آکاایران: علت کمر درد بارداری چیست؟ نکاتی برای درمان کمردرد بارداری

سیمرغ

بارداری با تغییرات و گاهی مشکلات زیادی همراه است، یکی از مهم ترین مشکلات دوران بارداری کمردرد است که در ادامه به روش هایی برای درمان کمردرد دوران بارداری اشاره می شود

برای درمان کمردرد بارداری چه باید کرد؟

بارداری باعث تغییر زندگی و اندام خانم ها می شود. اتفاقات زیادی در دوران بارداری برای خانم ها می افتد که برخی از آنها عجیب و ناراحت کننده هستند. اما یکی از مهم ترین مشکلات دوران بارداری کمر درد است. 
تقریبا تمام خانم ها در این دوران به کمردرد مبتلا می شوند و معمولا این مشکل در نیمه دوم بارداری آغازمی شود. 

علت کمردرد دوران بارداری چیست و برای بهبود آن چه باید کرد؟
علت کمر درد بارداری چیست؟ نکاتی برای درمان کمردرد بارداریعلت کمر درد بارداری چیست؟ نکاتی برای درمان کمردرد بارداری

مهم ترین علل کمردرد دوران بارداری عبارتند از:

  • افزایش وزن
  • تغییر وضعیت بدن
  • تغییرات هورمونی
  • جدایی بین عضلات
  • اضطراب

در ادامه به نکاتی برای بهبود کمردرد اشاره می شود. 

درمان کمر درد با ورزش کردن

ورزش منظم باعث تقویت عضلات شده، انعطاف پذیری آنها را افزایش داده و فشار وارد شده به ستون فقرات را کم می کند. ورزش های بی خطر برای اکثر خانم های باردار عبارتند از: پیاده روی، شنا و استفاده از دوچرخه های ثابت. 

استفاده از کمپرس سرد و گرم

گاهی استفاده از تکنیک های گرمایی و سرمایی نیز به بهبود کمردرد کمک میکند . به عنوان مثال می توانید با مشورت پزشک از کمپرس آب سرد استفاده کنید. در این روش می توانید یخ را در پارچه یا حوله تمیزی بپیچید و آن را روی قسمت دردناک کمر خود قرار داده و به مدت ۲۰ دقیقه منتظر بمانید. این کار را چند بار در روز انجام دهید. 
بعد از دو یا سه روز از کمپرس گرم استفاده کنید. به این صورت که حوله گرم شده یا بطری حاوی آب گرم را روی قسمت دردناک قرار دهید. توجه داشته باشید که از بطری یا حوله گرم روی شکم خود استفاده نکنید. 

صحیح نشستن 

نکته دیگر چطور نشستن است. قوز کردن و خم شدن به جلو در هنگام نشستن و راه رفتن به کمر و ستون فقرات آسیب میزند. بنابراین حفظ یک حالت خوب در هنگام نشستن، کار کردن و یا راه رفتن ضروریست. 
به عنوان مثال در هنگام خواب به پهلو بخوابید و یک بالشت بین پاهای خود قرار دهید. به این ترتیب فشار واردشده به کمر کاهش پیدا می کند. یا در هنگام کار در پشت میز حوله یا پارچه ای را لوله کرده و در پشت خود قرار دهید و پاهای خود را نیز روی یک سطح صاف قرار دهید.
صاف بنشینید و شانه های خود را به سمت عقب بکشید. گفته می شود طب سوزنی هم به بهبود کمر درد دوران بارداری کمک می کند. 

چند نکته دیگر برای بهبود کمردرد دوران بارداری 
علت کمر درد بارداری چیست؟ نکاتی برای درمان کمردرد بارداریعلت کمر درد بارداری چیست؟ نکاتی برای درمان کمردرد بارداری

  • در هنکام بلند کردن هر چیزی از روی زمین کمر خود را خم نکنید، بلکه زانوهایتان را خم کنید
  • کفش پاشنه بلند نپوشید
  • به پشت نخوابید
  • برای بهبود کمردرد از ساپورت یا کمربند مخصوص استفاده کنید

به یاد داشته باشید اگر کمردردتان تداوم پیدا کرده و آزاردهنده شده است، حتما با پزشک مشورت کنید. به علاوه قبل از مصرف هر گونه داروی ضد درد حتما با پزشک مشورت کنید. 
معمولا استامینوفن برای اکثر خانم های باردار بی خطر است، اما آسپرین و سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن به هیچ عنوان در این دوران توصیه نمی شوند. 

.

منبع : seemorgh.com