آکاایران: قرص اورژانسی، یکی از انواع قرص هایی است که برای جلوگیری از بارداری استفاده می شود. البته کاربرد آن برای زنانی است که رابطه ی جنسی محافظت نشده داشته اند یا روش هایی که در حین رابطه به کار برده اند، موفق نبوده است. درواقع، مصرف قرص اورژانسی به زمان هایی ویژه اختصاص دارد و راهکاری عمومی برای پیشگیری از بارداری نیست. قرص اورژانسی با به تأخیر انداختن تخمک گذاری به پیشگیری از بارداری کمک می کند. در این مقاله شما را با انواع روش های اورژانسی پیشگیری از بارداری، شیوه عملکرد و روش مصرف قرص اورژانسی، رابطه قرص های اورژانسی با قرص های ضدبارداری و عوارض قرص اورژانسی ضد بارداری آشنا خواهیم کرد.

آیا انواع روش های اورژانسی پیشگیری از بارداری را می شناسید؟

 • مصرف قرص اورژانسی؛
 • ابزار درون زهدانی یا آی یو دی (IUD).

۳ نوع قرص اورژانسی وجود دارد که می توان آنها را با نسخه یا فاقد آن تهیه کرد. در بیشتر کشورها برای خرید قرص های بانسخه باید حداقل ۱۷ سال داشته باشید. تعداد مصرف که ۱ تا ۲ عدد است، به دُز و برند قرص اورژانسی وابسته است.

 • بعضی قرص های اورژانسی حاوی هورمون هستند و لوونورژسترول نام دارند. مثل:
 • قرص فاقد نسخه مای وِی (My Way)؛
 • پلن بی وان استپ (Plan B One–step)؛
 • قرص فاقد نسخه پرونتزا (Preventeza)؛
 • قرص فاقد نسخه (Take Action).

قرص های ضد بارداری دیگر هم می توانند مانع از بارداری بشوند، اما درصورتی که هر بار بیش از یک عدد مصرف شود. این روش نسبت به مصرف قرص های هورمونی لوونورژسترول، اثرگذاری کمتری دارد و باعث ایجاد حالت تهوع در فرد خواهد شد. مصرف برخی از قرص های پیشگیری از بارداری و خرید آنها باید همراه با نسخه باشد. بنابراین قبل از خرید و مصرف، بهتر است از پزشک یا پرستار درباره ی نوع مناسب قرص ضد بارداری مشورت بگیرید.

 • نوع دیگری از قرص های ضد بارداری موسوم به اولی پیریستال (اِلا، اِلاوان) هم وجود دارد که برای استفاده از آن نیاز به نسخه ی پزشک است.

لوونورژسترول برای پیشگیری از بارداری است و برای دریافت آن محدودیت هایی نظیر حدنصاب سنی و نسخه موجود نیست. قرص اِلا هم نوعی قرص ضدهورمونی و حاوی اولی پریستال است. اولی پریستال دارویی ضدهورمونی است که اثرات هورمون های کلیدی برای تشکیل جنین را مسدود می کند. این قرص را فقط با نسخه می توان خریداری کرد.

عملکرد و روش مصرف قرص اورژانسی

لوونورژسترول که قرص آن با عنوان لنووُل شناخته می شود، به شکل موقتی، مانع از آزاد شدن تخمک ها می شود و باروری را متوقف می کند یا باعث جلوگیری از قرار گرفتن تخمک های بارورشده در رحم می شود. برای مصرف آن باید یک عدد قرص با دُز مصرفی مشخص استفاده کرد. اثرگذاری لووتورژسترول به زمان مصرف وابسته است. هر چقدر زودتر این قرص خورده شود، امکان پیشگیری از بارداری بیشتر خواهد بود. درواقع باید آن را در اسرع وقت مصرف کنید؛ یعنی ظرف ۷۲ ساعت پس از رابطه ی جنسی حفاظت نشده. در این صورت امکان پیشگیری از بارداری به ۹۰ درصد می رسد.

از قرص اِلا (الاوان) هم تا ۱۲۰ ساعت بعد از رابطه ی جنسی می توان استفاده کرد. الا هم به شکل یک قرص با یک دُز مصرفی مشخص استفاده می شود.

برای پیشگیری از بارداری می توان از IUD هم کمک گرفت. این وسیله از قرار گرفتن تخمک های بارورشده در رحم ممانعت می کند و باید ظرف ۳ روز (برای قرص ضدبارداری لوُونِل) یا ۵ روز (برای قرص ضدبارداری الاوان) بعد از رابطه ی جنسی محافظت نشده در رحم قرار بگیرد. این وسیله را می توانید در رحم نگه دارید و از آن به عنوان یک ابزار پیشگیری از بارداری معمول و مداوم استفاده کنید. در این صورت ممکن است، عادت ماهیانه تان طولانی تر، دردناک تر و شدیدتر شود. احتمال دارد که استفاده از IUD موجب ناراحتی هایی در شما شود، ولی مصرف مسکن ها، مشکلات را از بین می برد.

