آکاایران: آیا بعد از 40 سالگی میتوانم باردار شوم؟ (بخش اول)

آکاایران: شاید به خاطر تمرکز بیشتر روی کارتان یا طول کشیدن یافتن همسر مناسب، بارداری در سنین بالا نسیب شما شده است، احتمالا مدتی برای باردار شدن تلاش کرده اید اما پیش نیامده و به ۴۰ سالگی رسیده اید، سوال آزار دهنده ای که در حال حاضر وجود دارد این است که آیا حالا خیلی دیر شده است؟ آیا بارداری در سنین بالا خطرناک است؟ پاسخ “خیر” است، بسیاری از زنان، بارداری در سنین بالا را تجربه می کنند و در سنین بالای ۴۰ سال باردار می شوند هرچند نباید انکار کرد نسبت به چند سال قبل تمایلتان برای باردار شدن بسیار پایین تر است.

شانس بارداری در سنین بالا چقدر است؟

بارداری در سنین بالا بستگی به این دارد که در اوایل یا اواخر ۴۰ سالگی هستید، در ۴۰ سالگی شانس لقاح موفق حدود ۲۰ درصد است (مطابق نرخ متوسط سالیانه بارداری به ازای هر چرخه)، که این میزان در اواسط ۴۰ سالگی به کمتر از ۵ درصد کاهش می یابد.
بعد از ۴۵ سالگی بعید است که بتوانید به صورت طبیعی باردار شوید، در ابتدای 45 سالگی که هنوز عادت ماهیانه تان تمام نشده، تعداد تخمک هایتان رو به کاهش می گذارد.
با این حال کاهش باروری تنها به علت کاهش تعداد تخمک هایتان نیست، بلکه به کیفیت آن ها نیز مربوط می شود، در ۴۰ سالگی تخمک هایی که تخمدان شما هر ماه آزاد می کند مشکلات ساختاری بیشتری خواهد داشت (ناهنجاری های کروموزومی).
ناهنجاری های کروموزومی در تخمک ها می تواند ریسک سقط زودرس و مرده زایی نوزاد و همین طور نقایص مادرزادی را افزایش دهد، به همین دلیل است که مشکلات بارداری در سنین بالا معمول تر است.

آیا شانس بارداری در سنین بالا با درمان های باروری وجود دارد؟

برای بارداری در سنین بالا گزینه بهتری از درمان های متنوع باروری برای باردار شدن موجود نیست، درمان هایی چون IVF و ICSI به تدریج در حال بهتر شدن هستند.
در اوایل ۴۰ سالگی شانس زایمان موفق به ازای هر چرخه درمانی یک پنجم تا یک دهم است، از ۴۳ سالگی به بعد میزان موفقیت این روش های درمانی به حدود یک پنجم زایمان موفق در هر ۱۰۰ زن کاهش می یابد، از ۴۳-۴۴ سالگی شانس موفقیت با استفاده از تخمک های خودتان بسیار کم خواهد بود چرا که نرخ تلقیح به ازای هر چرخه IVF بسیار پایین است.
چون بارداری در سنین بالار اتفاق می افتد ، ممکن است تمایل داشته باشید برای باردار شدن در پی تخمک های اهدایی یا رویان های منجمد داشته باشید چرا که این موارد شانس باردار شدن را افزایش می دهند.
خطر سقط زودرس و مرده زایی و ناهنجاری های مادرزادی با بالا بودن سن تخمک های اهدا کننده که در ۲۰ یا ۳۰ سالگی است، همچنان پابرجا خواهد بود.

بارداری در سنین بالا چه مزایا و معایبی دارد؟

مزایای بارداری در سنین بالا :

احتمالا بهترین مزیت انتظار برای فرزنددار شدن در ۴۰ سالگی این است که که به لحاظ اقتصادی و احساسی برای آن آماده خواهید بود، وقت برای دیدن جاهای دیگر جهان دارید و به لحاظ مالی به سکان امنی رسیده و در کارتان هم راحتید.
اگر مدتی است که با همسرتان زندگی می کنید وقت کافی برای آشنا شدن با همه شرایط و وضعیت ها را داشته اید، این کار پایه ای محکم برای ارتقای بنای خانواده ایجاد خواهد کرد.
از دیگر مزایای بارداری در سنین بالا ، به عنوان یک مادر سن دار جایگاه مناسبی برای گرفتن تصمیم های عاقلانه دارید، تجربه های زندگیتان برای به کارگیری روش های مناسب مراقبت از فرزندتان به شما اعتماد به نفس خوبی خواهد داد، به احتمال زیاد به نوزادتان شیر خودتان را خواهید داد که هم برای سلامت خودتان و هم سلامت نوزادتان خوب است.
درآمدتان بالاتر خواهد بود چرا که زمان کافی برای تثبیت شغل تان داشته اید، احتمالا سریع تر به کار باز خواهید گشت و نسبت به زنان جوان مبلغ بیشتری دریافت خواهید کرد، حتی اگر به صورت نیمه وقت به کارتان بازگردید، این مورد باز هم صدق می کند.
داشتن امنیت مالی از مزایای بارداری در سنین بالا است ، چرا که مراقبت از یک فرزند از یک تا ۴ سالگی هزینه زیادی دارد.
زمانی که به ۴۰ سالگی رسیدید احساسی دارید که در آن مرحله ای که باید باشید هستید، در مورد نیازهایتان کمتر نگران خواهید بود و به جای تمرکز روی فرزند از زندگی تان رضایت دارید.
اگر در ۴۰ سالگی باردار شدید می توانید راحت خانواده ای که می خواهید را تشکیل دهید، در اواسط ۴۰ سالگی اگر به صورت طبیعی باردار شدید، یک یا دو شانس دوقلوزایی خواهید داشت.
وقتی که زمان قاعدگی فرا رسید، هورمون هایتان برای آزادسازی تخمک از تخمدان فعالیت بیشتری خواهند داشت، این حالت اغلب باعث آزادسازی دو تخمک در زمان تخم گذاری می شود. این دو تخمک بارور شده و در رحم تان جایگزین می شوند و باعث ایجاد دوقلوهای غیر همسان می شوند.
اگر لقاح تان کمک شده است، هورمون های تحریک کننده رشد فولیکولی که به شما تجویز شده نیز شانس بارداری بیش از یک نوزاد را افزایش می دهد.

می توانید ادامه مطلب را در آیا بعد از 40 سالگی میتوانم باردار شوم؟ (بخش دوم) مطالعه کنید.

.

منبع : mamanam.com