آکاایران: علت بیماری اوتیسم می تواند دیابت مادر باشد؟

آکاایران: علت بیماری اوتیسم می تواند دیابت مادر باشد؟

سیمرغ

 دیابت بارداری مسئله ای است که اکثر خانم ها به ویژه خانم هایی که دچار اضافه وزن هستند به آن مبتلا می شوند. پژوهشگران به تازگی متوجه شده اند دیابت در دوران بارداری خطری برای نوزاد دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

 دیابت بارداری و اوتیسم چه ارتباطی دارند؟

یک مطالعه نوین نشان می دهد که زنان مبتلا به دیابت در حالی که باردار هستند، در معرض خطر بیشتری از داشتن یک کودک مبتلا به اختلال طیف اوتیسم هستند.
این موضوع همچنین شامل زنانی که در کل زندگی خود دچار دیابت نوع 2 بوده اند و کسانی که در بارداری به دیابت مبتلا شده اند، می شود.
یک تیم تحقیقاتی از مرکز بهداشت و درمان قیصر در جنوب ایالت کالیفرنیا اعلام کرد که هر نوع التهاب، سطوح سمی گلوکز و سیستم ایمنی بدن که می تواند دیابت بارداری را تحت تاثیر قرار دهد، می تواند خطر ابتلای کودک به اوتیسم را افزایش دهد.
محققان بیش از 400 هزار کودک را که بین سال های 1995 تا 2012 متولد شده اند، بررسی کردند. دانشمندان این مطالعه دریافتند زنانی که به دیابت نوع 1، دیابت نوع 2 و دیابت بارداری مبتلا هستند، در معرض خطر بیشتری از داشتن یک کودک اوتیسم قرار دارند.
این یافته نوین با تحقیقات پیشین مطابقت دارد. تحقیقات قبلی نیز اشاره داشت که زنان مبتلا به دیابت نوع 2 با احتمال تولد نوزادان مبتلا به اختلال اوتیسم مواجه هستند.
دو سال پیش، پژوهشگر ارشد این مطالعه، دکتر آنی شیان و تیم وی کشف کردند زنانی که در هفته 26 بارداری خود مبتلا به دیابت حاملگی هستند، با 42 درصد احتمال بالاتری برای داشتن یک کودک مبتلا به اوتیسم مواجه هستند. محققان در زنانی که بعد از هفته 26 بارداری مبتلا به دیابت بارداری شدند، خطر مشابهی را نیافتند.

علت بیماری اوتیسم می تواند دیابت مادر باشد؟علت بیماری اوتیسم می تواند دیابت مادر باشد؟

دکتر شیان و همکارانش در این مطالعه نوین دریافتند که هر چه یک زن در دوران بارداری زودتر به دیابت مبتلا شود، خطر ابتلای نوزاد وی به اوتیسم افزایش می یابد.
محققان نوشتند: این نتایج نشان می دهد که شدت دیابت مادران و زمان ابتلای آنان ممکن است با خطر ابتلا به اوتیسم نوزادانشان همراه باشد.
دیابت به عنوان یک بیماری مزمن توصیف شده است که بر چگونگی تبدیل یک ماده غذایی به انرژی در بدن فرد تاثیر می گذارد. بر اساس اطلاعات جمع آوری شده از مراکز کنترل و پیشگیری بیماری در سال 2017، بیش از 100 میلیون نفر در آمریکا مبتلا به دیابت هستند.
برای زنان، ابتلا به دیابت، خطر ابتلا به حمله قلبی را چهار برابر افزایش می دهد. اگر یک زن مبتلا به دیابت هستید و در حال برنامه ریزی برای فرزنددار شدن هستید، باید دقت کنید که احتمالا بارداری دشواری خواهید داشت و احتمال سقط جنین می رود.
این مطالعه همچنین نشان داد که مادران مبتلا به دیابت نوع 1 در معرض خطر دوبرابری نسبت به مادران غیر دیابتی برای تولد نوزادان اوتیسم هستند.


.

منبع : seemorgh.com