نحوه اثرگذاری روش های پیشگیری از بارداری

قرص اورژانسی چیست؛ روش مصرف و عوارض قرص اورژانسی ضد بارداری قرص اورژانسی چیست؛ روش مصرف و عوارض قرص اورژانسی ضد بارداری

اگر بعد از برقراری رابطه ی جنسی از لوونورژسترول مطابق دستورالعمل استفاده شود، احتمال بارداری کاهش پیدا می کند. به کمک این قرص، ۷ زن از هر ۸ زن از بارداری خود جلوگیری می کنند. البته تحقیقات نشان می دهد که قرص نام برده برای زنانی که اضافه وزن دارند یا دچار چاقی افراطی هستند، مفید واقع نمی شود. این گروه از زنان بهتر است از IUD استفاده کنند.

در پژوهش های صورت گرفته، نشان داده شد که مصرف اِلا هم نرخ بارداری را از ۵/۵ و ۵/۶ درصد به ۲/۲ و ۱/۹ درصد می رساند. نتیجه ی یک تحقیق تلفیقی هم نشان داد که اثرگذاری اِلا تا ۱۲۰ ساعت بعد از رابطه ی جنسی محافظت نشده باقی می ماند.

اگر بعد از مصرف قرص اورژانسی، رابطه ی جنسی محافظت نشده داشته اید، احتمال بارداری به قوت خود باقی می ماند. استفاده از این قرص ها به عنوان راهی دائمی و معمول برای پیشگیری از بارداری توصیه نمی شود. اما در صورت نیاز می توانید از آنها بیش از یک بار در چرخه ی عادت ماهیانه خود استفاده کنید.

اگر IUD را هم ظرف ۵ تا ۷ روز بعد از رابطه محافظت نشده در رحم قرار بدهید، احتمال پیشگیری از بارداری به ۹۹ درصد خواهد رسید.

وسایل و قرص های ضدبارداری را از کجا می توان تهیه کرد؟

قرص های ضد بارداری یا به اختصار (ECPs) را می توان در داروخانه ها، مطب پزشکان، مرکز فوریت های پزشکی بیمارستان ها، مراکز سلامت زنان و… یافت کرد. البته همان طور که پیش تر هم عنوان شد، برای تهیه ی لوونورژسترول، نیازی به نسخه و تجویز پزشک نیست.

چه کسانی از مصرف قرص اورژانسی منع می شوند؟

وقتی بارداری صورت گرفته باشد دیگر مصرف لوونورژسترول اثری نخواهد داشت. زنانی که از قبل باردار شده یا ممکن است باردار باشند هم نباید از اِلا استفاده کنند. اثرات مصرف این قرص ها روی انسان در این شرایط نامشخص است اما مطالعات روی حیوان ها نشان می دهد که مصرف این قرص ها موجب مرده به دنیا آمدن نوزاد می شود. کسانی که دچار بیماری های مزمن هستند هم باید قبل از مصرف قرص اورژانسی با پزشک مشورت کنند.

زنانی که دچار حساسیت نسبت به مواد سازنده ی قرص های اورژانسی هستند یا آسم دارند هم نباید از این داروها استفاده کنند. قرص های اورژانسی با برخی داروها هم تداخل پیدا می کند. مثل:

 • برخی از داروهای گیاهی؛
 • داروهای سِل، صرع و ایدز؛
 • داروهای کاهش اسید معده مانند امپرازول (omeprazole)؛
 • آنتی بیوتیک های نه چندان معروف (مثل ریفابوتین و ریفامپسین).

قرص اِلا با وجود مصرف داروهای فوق کارایی خود را از دست می دهد اما مصرف قرص لوونل با افزایش دُز، همچنان مقدور خواهد بود.

شیردهی در زمان مصرف قرص اورژانسی چگونه است؟

مصرف قرص لوونل در زمان شیردهی ایرادی ندارد. البته ممکن است، مقدار اندکی از هورمون های موجود در قرص به شیر مادر راه پیدا کند. ولی در هر حال خطری برای نوزاد به وجود نمی آید. آثار مصرف الاوان در طول شیردهی هنوز مشخص نیست. اما سازندگان این قرص ها به افراد پیشنهاد می دهند که تا یک هفته بعد از مصرف الاوان، به فرزند خود شیر ندهند.

