آکاایران: علت یائسگی زودرس ، چه زمان یائسگی زودرس برگشت پذیر است؟

آکاایران: علت یائسگی زودرس ، چه زمان یائسگی زودرس برگشت پذیر است؟

سیمرغ

یائسگی زودرس در برخی خانم ها علت وراثتی دارد، اما در برخی دیگر عوامل مختلفی باعث یائسگی زودرس می شوند که در ادامه به آنها اشاره می شود

یائسگی زودرس چرا اتفاق می افتد؟

دکتر منصوره علیرضایی، متخصص زنان و زایمان و نازایی،  درباره یائسگی زودرس در زنان اظهارکرد: یائسگی در زنان به طور متوسط درسنین ۴۹ تا ۵۰ سالگی رخ می دهد. بروز یائسگی در سنین کمتر از ۴۰ سال، یائسگی زودرس یا POF است. تقریبا حدود یک درصد از زنان دچار یائسگی زودرس می شوند. 
قطع شدن قاعدگی یا اختلال در نظم قاعدگی (کوتاه شدن فاصله بین قاعدگی ها یا افزایش فاصله ی بین آن ها) از علائم بروز یائسگی زودرس هستند. از علائم دیگر یائسگی زودرس می توان به خشکی واژن، گرگرفتگی، عصبی شدن و اختلالات خلق و خو اشاره کرد.
برای تشخیص یائسگی آزمایشات هورمونی برای فرد انجام می شود،اظهارکرد: افزایش هورمون های FSH و LH و کاهش استروژن در خون نشان دهنده بروز یائسگی است. اگر یائسگی در سنین کمتر از ۴۰ سال رخ دهد، باید بیمار برای بررسی ژنتیک و انجام کاریوتایپ به متخصص ژنتیک ارجاع داده شود.
 دریائسگی زودرس سابقه خانوادگی عامل بسیار مهمی است به طوری که در ۱۰ درصد افراد دچار یائسگی زودرس سابقه خانوادگی وجود دارد . در عین حال عواملی مانند سابقه جراحی تخمدان برای رفع کیست در گذشته (جراحی تخمدان ممکن است با کاهش بافت تخمدان موجب یائسگی زودرس شود)، سابقه شیمی درمانی یا پرتو درمانی، رژیم های غذایی بسیار سخت، کاهش وزن خیلی شدید و استرس های خیلی ناگهانی و شدید در بروز یائسگی زودرس تاثیر گذار هستند.

علت یائسگی زودرس ، چه زمان یائسگی زودرس برگشت پذیر است؟علت یائسگی زودرس ، چه زمان یائسگی زودرس برگشت پذیر است؟

افرادی که دچار یائسگی زودرس می شوند، معمولا به دلیل اینکه تخمدان هایشان عملکرد خوبی ندارند و تخمک های مناسب ندارند، برای بارداری کاندیدای تخمک اهدایی می شوند، این افراد باید از تخمک های فرد دیگری استفاده کنند. در عین حال رحم آن ها می تواند با هورمون درمانی برای یک بارداری موفق مناسب شود. 
 در بعضی از موارد که استرس عامل بروز یائسگی زودرس است، یائسگی می تواند برگشت پذیر باشد. این به این معناست که ابتدا به صورت موقتی تخمدان در یک شوک فرو می رود و کاهش عملکرد پیدا می کند همچنین علائم گرگرفتگی ، افسردگی و اختلال قاعدگی را ایجاد می کند اما ممکن است با رفع استرس و در صورت پایین بودن سن فرد، یائسگی مرتفع شود. در عین حال بروز یائسگی در بسیاری از موارد برگشت پذیر نیست.

.

منبع : seemorgh.com