آکاایران: آیا خوردن کاهو در دوران بارداری بی خطر است؟

آکاایران: دوران بارداری در زندگی هر زنی یک مرحله فوق العاده به شمار می رود. زنان حامله ممکن است در طی نه ماه دوران بارداری خود اشتیاق شدیدی به خوردن کاهوی تازه از خود نشان دهند. اما لازم است این زنان در کنار خوردن کاهو و لذت بردن از آن اطمینان حاصل کنند که خوردن سبزیجات برای سلامتی بدن خود آن ها و جنین داخل رحمشان امن است. مطالعه بیشتر مقالات مختلف، شما را در یادگیری همه نکات ضروری در مورد خوردن کاهو در دوران بارداری یاری خواهد کرد.

کاهو چیست؟

کاهو، از لحاظ علمی به یک نوع سبزی مفید مصری اطلاق می گردد. این گیاه محبوب از لحاظ مذهبی و فرهنگی منحصر به فرد بوده و در مصر باستان یافت می شد. اما، امروزه شما می توانید این گیاه را در نقاط مختلف جهان پیدا کنید. انواع کاهوها دارای مواد مغذی بسیاری بوده و خواص درمانی فراوانی را به بدن مادر باردار و جنین داخل رحم او انتقال می دهند.

آیا خوردن کاهو در دوران بارداری ایمن است؟

بله! همه زنان حامله می توانند از خوردن کاهو در دوران بارداری خود که حاوی انواع مواد مغذی و مفید برای بدن است، لذت ببرند. با این حال، یادتان باشد که شستن کامل کاهو قبل از مصرف آن الزامی است، چون گیاهان کثیف ممکن است دارای برخی انگل های خاص و باکتری بوده و شما را به انواع بیماری های خطرناک مانند لیستریوز و توکسوپلاسموز مبتلا کند. شستشو دادن برگ های کاهو به صورت جداگانه هم به منظور تمیز نمودن آفت کش ها ضروری است.

10 فایده مهم مصرف کاهو در دوران بارداری:

خوردن کاهو نه تنها ولع مصرف مواد غذایی اضافی را ارضا می کند، بلکه خواص درمانی فراوانی هم برای حفظ سلامتی مادران باردار و جنین داخل رحم آن ها ارائه خواهد داد. در ادامه این مقاله، فواید برجسته مصرف کاهو در دوران بارداری زنان بیان شده است، که عبارتند از:

1. جلوگیری از بروز نقص های هنگام تولد در نوزادان با خوردن کاهو در بارداری:

به دلیل این که کاهو حاوی مقدار فراوانی اسید فولیک است، بنابراین مصرف آن در دوران بارداری زنان می تواند از بروز نقص هنگام تولد در نوزادان جلوگیری کند. همچنین، مواد معدنی و ویتامین های مختلف موجود در کاهو تضمین کننده یک بارداری سالم است. علاوه بر این موارد، ویتامین K موجود در این گیاه هم مانع از بروز خطر خونریزی در زنان باردار شده و از طریق جفت به بدن جنین انتقال می یابد، که برای او نیز بسیار مفید است.

2. بهبود روند هضم مواد غذایی با خوردن کاهو در بارداری:

به دلیل این که کاهو دارای فیبر زیادی است، به هضم راحت غذا در بدن مادران باردار کمک کرده و مانع از بروز مشکل یبوست بارداری می شود. علاوه بر آن، این سبزی حاوی کلرید بالایی است، که به هضم غذا در بدن مادران باردار کمک کرده و در حالت عادی، مایعات بدن این افراد و جنین داخل رحم آن ها را تامین می کند.

3. القا خواب راحت به زنان با مصرف منظم کاهو در دوران بارداری:

از آن جایی که در شرایط عادی، مصرف کاهو به عنوان یک القاء کننده خواب طبیعی در بدن انسان عمل می کند، بنابراین در طول دوران بارداری هم می تواند به مادرانی که به طور مداوم، دچار کم خوابی می شوند، کمک کند. جالب است بدانید که برگهای این گیاه در طی فرآیندهای مختلف، سیگنال هایی به بدن زنان باردار ارسال کرده و سبب تحریک شدن بافت های عصبی و عضلانی در بدنشان می شود، که احساس آرامش و خواب راحت را برای فرد مصرف کننده به دنبال خواهد داشت.

