آکاایران: طعم منحصر به فرد تمشک می تواند ترشح بزاق دهان هر مادر بارداری را تحریک کند، به همین دلیل بیشتر زنان حامله خواهان مصرف آن هستند. اگر شما هم به عنوان یک زن حامله می خواهید این میوه را به طور منظم در طی کل دوران بارداری خود مصرف کرده و لذت ببرید، باید به یقین بدانید که خوردن تمشک در دوران بارداری بی خطر بوده و ادامه دادن مصرف آن تا پایان دوران حاملگی ضرری برای بدن خود شما و جنین داخل رحمتان نخواهد داشت. در ادامه این مقاله، در مورد خواص درمانی توت سیاه و یا تمشک و نکات ایمنی مصرف آن در دوران بارداری صحبت شده است.

bxs1

تمشک نوعی میوه بسیار خوشمزه و کوچک بوده و دارای خواص درمانی زیادی است. این میوه متعلق به خانواده Rosaceae بوده و بومی مناطق معتدل شمالی است. در یونان و روم باستان، از انواع توت ها برای درمان عفونت های خفیف و از بین بردن شرایط سمی در بدن زنان باردار استفاده می کردند. شما هم می توانید شکوفه های صورتی و سفید این میوه را بر روی درخت و بوته دوساله آن ها پیدا کنید. البته، لازم است به عنوان یک خانم جوان و بی تجربه بدانید که انواع توت ها بسیار نرم بوده و عمر کمی هم دارند. هسته مایل به سبز و پوست صاف و نرم، از ویژگی های خاص این میوه آبدار سیاه و سفید می باشد. در نهایت، یادتان باشد که این میوه طبع گرمی داشته و دارای مزه شیرین و یا کمی ترش است.

bxs2

بله! همه زنان حامله می توانند از خوردن تمشک در دوران بارداری خود لذت ببرند. اما قبل از مصرف، باید مطمئن شوند که همه توت ها به صورت جداگانه و کامل شسته شده باشد، چون توت ها و تمشک کثیف ممکن است حاوی انگل های مضر و باکتری ها بوده و یا آلوده به آفت کش ها باشند، که ورود آن ها به بدن زنان باردار می تواند باعث ابتلا به بیماری های ناشی از مواد غذایی مانند لیستریوز و توکسوپلاسموز شود. در نتیجه، ممکن است آسیب زیادی به بدن مادر حامله رسانده و بر سلامت خود او و جنین داخل رحمش تاثیر منفی بگذارد.

فواید خوردن تمشک در دوران بارداری:

میوه تمشک نه تنها دارای طعم و مزه بسیار خوشمزه ای است، بلکه باعث بهبود یافتن روند هضم غذا در دوران بارداری زنان هم خواهد شد. البته، مادران حامله باید قبل از مصرف این میوه از سالم بودن آن مطمئن شوند. مهم ترین مزایای مصرف تمشک در دوران بارداری عبارتند از:

bxs3

تمشک یک منبع طبیعی از انرژی بوده و مصرف آن مانع بروز احساس خستگی و تنبلی در مادران باردار خواهد شد. به همین دلیل، در مراحل پایانی دوران بارداری که بیشتر زنان احساس خستگی کرده و به مشکل افسردگی مبتلا می شوند، مصرف تمشک می تواند کارگشا باشد. بنابراین، این افراد می توانند در کنار پنج وعده غذایی خود از انواع توت ها هم استفاده کنند. علاوه بر این موارد، یادتان باشد که سدیم و چربی موجود در این میوه باعث رشد جنین شده و تکامل سلول های مغزی او را هم به دنبال خواهد داشت.

