آکاایران: عوارض سیگار کشیدن در دوران بارداری برای مادر و جنین

سیمرغ

همه ما از خطرات و عوارض سیگار کشیدن آگاه هستیم، اما سیگار کشیدن در دوران بارداری علاوه بر تاثیرات که بر مادر دارد، برای نوزاد هم خطرات زیادی دارد که به آن می پردازیم.

سیگار کشیدن در دوران بارداری چه عوارضی برای مادر و جنین دارد؟

سیگار کشیدن و بارداری با هم جور در نمی آیند. سیگار کشیدن در دوران بارداری هم مادر و هم نوزاد متولد نشده را در معرض خطر قرار می دهد. سیگار حاوی مواد شیمیایی خطرناکی است، از جمله نیکوتین، مونوکسید کربن و تار* tar.

* تار یا قطران tar: ترکیبی صمغ مانند، قهوه ای و چسبناک است و از صدها ماده شیمیایی مختلف که بسیاری از آنها سمی، سرطانزا و جهش زا می باشند، تشکیل یافته است. تار از سوختن تنباکو و سایر مواد گیاهی حاصل می شود. تار ذرات ریزی می باشد که هنگام پک زدن به سیگار وارد ریه ها شده و در آنجا تجمع می یابد.

سیگار کشیدن در دوران بارداری

اگر سیگار می کشید و قصد باردار شدن دارید، ترک سیگار باید در اولویت قرار بگیرد. در درجه اول سیگار کشیدن می تواند مانع بارداری شما شود. حتی در سه ماهه اول بارداری سیگار کشیدن سلامت نوزاد را تحت تاثیر قرار می دهد. طبق گفته انجمن پزشکی باروری در امریکا American Society for Reproductive Medicine، هم زنان و هم مردان سیگاری تقریبا دو برابر غیر سیگاری ها دچار مشکلات باروری می شوند.

دود سیگار درجه دوم، یعنی دود سیگار دیگران، هم به همان اندازه برای جنین خطرناک است. آژانس حفاظت محیط زیست دود سیگار دیگران را به عنوان یک عامل سرطان زا طبقه بندی کرده است. به این ترتیب حتی اگر خودتان سیگاری نیستید، دود سیگار دیگران هم می تواند عامل ایجاد سرطان در شما باشد.

1. سیگار کشیدن باعث سقط جنین و تولد نوزاد مرده می شود