آکاایران: باردارید و دچار تب شده اید؟ حتما نگران سلامت خود و فرزندتان هستید. اما قبل از اینکه نگرانی تان زیاد بشود و وحشت کنید، یک نفس عمیق بکشید و آرامش خود را حفظ کنید. فراموش نکنید که هر مشکلی راهی دارد و ترسیدن و ازدست دادن کنترل فقط باعث می شود، اوضاع بدتر بشود. در این مقاله هرچیزی را که درباره ی تب در بارداری باید بدانید، برایتان شرح می دهیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آیا تب می تواند روی جنین شما اثری بگذارد؟

اگر دمای بدن زنی آبستن از ۳۷ درجه بالاتر برود، تب می کند. چنین تبی نشان از مبارزه ی بدن او با عفونت دارد. به همین خاطر باید سریع دست به کار شود و به دنبال درمان باشد. مطالعه ای که اخیرا روی حیوانات و جنین شان صورت گرفت، نشان داد که تب شدید مادر می تواند موجب نقص در قلب و آرواره ی کودک بشود. برای اینکه مشخص بشود، تب به تنهایی عامل ایجاد نقص عضو جنین است یا عفونت ناشی از آن چنین اثراتی می گذارد، باید تحقیقات بیشتری صورت بگیرد. اگر در ۳ ماهه ی اول بارداری هستید و تب تان بالای ۳۸/۹ درجه است، سریعا اوضاع را پیگیری کنید. این پیگیری می تواند مانع از بروز و پیشرفت مشکلات بعدی برای جنین بشود.

علت تب کردن چیست؟

انواع تب معمولا به خاطر عفونت مجاری ادراری و ویروس های تنفسی رخ می دهد، اما سایر انواع عفونت نیز می تواند دلیل آن باشد. از دلایل رایج تب در طول بارداری به موارد زیر دقت کنید:

  • آنفولانزا؛
  • ذات الریه؛
  • ورم لوزه؛
  • التهاب معده و روده (میکروب معده)؛
  • پیلونفریت (عفونت کلیه).

علائم تب چیست؟

اگر هنگام بارداری دچار تب شدید و علائم زیر نیز در شما ظاهر شد، حتما با پزشک خود صحبت کنید:

  • تنگی نفس؛
  • کمردرد؛
  • لرز؛
  • دردهای شکمی؛
  • گرفتگی و سفت شدن گردن.

آیا تب نشانه ای از مسمومیت غذایی است؟

مسمومیت غذایی می تواند دلیل تب باشد. مسمومیت معمولا به خاطر ویروس ها یا در موارد کمتری به خاطر باکتری (یا سم آنها) ایجاد می شود. در چنین شرایطی احتمالا، دردهای شکمی، حالت تهوع و استفراغ نیز رخ می دهد. اسهال و استفراغ از بدترین مشکلاتی است که در حین بارداری با وجود مسمومیت به وقوع می پیوندد، زیرا عواقب بدی مانند کاهش آب بدن، انقباض و زایمان زودرس را به همراه دارند. الکترولیت های حیاتی که ازطریق اسهال و استفراغ ازدست رفته، باید دوباره در بدن جایگزین بشود. در برخی موارد، کم شدن آب بدن آن قدر شدید می شود که فشار خون، ثبات خود را از دست می دهد و فرد باید بستری بشود. پس اگر مشکوک به مسمومیت هستید، حتما با پزشک تماس بگیرید.

اگر تب خودبه خود درمان شد چه کنیم؟

حتی اگر تب به خودیِ خود درمان شد، برای پیشگیری از عواقب احتمالی بهتر است به پزشک مراجعه بشود. تب در دوران بارداری به هیچ وجه طبیعی نیست. پس بهتر است، جانب احتیاط را رعایت و موضوع را پیگیری کنید. ازآنجاکه تب در بارداری عادی نیست، باید حتما معاینه شوید. خوشبختانه، درصورتی که تب ناشی از بیماری های ویروسی باشد برای بهبود و درمان، مصرف تیلنول و آب رسانی به بدن کافی است. اما اگر علت تب، میکروبی باشد، باید نوعی آنتی بیوتیک مصرف بشود. زنان باردار نباید آسپرین یا ایبوپروفن استفاده کنند. مهم ترین نکته مراجعه ی زودهنگام به پزشک است.

نحوه ی تشخیص و پیشگیری از تب در بارداری

تب در بارداری؛ علت، تشخیص و پیشگیری از آن تب در بارداری؛ علت، تشخیص و پیشگیری از آن

برای بزرگ سالان، افزایش دمای بدن از ۳۸ درجه ی سانتی گراد که ازطریق سنجش دمای بدن از راه دهان صورت می گیرد، نشانه ی بروز تب است. برای سنجش تب از راه قرار دادن دماسنج در مقعد و گوش، ۳۸/۳۳ درجه ی سانتی گراد یا بیشتر، نشان از بروز تب دارد. بهترین روش برای دچار نشدن به تب این است که دست هایتان را مداوم و مرتب بشویید. این کار باعث می شود از ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا در امان باشید و درنتیجه به تب نیز دچار نشوید.

تا جایی که می توانید از افراد بیمار دوری کنید و واکسن آنفولانزا بزنید؛ البته اگر به پروتئین تخم مرغ حساسیت دارید یا نسبت به واکسن آنفولانزا در گذشته حساسیت داشته اید، واکسن نزنید. واکسن های آنفولانزا به شکل اسپری برای زنان باردار توصیه نمی شود.

.

منبع : chetor.com