آکاایران: اگر خانم بارداری با ترشحات سفید رنگ واژینالی روبرو شود، لازم نیست که با پزشک متخصص زنان و زایمان در مورد آن صحبت کند، زیرا بروز این امر در دوران بارداری همه زنان کاملا طبیعی است. اما اگر رنگ این ترشحات قهوه ای باشد، چه باید کرد؟ آیا بروز این حالت در دوران بارداری زنان طبیعی است یا مادر حامله باید نگران شده و به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کند؟ برای افزایش اطلاعات خود در مورد ترشحات قهوه ای رنگ واژن در دوران بارداری، حتما مقاله زیر را بخوانید. این مقاله به طور کامل همه چیز درباره ترشحات قهوه در طول بارداری را به شما می گوید، چرا این اتفاق می افتد و هنگامی که شما باید به دکتر مراجعه کنید.

چه عاملی باعث ترشحات  قهوه ای واژن در بارداری می­شود؟

 در ابتدا، لازم است به عنوان یک زن حامله یادتان باشد که رنگ ترشحات واژن شما زمانی قهوه ای می­شود که میزان خون در بدنتان افزایش یابد. از آن­جایی که با آغاز دوران بارداری خون اضافی به سمت گردن رحم مادر حرکت می­کند، ترشحات رحم این افراد قهوه ای رنگ می­شود. به عنوان یک خانم جوان و بی­تجربه به یاد داشته باشید که رحم زنان و منطقه اطراف آن ناحیه فوق­العاده حساسی است که داشتن رابطه جنسی یا معاینه داخلی توسط پزشک معالج در دوران بارداری می­تواند منجر به تخلیه ترشحات قهوه ای رنگ از واژن مادران شود. با توجه به این توضیحات، ترشحات قهوه ای واژن زنان در دوران بارداری موضوعی نگران­کننده­ای نبوده و در بیشتر موارد به علت تحریکات قسمت­های داخلی بدن رخ می­دهد.

علل ترشحات  واژنی قهوه ای در دوران بارداری:

 دلایل بسیاری وجود دارد که باعث ترشحات قهوه ای واژن زنان  در دوران حاملگی می­شود، اما این حالت عمدتا به دلیل اتفاقات زیر رخ می­دهد:

ترشحات قهوه ای واژن در سه ماهه اول بارداری (هفته­های 1 تا 12):

 ترشحات قهوه ای در سه ماهه اول از دوران بارداری زنان ممکن است ناشی از بروز عوارض مختلف باشد که عبارتند از:

 • لانه­گزینی تخمک لقاح­یافته در دیواره رحم مادر
 • مبتلا شدن مادر باردار به حساسیت گردن رحمی

با این حال، یادتان باشد که اگر خونریزی همچنان ادامه پیدا کرده و با گذشت زمان سنگین­تر از قبل شود، مادر باید بلافاصله به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کند.

ترشحات قهوه ای واژن در سه ماهه دوم بارداری (هفته­های 13 تا 28) :

 ترشحات قهوه ای در سه ماهه دوم از دوران بارداری زنان بسیار رایج است. این مشکل به دلایل زیر در بدن مادر حامله رخ می­دهد:

 • تحریک شدن دهانه رحم مادر باردار
 • انجام معاینات معمول بارداری توسط پزشک معالج
 • مقاربت جنسی زنان حامله

با این حال، به عنوان یک خانم جوان وبی­تجربه به خاطر داشته باشید که مواجه شدن با ترشحات قهوه ای رنگ در سه ماهه سوم از دوران بارداری زنان می­تواند نشانه مبتلا شدن مادر به عفونت­های مخمر یا STDها باشد که نیاز به درمان فوری دارند.

ترشحات قهوه ای واژن در سه ماهه سوم بارداری (هفته­های 29 تا 40 ) :

مشاهده شدن ترشحات قهوه ای در سه ماهه سوم از دوران بارداری زنان ممکن است به دلایل زیر باشد:

 • تحریک سرویکس رحمی زنان در روزهای آخر دوران حاملگی
 • انجام معاینات مکرر بارداری و مقاربت جنسی زنان حامله
 • آغاز روند زایمان طبیعی در بدن مادر باردار

در نهایت، لازم است بدانید پلاگین موکوس که چند روز یا یک هفته قبل از زایمان زنان در رحم رخ می­دهد، یک لکه موکوسی است. این همان اتفاقی است که بدن مادر را برای انجام زایمان آماده می­کند (با خروج مخاط قهوه ای همراه است).

چه زمانی باید در مورد ترشحات قهوه ای واژن خود نگران شوند؟

 در برخی موارد، ترشحات قهوه ای در زنان باردار می­تواند نشانه مبتلا شدن این مادران به انواع عفونت­ها باشد. در چنین مواردی، ضروری است که فرد این ترشحات را از لحاظ کیفیت، بو و ظاهر مورد بررسی قرار داده و در صورت نیاز، به مراقبت­های ارائه شده از جانب پزشک معالج خود  توجه کند. شایع­ترین این موارد عبارتند از:

