آکاایران: چطور بعد از 35 سالگی بارداری سالم داشته باشیم؟

سیمرغ

 بارداری در سنین پایین از مزیت هایی برخوردار است، اما این واقعیت به این معنا نیست که خانم ها در سن بالا نمی توانند باردار شوند، در ادامه نکاتی در برای بارداری در سنین بالا بیان می شود

 نکاتی برای باردار شدن در سن بالا

واقعیت این است که هرچه شما جوان تر باشید، جنین راحت تر در رحم شما خانه می کند. کیفیت و میزان تخمک های بارور شما در گذر زمان کاهش پیدا می کنند و در حالی که یک زن 20 ساله، 20 درصد احتمال بارور شدن در میانه چرخه های قاعدگی را دارد، زنان 30 ساله حدود 15درصد برای مادرشدن به شکل طبیعی شانس دارند و وقتی به چهل سالگی می رسند، احتمال بارورشدنشان به 10درصد می رسد. بررسی ها نشان می دهد که شانس زنان برای باردارشدن بعد از 45سالگی، تنها 3 درصد است.

صبور باشید

اگر در 25سالگی تصمیم به مادرشدن بگیرید، احتمالا بعد از 2 تا 3 ماه، تخمک ‎های آماده در رحم شما بارور می شوند. اما زنان حدود 35ساله، معمولا باید 6 تا 9 ماه برای باردارشدن صبوری کنند.

همه چیز را بررسی کنید

قرار نیست بررسی های پیش از بارداری را دقیقا به زمانی که قصد مادرشدن دارید موکول کنید. اگر برآورد کرده اید که سال آینده شانستان برای مادرشدن را امتحان کنید، همین امسال آزمایش های لازم برای بررسی وضعیت بدنی تان را انجام دهید.
گذشته از آزمایش خون کامل، شما باید با کمک سونوگرافی داخلی، وضعیت رحمتان را بررسی کنید. شاید وجود کیست یا فیبروم ها، باعث تاخیر در بارداری تان شوند و لازم باشد که قبل از زمان موردنظرتان برای درمان آ ن ها تلاش کنید.
گذشته از این، در این فرصت طولانی که پیش رو دارید از مصرف داروهایی که تا مدت ها بعد از مصرف بر هورمون هایتان تاثیر می گذارند خودداری کنید و وضعیت عمومی بدنتان را با دقت زیر ذره بین بگذارید.
در این مدت بیشتر باید به فکر کاهش وزن و سالم نگه داشتن بدنتان باشید و علاوه بر انجام تمرین های ورزشی مستمر، باید الگوی تغذیه ای سالم را همراه با همسرتان در پیش بگیرید.

زمان را از دست ندهید
چطور بعد از 35 سالگی بارداری سالم داشته باشیم؟چطور بعد از 35 سالگی بارداری سالم داشته باشیم؟

اگر تردیدی ندارید که شما و همسرتان آمادگی ورود یک انسان کوچک به زندگی تان را دارید، فرصت ها را از دست ندهید. شما به یک کیت تخمک گذاری نیاز دارید. کیتی که می گوید تخمک های شما در چه زمانی از ماه بیشترین آمادگی را برای بارور شدن دارند.
شما می توانید این کیت را از داروخانه ها تهیه کنید و برای تخمین بهترین زمان مناسب برای باروری، از آن کمک بگیرید. کیت پیش بینی تخمک گذاری که آزمون FSH هورمون را انجام می دهد، می تواند به شما کمک کند که تخمدان ها یک تخمک را آزاد کنند.

اگر موفق نشدید...

اگر بعد از شش ماه تلاش برای باردارشدن، نتیجه ای نگرفتید، علاوه بر متخصصان زنان و زایمان، با یک فوق تخصص غدد و متابولیسم هم مشورت کنید. در این شرایط، صبرکردن نه تنها کمکی به بهبود وضعیت شما نمی کند، بلکه هر روز تخمک هایی با قابلیت بارورشدن در بدنتان را هم کمتر کرده و احتمال بارداری تان در سال های آتی را کاهش می دهد.

همسرتان را از چرخه درمان خارج نکنید

یادتان نرود که ترکیب اسپرم همسرتان با تخمک های شما زمینه ساز باردار شدنتان می شود. پس اگر بعد از شش ماه انتظار نتیجه ای نگرفته اید، بررسی های تخصصی را حتما همراه با همسرتان پیگیری کنید. او هم درست مانند شما باید از سلامت بدنش و توانایی باروری اش مطمئن شود و در صورت نیاز، درمان هایی را برای رسیدن به وضعیت مناسب پیگیری کند.

.

منبع : seemorgh.com