آکاایران: وجود شیر در سینه های زنان بعد از سقط جنین

آکاایران: همانطور که می­دانید سقط جنین برای همه زنان یک تجربه دردناک می­باشد. این در حالی است که برخی از زنان، فرزند خود را بعد از گرفتن یک تصمیم دشوار سقط می­کنند. درست است که دلایل سقط جنین در بین زنان مختلف، متفاوت می­باشد، اما تغییرات هورمونی که در طول دوران بارداری در بدن این افراد رخ می­دهد، منجر به بروز عوارض مشابهی خواهد شد، که رایج­ترین این عوارض وجود شیر در سینه­های زنان پس از سقط جنین است.

آیا به عنوان یک خانم جوان و بی­تجربه می­دانید که وجود شیر ناخواسته در سینه­ های زنان پس از سقط جنین می­تواند باعث ورم کردن پستان­های این افراد شده و عفونت­های مختلفی را در بدنشان به وجود آورد؟ در چنین مواردی، تنها کاری که این زنان می­توانند انجام دهند، پیشگیری از بروز این مشکل و درمان عفونت­های ایجاد شده است. خواندن مقاله زیر پاسخ همه پرسش­های موجود در ذهن شما را خواهد داد.

آیا وجود شیر در سینه­ های زنان، پس از سقط جنین هم امری طبیعی است؟

بله! در ابتدا، لازم است به عنوان یک خانم جوان و بی­تجربه به خاطر داشته باشید که وجود شیر در سینه­های زنان پس از سقط جنین هم امری کاملا طبیعی است، چون تولید شیر پس از گذشت مدتی از سقط جنین در بدن زنان از بین خواهد رفت. در واقع، اگر متوجه شدید که تولید شیر در بدن شما کمتر از 3 روز بعد از سقط جنین آغاز شده است، بدانید که این شرایط کاملا طبیعی بوده و در مورد هر مادر بارداری که جنین خود را از دست داده است، قابل­قبول می­باشد. فراموش نکنید که این موضوع برای برخی از زنان بیش از حد ناراحت­کننده است، اما برای برخی دیگر از زنان این امر فاقد احساس درد و ناراحتی خواهد بود.

چگونه می­توان روند بروز شیر در سینه­ های زنان بعد از سقط جنین را متوقف کرد؟

حالا که می­دانید تولید شیر در سینه­های زنان پس از سقط جنین شایع است، می­توانید راهی را انتخاب کنید که تولید شیر را در بدن شما فروکش کند و یا خودتان سعی کنید که روند تولید آن را در بدنتان سرکوب کنید. بنابراین، می­توان ادعا کرد که زنان، خودشان می­توانند با استفاده از برخی مراحل ساده روند تولید شیر در سینه­های خود، بعد از سقط جنین را کنترل نمایند.

یادتان باشد که نکته مهم در مورد تولید شیر در سینه­های زنان پس از سقط جنین این است که اگر مادر احساس کند سینه­هایش پر از شیر شده و کاملا سفت می­باشد، باید با استفاده از پمپ مخصوص پستان و یا دست­های خود شیر انباشته شده در پستان­ها را خارج کند. یادتان باشد که اگر این کار چند روز پس از سقط جنین نادیده گرفته شود و شیر اضافی موجود از سینه­های زنان بیمار تخلیه نشود، ممکن است باعث ورم کردن پستان­ها شده و منجر به سفت شدن بافت­های پستانی شود، که این امر هم می­تواند بروز عفونت­های مختلف در سینه­های خانم­های جوانی را که جنین داخل رحم خود را از دست داده­اند، را به دنبال داشته باشد.

در نهایت، به عنوان زنی که نوزاد خود را سقط کرده­اید، یادتان باشد که تخلیه شیر تولید شده در پستان­های شما بعد از مرگ جنین می­تواند شما را از هر گونه ناراحتی خلاص کند. همچنین، شما می­توانید شیر خارج شده از سینه­های خود را به یک بانک شیر مادر اهدا نمایید.