4. کاهش سطح کلسترول خون مادران باردار با مصرف منظم کاهو:

5. کاهو ضد سرطان در دوران بارداری:

مصرف برگ های کاهوی تازه برای جلوگیری از رشد و توسعه سلول های سرطانی، به خصوص سرطان سینه و سرطان خون در بدن مادران باردار بسیار مفید است. مصرف سبزیجات در طول دوران بارداری می تواند بدن شما را از خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان ها محافظت کند.

6. کاهش التهابات بدن مادران باردار با مصرف کاهو:

کاهو دارای خواص ضدالتهابی بوده و به کاهش التهاب بدن مادران در طی دوران بارداری کمک زیادی می کند. در واقع، عصاره کاهوی تازه که شامل کاراگینان و لیپواکسیژناز است، در به حداقل رساندن التهابات بدن مادران باردار نقش بسیار مفیدی را بازی می کند.

7. مبارزه با عفونتهای میکروبی با خوردن کاهو در بارداری :

لاتکس موجود در برگ های کاهو دارای مزایای ضدمیکروبی قدرتمندی بوده و مصرف آن طی دوران بارداری می تواند شما را از شر بیماری های آلبیکنس و پادمان در امان نگه داشته و از ورود عفونت های میکروبی مضر به بدنتان، به طور موثری جلوگیری کند.

8. به حداقل رسیدن اضطراب و استرس مادران باردار با مصرف منظم کاهو:

برگ های تازه کاهو دارای اثرات آرام بخش زیادی بوده و مصرف منظم آن ها می تواند استرس و اضطراب موجود در بدن مادران باردار را تا حد زیادی از بین ببرد.

9. تقویت سلول های عصبی بدن مادران با مصرف منظم کاهو در دوران بارداری:

مصرف کاهو در دوران بارداری کمک می کند تا سلول های عصبی موجود در مغز شما و فرزند داخل رحمتان تقویت شده و از مبتلا شدن نوزاد به خطر مرگ نورون ها به طور قابل توجهی جلوگیری شود. همچنین، مصرف این نوع سبزی در دوران بارداری زنان شرایطی را فراهم می کند که از سلول های عصبی بدن محافظت شده و خطر ابتلا به بیماری های عصبی به طور کامل از بین برود.

10. افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن مادران باردار با مصرف کاهو:

به دلیل این که کاهو حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان ها است، بنابراین مصرف منظم آن در دوران بارداری زنان می تواند به خنثی کردن رادیکال های آزاد بدن کمک کرده و از آسیب رسیدن به سلول ها، بافت ها و DNA بدن خود مادر و جنین داخل رحم او جلوگیری کند. علاوه بر این، آنتی اکسیدان موجود در این سبزی سیستم ایمنی بدن مادر باردار را تقویت نموده و خطر ابتلا به انواع بیماری ها و اختلالات مضر در طی کل دوران بارداری را از بین خواهد برد.

یک نکته مهم جهت مصرف کاهو در دوران بارداری:

مصرف بیش از حد کاهو در دوران بارداری ممکن است شما را به مشکل آلرژی غذایی مبتلا کرده و باعث رنج در این دوران شود. همچنین، مصرف زیاد این نوع سبزی می تواند شما را به آنافیلاکسی دچار کرده و سلامت بدنتان را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.
بنابراین، باید به عنوان یک زن حامله همیشه مطمئن شوید که کاهو را در رژیم غذایی خود به طور منظم و در حد اعتدال مصرف می کنید، تا طبیعت بدن خود را به هم نزنید.

 حتما شنیده اید که در دوران بارداری اصلا نباید لب به زعفران بزنید،خوردن زعفران در بارداری خطرناک است؟ میتواند مشکل شما را در این مورد حل کند.

.

منبع : mamanam.com