 • تخلیه بسیار خفیف ترشحات قهوه ای رنگ از واژن زنان باردار می­تواند به علت خونریزی دیواره رحم بر اثر لانه­گزینی تخمک لقاح­یافته باشد، ولی اگر بیش از حد شدید شود، فرد باید نگران شده و به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کند.
 • اگر ترشحات قهوه ای بیش از یک هفته پس از داشتن رابطه جنسی ادامه داشت، زن حامله باید تحت معاینه پزشک متخصص زنان و زایمان قرار گیرد.
 • همچنین، اگر این ترشحات دارای بوی بد بوده و همراه با حالت خارش باشد، مراجعه به دکتر متخصص زنان و زایمان دارای اهمیت خاصی است.
 • علاوه بر این موارد، اگر ترشحات قهوه ای زنان حامله در دوران بارداری با درد شکمی یا تخلیه بافتی یا لخته خون همراه باشد، می­تواند نشانه­ای از سقط جنین باشد که در چنین شرایطی، مادر نیاز به مراقبت­های پزشکی خواهد داشت.
 • اگر ترشحات قهوه ای زنان حامله همراه با بوی نامطبوع و ظاهر آبکی بوده و با تب و لرز همراه باشد، می­تواند نشانه مبتلا شدن مادر باردار به انواع عفونت­های رحم یا کلیه باشد.
 • در آخر، یادتان باشد که اگر این ترشحات همراه با درد، گرفتگی عضلات و سرگیجه زن حامله همراه شود، می­تواند علامت رخ دادن بارداری غیرطبیعی در بدن او باشد که یک اتفاق اورژانسی در علم پزشکی است.

چگونه می­توان ترشحات قهوه ای زنان در دوران بارداری را متوقف کرد؟

1. باید فعالیت­های فیزیکی خود را در دوران بارداری محدود کنید

به عنوان یک زن جوان و بی­تجربه، بلافاصله بعد از آگاهی از حاملگی خود، به هر اندازه که می­توانید انجام فعالیت­های بدنی را کاهش دهید. اگرچه طبق نظر پزشکان متخصص زنان و زایمان، زنان باید در دوران بارداری خود فعالیت دارا باشند، اما اگر این مادران دچار خونریزی یا ترشحات قهوه ای شوند، باید از انجام  فعالیت­های بدنی اجتناب کنید. همچنین، به عنوان یک خانم باردار انجام کارهای روزمره خود را به قسمت­های کوچک تقسیم کرده و بعد از استراحت دادن به بدن خود، آن­ها را ادامه دهید.

2. به اندازه کافی استراحت کنید:

زنان با شروع دوران حاملگی باید زمان استراحت خود را افزایش دهند. به همین دلیل، لازم است تا آنجا که امکان دارد دراز کشیده و در منزل بمانند. ولی، اگر شما به عنوان یک خانم باردار شاغل هستید، در محل کار نیز زمانی را برای استراحت اختصاص داده و با دراز کشیدن بر روی یک سطح صاف بدن خود را آرام کنید.

3. از برداشتن اشیا سنگین خودداری کنید:

زنان با شروع شدن دوران بارداری خود باید از بلند کردن اجسام سنگین، به خصوص هنگامی که با ترشحات خفیف قهوه ای مواجه هستند، اجتناب کنند. یادتان باشد که برداشتن اشیا سنگین در اوایل این دوران می­تواند منجر به تخلیه شدید ترشحات قهوه ای از واژن این مادران شود.

4. پاهای خود را در سطحی بلندتر از بدن نگه دارید:

هرگز به عنوان یک زن حامله در هنگام نشستن یک پای خود را بر روی پای دیگر نگذارید. همچنین، در زمان نشستن بر روی مبل، با قرار دادن پاها بر روی صندلی، آن­ها را در سطح بالاتری نسبت به بدن خود نگه دارید. اگر در دوران حاملگی مجبور هستید که بیشتر زمان خود را در خانه، دراز بکشید، حتما پاهای خود را بر روی یک بالشتک قرار دهید. زنان حامله شاغل هم می­توانند در محل کارخود، پاها را روی یک صندلی کوچک بگذارند. بنابراین، در هر حالت، به همراه داشتن یک بالش یا هر چیز بلند دیگر برای قرار دادن پاهای زنان باردار الزامی است. انجام این کار به زنان حامله کمک می­کند تا گردش خون بهتری در بدن خود به وجود آورده و ترشحات قهوه ای از واژن خود را کاهش دهند.

5. تمیز نگه داشتن دستگاه تناسلی در دوران بارداری:

 شما به عنوان یک زن باردار باید از ناحیه تناسلی خود مراقبت بیشتری نموده و این ناحیه را خشک و تمیز نگه دارید، به خصوص اگر با ترشحات قهوه ای واژن مواجه هستید. برای این کار، می­توانید از صابون­های غیرعطری و آب، به منظور تمیز کردن این منطقه از بدن خود استفاده کرد.

انواع ترشحات قهوه ای در دوران بارداری:

ترشحات قهوه ای همراه با حالت خونریزی در زنان باردار ممکن است به علت  لانه­گزینی تخمک لقاح­یافته یا مبتلا شدن مادر حامله به بیماری­های STD (مانند گونوره، کلامیدیا و زگیل های تناسلی) باشد که بیشتر به رنگ قهوه ای روشن است. اما اگر این ترشح به رنگ قهوه ای مایل به صورتی باشد، نشان­دهنده تحریک سرویکس و حاملگی خارج رحمی در زنان است. البته در هنگام سقط جنین نیز ترشحات واژن مادر به رنگ قهوه ای مایل به صورتی خواهد بود.

در نهایت، هرگز به عنوان یک زن حامله در هنگام مواجه شدن با هر گونه ترشحات قهوه ای نگران نباشید، زیرا این حالت در بیشتر موارد، امری کاملا طبیعی است. اما اگر دفع این ترشح طولانی مدت بوده و با خونریزی  همراه باشد، علامت برخی بیماری­ها است. در چنین شرایطی، معاینه پزشک متخصص زنان و زایمان امری ضروری است! بنابراین، در صورت روبرو شدن با ترشحات قهوه ای در دوران بارداری خود حتما در اسرع وقت با دکتر معالج خود مشورت کنید و بر این اساس، اقدامات لازم را انجام دهید.

.

منبع : mamanam.com