آکاایران: آیا دمدمی مزاجی هستید؟ آیا برای حفظ تناسب اندام خود و ترس از افزایش وزن در طی دوران بارداری، همیشه در حال جنب و جوش هستید؟ آیا برنامه­ ریزی خاصی برای امتحان کردن انواع تمرینات ورزشی مانند پریدن و جست­وخیز کردن جهت حفظ تناسب اندام در طی دوران بارداری دارید؟ خوب، اگر شما هم چنین فردی هستید، خواندن مقاله زیر برای افزایش اطلاعات خود در این مورد از دست ندهید!

بسیاری از پزشکان متخصص زنان و زایمان توصیه می­کنند که زنان باید در طی دوران بارداری خود از انجام تمرینات ورزشی مانند پریدن، طناب زدن و یا استفاده از کیسه بوکس خودداری کنند، چون انجام این گونه تمرینات که پریدن هم جزء اصلی آن­ها است، برای زنان حامله خطرناک بوده و احتمال بروز عوارض منفی را در بدن خود این افراد و جنین داخل رحمشان افزایش می­دهد. در واقع، پریدن زیاد باعث شل شدن رباط های بدن زنان حامله شده و خطر آسیب رسیدن به جنین و سقط او را افزایش می­دهد. پس، شما هم به عنوان یک خانم باردار برای به دست آوردن ایده­های درست جهت جلوگیری از بروز خطرات مرتبط با انجام تمرینات ورزشی شامل پریدن قبل از تولد فرزند خود، حتما مقاله زیر را مطالعه کنید!

bxs1

برخی از تمرینات ورزشی هوازی ، قلبی و قدرتی وجود دارند که زنان حامله با خیال راحت می­توانند آن­ها را در طی کل دوران بارداری خود انجام دهند. بعضی از این حرکات ورزشی امن که انجام دادن آن­ها خطری برای مادر باردار و جنین داخل رحم او ندارد، عبارتند از:

bxs2

همانطور که گفته شد انواع مختلفی از رشته­های ورزشی وجود دارد که زنان حامله می­توانند قبل از تولد نوزاد خود انجام دهند، که حرکات کششی، پیاده­روی، شنا و یوگا تعدادی از این ورزش­ها هستند. می­توانید هم زمان با رعایت رژیم غذایی درست و انجام هر کدام از این ورزش­ها به تناسب اندام خود در طی دوران بارداری برسید. در ادامه این مقاله، لیستی از مزایای انجام تمرینات ورزشی درست برای زنان باردار بیان شده است، که برخی از آن­ها عبارتند از:

    تنظیم افزایش وزن زنان در طی دوران حاملگی
    درست شدن اختلال موجود در خلق و خوی زنان حامله وافزایش انرژی بدن این افراد در طی کل دوران بارداری
    بهبود جریان گردش خون در بدن زن حامله
    افزایش توان، قدرت و استقامت عضلات بدن زنان در طی دوران بارداری
    کاهش کمردرد، از بین بردن مشکل یبوست، نفخ و تورم در بدن زنان باردار
    بهبود کیفیت خواب زنان حامله

bxs3

زایمان

آیا پریدن زنان حامله در طی دوران بارداری امن است؟

در ادامه این مقاله تعدادی از اثرات مضر و بهداشتی انجام تمرینات ورزشی که حاوی پریدن هستند، برای زنان باردار بیان شده است :

bxs4

به دلیل این که در طی دوران بارداری، بدن زنان هورمون ریلاکسین ترشح می­کند، رباطهای منطقه لگن این افراد نرم خواهد شد. در چنین شرایطی، رباط­های نرم مادران باردار بیشتر مستعد صدمه دیدن خواهند بود. بنابراین، اگر یک زن باردار در طول دوران حاملگی خود مدت زمان زیادی را به انجام تمرینات ورزشی سخت مانند پریدن اختصاص دهد، به احتمال زیاد رباط­های بدن او آسیب دیده و یا حتی دچار شکستگی استخوان­ها و صدمه دیدن مفاصل خواهد شد.

bxs5

همانطور که می­دانید رحم زنان در طی دوران بارداری بزرگ شده و با رشد خود فشار زیادی بر روی دهانه رحم وارد می­کند. در چنین شرایطی، پریدن مادر باردار می­تواند تاثیر اصطکاکی بین رحم و گردن رحم ایجاد نموده و منجر به انجام زایمان زودرس در زنان حامله شود.

bxs6

به عنوان یک خانم جوان و بی­تجربه به یاد داشته باشید که در طول دوران بارداری، مرکز ثقل بدن زنان حامله تغییر می­یابد. با توجه به دست­اندازی که بر اثر رشد جنین داخل رحم در ناحیه شکم این افراد به وجود می­آید، این زنان بیشتر از سایر خانم­ها در معرض خطر از دست دادن تعادل بدن خود قرار گرفته و سقوط می­کنند، که این حالت در موارد شدیدتر سقط جنین را به دنبال خواهد داشت.

bxs7

طناب زدن و پریدن حرکت نامطلوبی بوده و انجام آن در طی دوران بارداری زنان می­تواند خونریزی واژینالی و حتی انقباضات زودرس رحمی را به دنبال داشته باشد.

bxs8

می­توانید نکات ایمنی ساده­ای را رعایت کرده و از حق خود که لذت بردن از یک دوره بارداری سالم است، استفاده کنید. به عنوان یک خانم باردار به خاطر داشته باشید که رعایت نمودن برخی از اقدامات احتیاطی می­تواند خطر ابتلا به آسیب­های تصادفی و یا سقط جنین را در طی این دوران حساس از زندگی به شدت کاهش دهد. نمونه ­هایی از این اقدامات احتیاطی عبارتند از:

    پوشیدن لباس­های گشاد و راحت توسط زنان حامله، برای انجام تمرینات ورزشی سبک و متناسب
    انتخاب درست کفش ورزشی، برای افزایش انعطاف­پذیری بدن و قدرت گرفتن دست­های زنان حامله
    انجام تمرینات ورزشی بر روی سطح­های صاف و هموار، جهت جلوگیری از افتادن، آسیب بدن زنان و یا از بین رفتن ناگهانی تعادل بدن در طی دوران حاملگی
    نوشیدن مقدار زیادی آب و مایعات مختلف جهت جلوگیری از ابتلا به کم­آبی بدن زنان در دوران بارداری

همچنین، زنان حامله باید قبل از شروع انجام تمرینات ورزشی نوین به دنبال راهنمایی پزشکی بوده و از پزشک متخصص زنان و زایمان معالج خود برای سلامت بدن خود و جنین داخل رحمشان کمک بگیرند.

در نهایت، یادتان باشد که اگر شما هم به عنوان یک زن جوان قبل از باردار شدن، برای ورزش کردن و انجام ژیمناستیک در باشگاه حاضر می­شدید، بعد از حامله شدن هم می­توانید به دنبال انجام ورزش­های هوازی بوده و تا زمان تولد نوزادتان این ورزش­ها را ادامه دهید. اشکال مختلفی از ورزش­ها وجود دارد که زنان حامله می­توانند از آن­ها برای لذت بردن از یک شیوه درست زندگی در طی دوران بارداری خود استفاده کرده و سلامت جنین داخل رحمشان را تا پایان دوران سخت بارداری تضمین نمایند.

.

منبع : mamanam.com