آکاایران: احتمالا، شما هم به عنوان یک زن حامله، بیشتر وقت خود را برای جمع آوری اطلاعات در مورد غذاهای سالم دوران بارداری صرف نموده و می خواهید آگاهی خود را در مورد مواد غذایی که باید در این دوران مصرف کنید، افزایش دهید. به احتمال زیاد، سوال مهم شما در مورد مصرف گردو، این است که نمی دانید این ماده غذایی کدام گروه از مواد مغذی را دارا است. در ابتدا، لازم است به عنوان یک خانم جوان و بی تجربه به خاطر داشته باشید که مصرف گردو برای کمک به عملکرد عادی مغز مادر باردار و جنین داخل رحم او ضروری است. ولی در ادامه این مقاله، حقایق مربوط به معایب و مزایای مصرف گردو در دوران بارداری زنان را به تشریح، بررسی خواهیم کرد.

مزایای مصرف گردو برای زنان باردار:

میوه گردو خوشمزه و ترد بوده و به عنوان پادشاه میوه های خشک در دنیا شناخته می شود. بر اساس نتایج مطالعات انجام شده توسط محققان، گردو منبع غنی از اسیدهای چرب امگا 3 بوده و مصرف منظم آن در سنین مختلف، باعث افزایش فعالیت سلول های مغزی در انسان می شود. همچنین، اثبات شده است که مصرف این خشکبار در دوران بارداری می تواند توانایی مغز جنین را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. برخی دیگر از مزایای مصرف گردو در دوران بارداری زنان عبارتند از:

  • اسیدهای چرب امگا 3 و پروتئین های موجود در گردو به رشد چشم و مغز جنین در طی دوران بارداری کمک شایانی می کند.
  • همچنین، مصرف گردو در دوران بارداری باعث کاهش سطح کلسترول خون بد و افزایش سطح کلسترول خوب (HDL) موجود در خون مادر می شود.
  • علاوه بر این موارد، مصرف گردو در دوران بارداری می تواند چربی های رسوبی در رگ های خونی مادر را کاهش دهد.
  • نکته مهم دیگر در مورد مصرف گردو در دوران بارداری زنان، این است که آرامش را به رگ های خونی برگردانده و فشار خون بالا را در بدن این افراد کنترل می کند.
  • از آن جایی که گردو، منبع غنی از پروتئین ها و فیبر است، احساس پریشانی و استرس را در مادر باردار کاهش داده و با مدیریت چربی در بدن این افراد، به کاهش آن ها کمک می کند.
  • همچنین، این خشکبار حاوی مس بوده و مصرف آن توسط زنان باردار، به رشد مناسب جنین کمک زیادی خواهد نمود.
  • علاوه بر مزایای ذکرشده، میوه گردو حاوی آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین E، پلی فنل ها، منگنز و مس است که کمک می کند تا بدن مادر باردار از شر رادیکال های آزاد شده دور مانده و سیستم ایمنی آن را تقویت می کند.
  • جالب است بدانید که پزشکان متخصص زنان و زایمان به زنانی که بعد از به دنیا آمدن فرزند خود با افسردگی پس از زایمان مواجه می شوند، توصیه می کنند که در صورت امکان، به طور منظم گردو مصرف کنند. در واقع، این میوه خشک به کاهش سطح ملاتونین خون در بدن زنان کمک کرده و باعث خواب راحت تر فرد افسرده و بیمار روحی می شود.

خطرات مصرف گردو در دوران بارداری:

حقیقت این است که مصرف بیش از حد گردو در دوران بارداری زنان عوارض خاصی را به دنبال خواهد داشت. در واقع، ادامه مصرف این خشکبار می تواند عواقب ناخوشایند و جبران ناپذیری را در بدن مادر و فرزند او ایجاد کند. در ادامه این مقاله، برخی از عوارض احتمالی مصرف گردو که ممکن است زنان حامله را درگیر کند، ارائه شده است که عبارتند از:

یافته های پژوهشی در مورد مصرف گردو در بارداری:

مطالعات انجام شده بر روی 8205 کودک (مادران این کودکان در دوران بارداری خود، در مصرف گردو زیاده روی کرده اند) نشان داده است که 308 نفر آن ها از آلرژی غذایی رنج برده و 140 نفر بقیه نیز به انواع آجیل ها مخصوصا بادام زمینی حساسیت دارند. سایر آجیل هایی که ممکن است سبب ایجاد آلرژی در زنان حامله شود، عبارتند از: پسته، انواع بادام ها، گردو، فندق و بادام هندی.

در نهایت، می توان ادعا کرد که زیاده روی مادر حامله در مصرف انواع آجیل ها، احتمال مبتلا شدن جنین درون رحم او به مشکل آلرژی ناشی از آجیل را به شدت افزایش می دهد.

مصرف آجیل در بارداری و مشکل آلرژی در کودکان:

معمولا ، بیشتر زنان در دوران بارداری، انواع آجیل ها را برای تامین نیازهای بدن خود و جنین داخل رحمشان به اندازه زیاد مصرف می کنند. این کار، احتمال مبتلا شدن کودکان به آلرژی را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. دکتر Loralei Thornburg عقیده دارد: "خوردن مقدار متعادلی از انواع آجیل ها در دوران بارداری، احتمال بروز آلرژی در کودک و مادران حامله را افزایش نمی دهد."

اما، در عین حال که گردو خشکباری غنی از مواد مغذی است، مصرف بیش از حد آن در دوران بارداری توصیه نمی شود. بنابراین، اگر به عنوان یک زن حامله می خواهید از مصرف آجیل در دوران بارداری خود لذت ببرید، حتما در مورد میزان مصرف این دانه های مغذی با یک پزشک متخصص زنان و زایمان یا یک مشاور تغذیه صحبت کنید تا همه نگرانی های شما در این مورد از بین برود.

.

منبع : mamanam.com