج خود در این مورد صحبت کنند، تا در صورت بروز هر گونه لکه بینی و یا خونریزی واژینال جلوی آن گرفته شود.
• همچنین، برخی از مادران باردار ناراحتی معده و یا مسائل گوارشی را در هنگام مصرف سیر تجربه می کنند. پس، اگر شما زن حامله هم زمان با مصرف سیر متوجه بروز این گونه مشکلات در بدن خود شدید، مصرف سیر را متوقف کرده و بلافاصله با یک دکتر متخصص زنان و زایمان در مورد آن صحبت کنید.
• علاوه بر این موارد، اگر شما هم مانند بسیاری از زنان باردار از فشار خون پایین رنج می برید، یادتان باشد که دور ماندن از سیر می تواند کمک کند تا فشار خون شما زیاد پایین نرود.
• در نهایت، فراموش نکنید به دلیل این که سیر دارای خواص رقیق کننده خون است، پس مصرف آن می تواند سبب خونریزی فرد مصرف کننده شده و متوقف کردن آن، به خصوص در هنگام انجام عمل جراحی سزارین دشوار خواهد بود. بنابراین، صحبت کردن با دکتر متخصص زنان و زایمان در مورد میزان مصرف گیاه سیر می تواند برای جلوگیری از بروز هر گونه عوارض جانبی در بدن زنان باردار، بهترین راه باشد.

.

منبع : mamanam.com