آکاایران: در دوران بارداری درد شکمی مداوم، نفخ یا ناراحتی مواجه شده اید ؟ درباره این که وضعیتتان شدیدتر از حد معمول هست نگرانید و برای تشخیص تفریقی بیماری های مهم از متخصص زنان و زایمان وقت ملاقات گرفته اید؟ اگر موارد بالا در مورد شما هم صدق می کند احتمال کمی وجود دارد که سرطان تخمدان داشته باشید. اما قبل از این که دچار آشفتگی شوید مطلب ما را مطالعه کنید و همه چیز درباره این وضعیت نحوه تاثیر آن بر بارداری را در زیر خواهید آموخت.

سرطان تخمدان چیست؟

تخمدان ها ارگان های اصلی سیستم تولیدمثلی زنان هستند، آن ها به همراه تخمک ، هورمون های استروژن و پروژسترون را تولید می کنند که برای بارداری ضروری هستند. سرطان تخمدان می تواند توانایی فرزندآوری را در آینده کاهش دهد. علاوه بر این تومورهای سرطانی می توانند به تخمدان ها و توانایی تولید تخمک آسیب بزنند.

نشانه های سرطان تخمدان در دوران بارداری

همانند سایر شکل های سرطان نشانه های مشخص زیادی در مراحل اولیه سرطان تخمدان موجود نیست، با این حال با گذشت زمان بعضی از نشانه های قابل تشخیص همانند موارد زیر را مشاهده خواهید کرد:
ضعف و خستگی
کمردرد مداوم
یبوست و حرکات نامظم گوارشی
در بعضی از موارد مشکل معده ای هم یکی از نشانه ها است
ادرار کردم در دفعات زیاد
نفخ و درد شکم
متوجه خواهید شد بیشتر این نشانه ها در دوران بارداری معمول هستند، بنابراین امکان دارد که توجه زیادی به آن ها نکنید، اگر این نشانه ها شدید به نظر می رسند با پزشکتان مشورت کنید.

تشخیص سرطان تخمدان در دوران بارداری :

روش هایی وجود دارند که با استفاده از آن ها متخصص زنان و زایمانتان می توانند وجود سرطان تخمدان در دوران بارداری را تشخیص دهند.

روش های تشخیص سرطان تخمدان در دوران بارداری :

۱-بیوپسی (نمونه برداری) :
اگر پزشکتان با توجه به نشانه ها به رشد توموری در تخمدان هایتان مشکوک است، از شما خواهد خواست از بافت مشکوک نمونه برداری انجام دهید.
۲-سونوگرافی و MRI:
پزشکتان برای دانستن سایز دقیق تومور آزمایش تصویری یا سونوگرافی همانند MRI را به شما توصیه خواهد کرد.
۳-درمان سرطان تخمدان در دوران بارداری :
اگر در دوران بارداری دچار سرطان تخمدان شدید نگران نباشید ، گزینه های درمانی مختلف وجود دارند که می توانند فاقد آسیب رساندن به نوزادتان به راحتی تومور را حذف کنند.

نوع درمان سرطان تخمدان به عوامل زیر وابسته است:

نوع سرطان
محل
مرحله بارداری
مرحله سرطان

روش های درمانی اصلی سرطان تخمدان :

۱-شیمی درمانی:
اگر در سه ماهه دوم و سوم بارداریتان قرار دارید درمان با شیمی درمانی آسیبی نمی رساند، شیمی درمانی به نوزادتان آسیب نمی رساند و هیچ نقص مادرزادی در جنین در حال رشدتان ایجاد نخواهد کرد.
۲-رادیوتراپی :
قبل از مراجعه برای رادیوتراپی با پزشکتان چک کرده و مرحله بارداریتان را در نظر بگیرید، در ماه های اول رادیوتراپی می تواند به نوزادتان آسیب برساند و خطر ایجاد نقایص مادرزادی در نوزادتان بالاتر است.
۳-جراحی:
جراحی هم راه چاره ای برای درمان سرطان تخمدان است. با این حال حتی بعد از زایمان هم می توانید درمان جراحی را انجام دهید. این کار به این که در کدام سه ماهه بارداری قرار دارید و همچنین پیشرفت تومور یعنی این که چه مقدار در بدنتان پخش شده است، وابسته است.

 سرطان تخمدان در بارداری

آیا سرطان تخمدان می تواند روی جنینتان تاثیر بگذارد؟

به عنوان زن بارداری که سرطان تخمدان دارد می توانید نوزادتان را به صورت سالم زایمان کنید. سرطان به طور مستقیم و به طور شدید جنین را تحت تاثیر قرار می دهد، بنابراین باید محتاط تر باشید و با متخصص مشورت کنید.

اثرات سرطان تخمدان :

۱-سقط:
در مراحل پایانی بارداری، جفت مانعی بین شما و نوزادتان ایجاد کرده و نمی گذارند که داروهای شیمی درمانی عبور کرده و اثری روی نوزاد ندارند.
۲-نقایص:
شیمی درمانی باعث کم خونی و سوء تغذیه شده که می تواند خطری برای نوزاد در حال رشدتان باشد.

.

منبع : mamanam.com