مصرف همزمان قرص های اورژانسی و سایر قرص های ضدبارداری

قرص اورژانسی چیست؛ روش مصرف و عوارض قرص اورژانسی ضد بارداری قرص اورژانسی چیست؛ روش مصرف و عوارض قرص اورژانسی ضد بارداری

در صورت وقوع موارد زیر نیاز به مصرف قرص اورژانسی وجود دارد:

 • فراموش کردن مصرف قرص های ضد بارداری عادی؛
 • عدم استفاده درست از حلقه یا پَچ ضد بارداری؛
 • تأخیر در استفاده از وسایل ضد بارداری درون کاشت (مثل IUD) یا دیر شدن تزریق آمپول ضد بارداری.

در صورت مصرف قرص لوونل باید:

 • قرص ضد بارداری بعدی را بخورید و ظرف ۱۲ ساعت بعد از مصرف قرص از حلقه یا پچ ضد بارداری نوین استفاده کنید.
 • به استفاده از قرص های ضد بارداری به شکل معمول خود ادامه بدهید.

از سایر وسایل پیشگیری هم استفاده کنید. مثلا کاندوم برای:

 • ۷ روز، درصورتی که از حلقه، قرص یا پچ های ضد بارداری (به جز قرص ضد بارداری کلیرا)، وسایل درون کاشت یا تزریقی استفاده می کنید.
 • ۹ روز، در صورتی که قرص های ضد بارداری کلیرا (Qlaira) را مصرف می کنید.
 • ۲ روز، درصورتی که فقط از قرص های پروژسترونی استفاده می کنید.

اگر قرص الاوان مصرف می کنید:

 • حداقل ۵ روز برای خوردن قرص ضدبارداری بعدی صبر و از حلقه یا پچ نوین استفاده کنید.

از وسایل دیگر پیشگیری از بارداری مانند کاندوم ها تا شروع مجدد استفاده از قرص های ضد بارداری به مدت زمان اضافی زیر کمک بگیرید:

 • ۷ روز، درصورتی که از پچ، حلقه، وسایل درون کاشت، تزریق یا سایر قرص های ضد بارداری (به جز کلیرا) استفاده می کنید.
 • ۹روز، درصورتی که از قرص های ضد بارداری کلیرا استفاده می کنید.
 • ۲ روز، درصورتی که از قرص های پروژسترونی استفاده می کنید.

پزشک یا پرستاری متخصص در این زمینه بهتر می تواند به شما درباره مدت زمان استفاده از وسایل پیشگیری جانبی دیگر مشاوره بدهد.

چه کسانی می توانند از قرص اورژانسی استفاده کنند؟

بیشتر زنان می توانند قرص های اورژانسی مصرف کنند؛ حتی زنانی که نمی توانند از برخی محصولات هورمونی مانند پَچ های ضد بارداری یا قرص های ضد بارداری استفاده کنند. مصرف قرص های اورژانسی برای دختران زیر ۱۶ سال هم منعی ندارد.

عوارض قرص اورژانسی ضد بارداری چیست؟

عوارض جانبی مصرف قرص های اورژانسی به شکل بلندمدت ظاهر نمی شوند، اما از رایج ترین عوارض جانبی قرص های اورژانسی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حالت تهوع؛
 • درد شکمی؛
 • خستگی؛
 • سردرد؛
 • وقوع تغییرات در عادت ماهانه (به جلو انداختن عادت ماهیانه و دردناک تر شدن آن)؛
 • احساس تهوع یا دچار شدن به آن. درصورتی که دو ساعت بعد از مصرف لوونل یا سه ساعت بعد از مصرف الاوان دچار حالت تهوع می شوید یا باید دُز مصرفی را تغییر بدهید یا از IUD به جای قرص اورژانسی استفاده کنید.

اگر عوارض جانبی در طی چند روز بهبود پیدا نکرد باید به پرستار یا پزشک عمومی مراجعه کنید. یعنی زمانی که:

 • احساس می کنید، باردار شده اید؛
 • عادت ماهیانه تان ۷ روز به تأخیر افتاده است؛
 • عادت ماهیانه تان سبک تر و کوتاه تر از معمول است؛
 • در قسمت پایینی شکم، احساس درد دارید. در موارد نادری هم امکان دارد که تخمک بارورشده خارج از رحم قرار بگیرد (بارداری خارج از رحم).

برای کاهش حالت تهوع از پزشک یا داروساز مشورت بگیرید. احتمالا آنها داروهایی معرفی می کنند که قبل از خوردن قرص اورژانسی مصرف کنید و حالت تهوع را کاهش بدهید.

