از مرورگ اپدیتتری استفاده کنید .

با آغاز روند بارداری در بدنتان، خوردن مواد غذایی مغذی باید در اولویت شما باشد. با این حال، یادتان باشد مصرف برخی مواد غذایی که در زمان های عادی برای شما امن به شمار می رفت، اکنون می تواند منجر به بروز عوارض جدی در بدن فرزند داخل رحمتان شود. البته، تعیین آنچه که برای مصرف زنان در دوران بارداری امن است و آنچه که امن نیست، می تواند بسیار مشکل باشد. اما، زیاد نگران نباشید! چون همه این مشکلات قابل حل بوده و خواهد گذشت. مقاله زیر در مورد مصرف میوه خرمالو در دوران بارداری زنان است. پس آن را با دقت بخوانید و مطالب زیادی را در مورد این ماده غذایی یاد بگیرید، تا بتوانید با خیال راحت خرمالو را به میزان مناسبی در دوران بارداری خود مصرف کنید.

خرمالو چیست؟

خرمالو، میوه ای محبوب با عنوان "آب نبات طبیعت" و یا "میوه خدایان" است، که شبیه گوجه فرنگی بوده و به رنگ نارنجی با بافت مومی شکل می باشد. جالب است بدانید که این میوه خوشمزه متعلق به خانواده Diospyros و بومی کشور چین است. شما می توانید از خوردن خرمالوی تازه، خام، پخته و یا خشک لذت ببرید. فراموش نکنید که خرمالو، میوه ای شیرین، خمیری شکل و بسیار مغذی است، که برای سلامتی زنان در دوران بارداری بسیار مفید است.

آیا خوردن خرمالو در دوران بارداری امن است؟

بله، همه زنان حامله می توانند از خوردن میوه خرمالو در طی کل دوران بارداری خود لذت ببرند. با این حال، نگه داشتن حد اعتدال در مصرف این میوه هم مانند سایر مواد غذایی الزامی است. در واقع، متخصصین تغذیه توصیه می کنند که زنان باردار باید این میوه را به مقدار مناسبی مصرف کنند. خوردن میوه خرمالو می تواند شما را در داشتن یک دوره بارداری سالم یاری کند، چون مواد مغذی موجود در این میوه به رشد جنین داخل رحم مادر کمک کرده و سلامت مادر باردار و فرزند داخل رحم او را تضمین خواهد کرد. اما، بهتر است به عنوان یک زن حامله قبل از قرار دادن این میوه در رژیم غذایی روزانه خود با یک دکتر متخصص تغذیه صحبت کنید.

فواید خوردن خرمالو در دوران بارداری:

به دلیل این که میوه خرمالو حاوی مقادیر بالایی از مواد مغذی حیاتی است، مصرف آن در دوران بارداری زنان می تواند، مزایای زیادی برای سلامتی خود مادر و فرزند داخل رحم او به دنبال داشته باشد. مهم ترین این مزایا عبارتند از:

1. رشد بیشتر جنین داخل رحم مادر با مصرف میوه خرمالو در دوران بارداری:

همانطور که گفته شد میوه خرمالو سرشار از مواد معدنی مانند کلسیم و فسفر می باشد. بنابراین، می توان ادعا کرد که خوردن این میوه در دوران بارداری کمک می کند تا رشد و توسعه استخوان های جنین داخل رحم مادر کامل گشته و عملکرد سیستم عصبی مرکزی او هم بهتر شود.

2. درمان کم خونی زنان با مصرف میوه خرمالو در دوران بارداری:

که میوه خرمالو محتوای مقدار زیادی آهن بوده و مصرف آن در دوران بارداری کمک می کند تا مادر و فرزند داخل رحم او از بروز خطر کم خونی در امان باشند. همچنین، خوردن خرمالو در دوران بارداری می تواند باعث افزایش تعداد هموگلوبین خون مادران شده و مانع از بروز عوارض جانبی مانند کم خونی، خستگی و سرگیجه در بدن او و فرزند داخل رحمش شود.

