آکاایران: لاپاراروسکوپی چه نوع روش درمانی است این روش درمانی برای چه نوع مشکلاتی مناسب است آمادگی های لازم برای انجام لاپاروسکوپی چگونه اند مزیت های استفاده از روش لاپاروسکوپی نسبت به دیگر روش های جراحی چیست؟

دکتر الهه ثناگو، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی: در روش لاپاراسکوپی چون پوست را به طور کامل برش نمی دهیم ( فقط در حد چند تا سوراخ برش داده می شود)، اعصاب حسی پوست تحت تاثیر قرار نمی گیرند، بنابراین درد بعد از عمل بیمار، نسبت به جراحی های قدیمی خیلی کمتر است.

دکتر الهه ثناگو، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی:

لاپاراسکوپی یک جراحی minimal invasive surgery است. برای انجام این جراحی، روی پوست حداقل 4 سوراخ به اندازه حداقل یک سانتی متر ایجاد می کنیم.  وسایل دوربین از طریق این سوراخ ها وارد شکم می شوند، البته باید به این نکته اشاره کنم که مزیت این روش این است که دست به طور مستقیم در شکم کار نمی کند (فاقد دخالت دست) که این مسئله چندین مزیت نسبت به روش های جراحی قدیم به همراه دارد. در روش لاپاراسکوپی چون پوست را به طور کامل برش نمی دهیم ( فقط در حد چند تا سوراخ برش داده می شود)، اعصاب حسی پوست تحت تاثیر قرار نمی گیرند، بنابراین درد بعد از عمل بیمار، نسبت به جراحی های قدیمی خیلی کمتر است. همچنین به این دلیل که دست به صورت مستقیم وارد شکم نمی شود، چسبندگی های بعد عمل و درد بعد از عمل هم کمتر می شود. با توجه به این مزیت ها، بیمار بعد از عمل راحت تر به زندگی روزمره اش بازمی گردد و سریع تر ترخیص می شود. 

از دیگر مزیت های لاپاراسکوپی: 

یکی دیگر از مزیت های این روش برای دختران جوانی است که به دلیل داشتن مشکلات زنانه مثل کیست تخمدان، مجبور به انجام جراحی هستند. لاپاراسکوپی می تواند یکی از روش های درمان بسیار مناسب برای این دسته از افراد باشد. به این دلیل که همان طور که گفته شد، دستکاری شکم کمتر و بالطبع چسبندگی داخل شکم هم کمتر می شود که این موارد ذکر شده در آینده می تواند نقش بسزایی در باروری این دسته از افراد دارا باشند. عامل مهم دیگری که در لاپاراسکوپی داریم، تشخیص موارد نازایی و آندومتریوز نازایی است. افرادی که با مشکل نازایی مواجه هستند در صورت نیاز و پزشک متخصص می توان با کمک روش لاپاراسکوپی بیشتر لوله ها را بررسی کنیم. همچنین چسبندگی های شکم هم با این روش قابل بررسی هستند و اگر دچار چسبندگی شده باشد با همین روش یعنی لاپاراسکوپی می توانیم این چسبندگی ها را از بین ببریم. به علاوه کیست های تخمدان، موارد پاتولوژیک در لگن و مشکلات دیگر در مسائل زنانه وجود دارند که برخی آنها را می توانیم با کمک لاپاراسکوپی تشخیص و حتی درمان کنیم.

تشخیص و درمان چه مشکلاتی با لاپاراسکوپی ممکن است؟

 به طور کلی، کلیه جراحی هایی که در زنان با روش های قدیمی (شکم باز) انجام می شده است، الان با لاپاراسکوپی قابل انجام است مانند در آوردن رحم (هیسترکتومی)، درآوردن فیبروم (میومکتومی)، درآوردن کیست های تخمدان، درمان بارداری خارج از رحم، درمان آندومتریوز و تشخیص و درمان کیست های تخمدانی و…

آیا لاپاراسکوپی عوارضی هم به همراه دارد؟

لاپاراسکوپی هم مانند برخی جراحی های دیگر عوارض مختص به خود را دارد. به طور کلی هر جراحی عوارض خاص خودش را دارد. به عنوان مثال یکی از عارضه های این جراحی این است زمانی که می خواهیم وسایل را وارد شکم کنیم ممکن است به احشای داخل شکم آسیب وارد شود یا ممکن است عروق داخل شکم آسیب ببینند. باید به این نکته هم اشاره شود چون دید اپما در این جراحی تنها با دوربینی است که وارد بدن شده است باید پزشک از تبحر و دقت بالایی برخوردار باشد چرا که دیدمان در لاپاراسکوپی کم است.

آیا همه افراد کاندیدای جراحی با لاپاراسکوپی هستند؟

برای انجام لاپاراسکوپی بیمار باید به خوبی انتخاب شود چرا که بعضی بیماران واقعا انتخاب خوبی برای روش لاپاراسکوپی نیستند. باید به این نکته اشاره کنم که هر بیماری تقاضای لاپاراسکوپی داشته باشد نباید این کار فاقد هیچ بررسی خاصی انجام شود. بیمار باید قبل از انجام هر اقدامی بررسی های اولیه را انجام دهد و بعد از آن پزشک متخصص تایید نهایی را برای انجام لاپاراسکوپی می دهد. به طور کلی اگر بیمار به خوبی انتخاب شود، کار با دقت بالا انجام می شود، برای همین می توانیم برای بیمار بهترین نتیجه را برایش انتظار داشته باشیم.

چه کسانی کاندیدای این عمل نیستند؟

لاپاراسکوپی عملی است که داخل شکم با گاز پر می شود که این گاز می تواند روی ریه ها و قلب اثرگذار باشد، برای همین بیمار باید از نظر قلبی، ریوی و بیهوشی تایید شود. همچنین برای برخی بیماران بدحال بهتر است لاپاراسکوپی انجام نشود و در این شرایط انجام جراحی باز بیشتر به نفع شان باشد. همچنین بعضی اوقات متخصصان بیهوشی اجازه لاپاراسکوپی را نمی دهند برای همین عمل بیمار باید به صورت باز انجام شود. بعضی وقت هاست که بیماران به خاطر خونریزی رحمی که دارند باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند اما به دلیل مشکلی که وجود دارد، بیمار فوق العاده کم خون شده است؛ اما در این مواقع این دسته از افراد کاندیدای خوبی برای انجام لاپاراسکوپی هستند، چرا که در این نوع عمل میزان خون ریزی بسیار کمتر از عمل جراحی باز است و چون بیمار از قبل خون از دست داده این عمل می تواند بهترین انتخاب باشد.

.

منبع : hidoctor.ir