روش­هایی برای کنترل تولید شیر در پستان­های زنان بعد از سقط جنین:

هنگامی که فرزند خود را قبل از پایان یافتن دوران بارداری سقط کردید، برای تسکین ناراحتی که ناشی از تولید شیر در سینه­های شما است، می­توانید نکات ساده­ای را امتحان کنید. مهم­ترین این موارد عبارتند از:

    یادتان باشد که شستن سینه­ها با آب سرد برگ کلم در مراحل اولیه می­تواند به کاهش تولید شیر در بدنتان کمک کرده و حساسیت به لمس سینه­ها را هم از بین ببرد.
    استفاده از حمام آب گرم هم می­تواند در چنین شرایطی بسیار کمک­کننده باشد. البته، باید اطمینان حاصل شود که آب مورد استفاده بیش از حد گرم نباشد. این روش باعث تسکین درد پستان­های زنان بیمار شده و حساسیت به لمس سینه­ها را در حالت عادی از بین خواهد برد.
    فراموش نکنید که اگر در چنین مواردی درد سینه­های شما شدید باشد، می­توانید بسته­های یخ را بر روی قفسه سینه­های خود قرار داده و به کاهش تورم آن­ها کمک کنید. البته، مطمئن شوید که بسته­های یخ برای مدت بیش از 10 دقیقه در روی قفسه سینه شما گذاشته نشود.
    علاوه بر نکات ذکر شده در بالا، نوشیدن چای مریم گلی نیز ممکن است به کنترل تولید شیر در بدن زنان، بعد از سقط جنین کمک کند.
    بهتر است زنان در چنین شرایطی از سینه­بندهایی که بیش از حد سفت هستند، استفاده نکنند. همچنین، یادتان باشد که اجتناب از پوشیدن سینه­بند برای چند ساعت در روز، ترجیحا در هنگام خواب الزامی است.
    در نهایت، به عنوان یک خانم جوان و بی­تجربه مطمئن باشید که پس از انجام این مراحل، تولید شیر در سینه­های شما در حالت عادی کاهش یافته و علائم مرتبط با آن هم آرام آرام از بین رفته است.

نکات ساده برای مراقبت از زنان بعد از سقط جنین:

سقط جنین می­تواند زنان را از لحاظ جسمی و ذهنی دچار استرس کند. اما، توجه و عمل کردن به برخی از مراحل ساده می­تواند در این دوران کمک­کننده بوده و برای بهتر شدن شرایط بدنی به این زنان کمک کند. برخی از این موارد عبارتند از:

    فراموش نکنید که استراحت کافی در طول دوره بهبود زنانی که نوزاد خود را سقط کرده­اند، بسیار مهم است. در واقع، می­توان ادعا کرد که انجام این کار به بدن زنان اجازه می­دهد تا خود را بازیابی کرده و در حالت عادی بهبود یابد.
    اگر شما هم به عنوان زنی که به تازگی نوزاد خود را سقط کرده­اید، در حال تجربه کردن گرفتگی و احساس درد در ناحیه شکم و سینه خود هستید، می­توانید به دکتر متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده و در مورد استفاده از داروهای تسکین­دهنده درد مانند ایبوپروفن و یا پاراستامول با او صحبت کنید. البته در چنین شرایطی، می­توان با استفاده از یک بطری آب گرم بر روی شکم و یا سینه­ها، شدت درد آن­ها را کاهش داد.

    علاوه بر این موارد، این افراد باید از داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری حداقل دو روز پس از توقف خونریزی خود به شدت اجتناب کنند.
    ماساژ دادن آرام منطقه درد در ناحیه شکم و یا سینه­ها نیز می­تواند در به حداقل رساندن درد این افراد کمک کند. این کار باعث خواهد شد تا رحم به اندازه طبیعی برگشته و خونریزی نیز به حداقل برسد.
    همچنین، نوشیدن مقدار زیادی مایعات مختلف در این دوره بسیار ضروری است.

در نهایت، به عنوان یک خانم جوان و بی­تجربه یادتان باشد که اگر به عنوان زنی که به تازگی نوزاد خود را سقط کرده­اید، دچار خونریزی واژن، تب بالا و درد شدید شکم هستید، مراجعه به دکتر متخصص زنان و زایمان الزامی است.

.

منبع : mamanam.com