3. بهبود سیستم ایمنی بدن زنان باردار با مصرف میوه خرمالو:

در ابتدا، لازم است بدانید که خوردن میوه خرمالو در دوران بارداری باعث تقویت سیستم ایمنی بدن زنان می شود. همچنین، ویتامین A و کاروتن موجود در این میوه کمک می کند تا قدرت بینایی و ماهیچه های قلب مادر باردار و فرزند داخل رحم او تقویت گردد. علاوه بر این موارد، مصرف میوه خرمالو می تواند عملکرد فرآیندهای مختلف بدن مادر باردار را بهبود می بخشد. در نهایت، فراموش نکنید که ویتامین C موجود در این میوه باعث افزایش سیستم ایمنی بدن زن حامله شده و سلامت او و فرزند داخل رحمش را در طی کل دوران بارداری تضمین خواهد کرد.

4. تنظیم فشار خون مادران با خوردن خرمالو در دوران بارداری:

مصرف میوه خرمالو به درمان فشار خون بالا در دوران بارداری کمک زیادی خواهد کرد. همچنین، منیزیم موجود در این میوه کمک می کند تا فشار خون زنان در طی کل دوران بارداری در حد تعادل باشد.

5. مصرف خرمالو در بارداری و درمان سنگ کلیه :

همانطور که گفته شد میوه خرمالو حاوی مقدار بالایی منیزیم است، که مصرف آن خطر تشکیل سنگ کلیه در زنان باردار را به حداقل می رساند. همچنین، خوردن این میوه مغذی می تواند سلامتی کلیه های زنان حامله را تضمین نماید.

6. برطرف کردن مشکل بی خوابی و استرس با خوردن خرمالو در دوران بارداری :

ویتامین C موجود در میوه خرمالو، در به حداقل رساندن استرس، اضطراب، افسردگی و بی خوابی زنان باردار بسیار موثر است. به همین دلیل، مصرف این میوه به زنان باردار کمک می کند تا خواب راحتی داشته و از شر استرس و اضطراب این دوران رها شوند.

7. کاهش خطر ابتلا به بیماری سرماخوردگی و سکسکه با خوردن خرمالو در دوران بارداری:

در طب سنتی، میوه خرمالو یک ماده محبوب برای مبارزه با بیماری سرماخوردگی به شمار رفته و مصرف منظم آن کمک می کند تا مشکل سکسکه و اثرات نامطلوب آن در بدن زنان باردار از بین برود.

8. جلوگیری از بروز سرطان در طی دوران بارداری، با مصرف میوه خرمالو:

میوه خرمالو حاوی ترکیباتی مانند بتولینیک اسید و shibuol بوده و یک میوه ضد سرطان به شمار می آید. به همین دلیل، خوردن این میوه در دوران بارداری از مبتلا شدن زنان به بیماری سرطان جلوگیری خواهد کرد.

9. با خوردن خرمالو در دوران بارداری بدنتان را سم زدایی کنید:

میوه خرمالو منبع بسیار خوبی از آنتی اکسیدان های قوی است. به همین دلیل، مصرف آن در دوران بارداری به سم زدایی بدن و کبد زنان حامله کمک زیادی خواهد کرد. همچنین، آنتی اکسیدان موجود در این میوه باعث خنثی شدن رادیکال های آزاد در بدن مادران باردار شده و از آسیب رسیدن به سلول های بدن مادر و جنین داخل رحم او در طی کل دوران بارداری جلوگیری می کند.

10. کاهش خطر ابتلا به دیابت دوران بارداری با مصرف میوه خرمالو:

جالب است بدانید که عصاره پوست میوه خرمالو مقاومت بدن زنان باردار را به انسولین کم کرده و سطح قند خون را بدن این افراد تنظیم می کند. بنابراین، خوردن این میوه می تواند از مبتلا شدن زنان حامله به دیابت دوران بارداری جلوگیری کرده و سلامت بدن مادر و جنین داخل رحم او را تضمین نماید.

11. بهبود عملکرد سیستم قلب و عروق زنان باردار با خوردن میوه خرمالو:

مقدار بالای کلسیم موجود در خرمالو کمک می کند تا سیستم قلب و عروق زنان حامله تضمین شود.

از روزی که فهمیده اید باردار هستید مادر و دوستان شما، شما را از خوردن زعفران ترسانده اند، با مطالعه خوردن زعفران در بارداری خطرناک است؟ می توانید از نظر علمی با آنها به گفتگو بنشینید.

.

منبع : mamanam.com