آیا می توان از قرص اورژانسی قبل از رابطه ی جنسی استفاده کرد؟

قرص اورژانسی چیست؛ روش مصرف و عوارض قرص اورژانسی ضد بارداری قرص اورژانسی چیست؛ روش مصرف و عوارض قرص اورژانسی ضد بارداری

شما می توانید از قرص اورژانسی پیش از برقراری رابطه ی جنسی محافظت نشده استفاده کنید، اگر:

 • از تأثیر روش های دیگر پیشگیری نگران هستید؛
 • روش های پیشگیری را به کار نمی گیرید.

بهتر است درباره مصرف قرص های اورژانسی قبل از رابطه با پزشک مشورت کنید و نسبت به روش های مختلف پیشگیری اطلاعات کسب کنید.

آیا قرص ها مانع از انتقال بیماری های مقاربتی می شوند؟

پاسخ به این پرسش منفی است. قرص اورژانسی نقشی در جلوگیری از انتقال بیماری های مقاربتی مانند ویروس HIV (ویروس بیماری ایدز) ندارد. بهترین راه برای پیشگیری از بیماری های مقاربتی، برقراری رابطه با افراد سالم و استفاده از کاندوم است.

عملکرد IUD برای پیشگیری از بارداری چگونه است؟

IUD جسمی به شکل T و از جنس پلاستیک و مس است که پرستار یا پزشک، آن را درون رحم کار می گذارد. IUD با آزاد کردن مس در رحم، مانع از قرار گرفتن تخمک در رحم و بارور شدن آن می شود. تا پنج روز بعد از برقراری رابطه ی حفاظت نشده یا تا پنج روز بعد از اولین فرصت ممکن برای تخمک گذاری به منظور جلوگیری از بارداری می توان از این وسیله کمک گرفت.

چه کسانی می توانند از IUD استفاده کنند؟

بیشتر افراد، حتی کسانی که به HIV مبتلا هستند هم می توانند از IUD استفاده کنند. پزشک و پرستار قبل از کار گذاشتن این وسیله در رحم درباره ی سابقه پزشکی شما پرسش هایی مطرح می کند. در موارد زیر ممکن است، استفاده از IUD فکر خوبی نباشد:

 • وجود عفونت در لگن یا عفونتی ناشی از نزدیکی که درمان نشده باشد؛
 • وجود مشکلاتی در دهانه یا خود رحم؛
 • خون ریزی های بی دلیل بعد از نزدیکی یا در فواصل عادت ماهیانه.

استفاده از IUD اورژانسی با هیچ دارویی تداخل پیدا نمی کند.

عوارض جانبی IUD چیست؟

به ندرت بعد از استفاده از IUD مشکلی به وجود می آید اما برخی از عوارض جانبی استفاده از آن به شرح زیر است:

 • درد؛
 • عفونت؛
 • آسیب دیدن رحم؛
 • خروج IUD از رحم؛
 • عادت ماهیانه دردناک تر، شدیدتر و طولانی تر (درصورتی که از IUD به عنوان روش پیشگیری دائمی استفاده شود).

پیشگیری اورژانسی در آینده چگونه خواهد بود؟

قرص اورژانسی چیست؛ روش مصرف و عوارض قرص اورژانسی ضد بارداری قرص اورژانسی چیست؛ روش مصرف و عوارض قرص اورژانسی ضد بارداری

اگر از روش های رایج و دائمی برای پیشگیری از بارداری استفاده نمی کنید، احتمال دارد که به استفاده از روش های پیشگیری اورژانسی روی بیاورید تا از بارداری ناخواسته جلوگیری کنید. روش های متعدد پیشگیری می توانند در طولانی مدت، شما را از بارداری ناخواسته دور نگه دارند. مثلا:

 • تزریق آمپول ضدبارداری؛
 • استفاده از سیستم و ابزارهای درون کاشتی IUS و IUD.

برای آشنایی با موارد بیشتر می توانید از پزشک و پرستاران هم کمک بگیرید.

پیشگیری برای افراد زیر زیر ۱۶ سال چگونه است؟

استفاده از وسایل پیشگیری معمولا منع سنی ندارند. ولی معمولا چنانچه فردی کم سن و سال برای دریافت این وسایل و داروها به پزشک و پرستاران مراجعه کند، از او خواسته می شود که موضوع را با والدین خود در میان بگذارد. درصورتی که به نظر برسد از فرد زیر ۱۶ سال سوءاستفاده خواهد شد، فروش و در اختیار قرار دادن این وسایل و داروها کمی سخت گیرانه تر می شود.

.

منبع : chetor.com