bxs4

به دلیل این که میوه تمشک یک منبع غنی از فولات است، بنابراین مصرف آن در طی دوران بارداری هم می تواند مواد مغذی لازم جهت جلوگیری از بروز نقص های هنگام تولد در جنین را تامین کند. همچنین، مصرف شاه توت و تمشک در دوران بارداری از خطر ابتلای نوزاد به بیماری های اسپینا بیفیدا، نقص اندام های بدن، نقص در عضلات قلبی عروقی و انواع دیگر نقایص هنگام تولد جلوگیری کند. در نهایت، فراموش نکنید که مصرف منظم میوه تمشک توسط زنان حامله خطر سقط جنین را هم در بدن آن ها به میزان قابل توجهی کاهش خواهد داد.

bxs5

میوه تمشک به دلیل این که محتوی فیبر فراوانی است، روند هضم مواد غذایی در بدن زنان باردار را بهبود بخشیده و خطر ابتلا به اختلالات گوارشی را از بین خواهد برد. همچنین، فیبر نامحلول موجود در این میوه باعث جذب آسان آب در بدن مادران باردار شده و در عملکرد بهتر روده بزرگ این افراد موثر می باشد. به همین دلیل است که پزشکان متخصص زنان و زایمان توصیه می کنند مادران باردار میوه تمشک را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهند.

bxs6

میوه تمشک دارای کلسیم و منیزیم بالایی است، به همین دلیل مصرف آن در دوران بارداری باعث تقویت استخوان ها و دندان های مادر در حال انتظار خواهد شد. همچنین، منیزیم موجود در میوه تمشک جذب پتاسیم و کلسیم را در بدن مادران باردار آسان کرده و سلامت و استحکام استخوان های خود مادر و جنین داخل رحم او را تضمین می کند. علاوه بر این موارد، مواد معدنی و مواد مغذی موجود در میوه تمشک باعث رشد مناسب جنین شده و سبب تقویت استخوان های بدن او خواهد شد.

bxs7

به دلیل این که میوه تمشک دارای ویتامین K زیادی است، بنابراین مصرف آن در طی دوران حاملگی باعث لخته شدن به موقع خون در بدن مادر شده و خطر ابتلا به خونریزی بیش از حد را از بین خواهد برد. همچنین، این میوه محتوی انواع ویتامین های مختلف بوده و مصرف آن در دوران بارداری سبب بهبود یافتن سریع زخم های مادر شده و از پوکی استخوان او و فرزند داخل رحمش جلوگیری می کند.

bxs8

عناصر موجود در میوه تمشک مزایای زیادی برای جلوگیری از رشد و توسعه سلول های بدخیم سرطانی به مادران باردار و جنین داخل رحم آن ها ارائه می دهد. پس، به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که مصرف منظم تمشک می تواند از او شما در برابر اثرات مضر سرطان ها به طور قابل ملاحظه ای محافظت کند. همچنین، فراموش نکنید که آنتوسیانین ها و فیتوکمیکال موجود در این میوه خوشمزه منافع ضد سرطانی زیادی داشته و مانع از رشد تومورها در دوران بارداری زنان خواهد شد.

bxs9

آنتوسیانین ها و فلاونول موجود در میوه تمشک کمک زیادی به سالم ماندن قلب مادران باردار خواهد کرد، چون این میوه دارای فیبر و منیزیم بوده و از خطر انسداد شریان ها در بدن جلوگیری می کند. در نتیجه، می-توان ادعا کرد که مصرف منظم میوه تمشک در دوران بارداری باعث جریان یافتن سالم و یکنواخت گردش خون در بدن می شود. همچنین، یادتان باشد که خوردن تمشک در دوران بارداری توسط زنان حامله از آن ها در برابر بیماری های مختلف مانند تصلب شرایین، حمله قلبی و سکته مغزی محافظت خواهد کرد.

بعضی از خانوما عاشق ژله ان مخصوصا وقتی باردار میشوند این ماده لرزان آنها را بیشتر مجذوب خود میکند ، خوردن ژله در بارداری برای جنین ضرر دارد؟ می تواند به آنها کمک کند.

.

منبع : mamanam.com