آکاایران: درد سینه (mastalgia) مشکل رایجی در میان زنان است. این درد به صورت حساسیت سینه، احساس درد و سوزشی تیز (sharp burning pain) یا سفت شدن بافت سینه بروز می کند و می تواند همیشگی باشد یا فقط گاهی اوقات ایجاد شود. خوشبختانه در بیشتر موارد، درد سینه مشکل جدی و نگران کننده ای نیست و به راحتی درمان می شود. در ادامه، با علائم و علت درد سینه آشنا می شویم و راه های تشخیص و درمان و همچنین درمان های خانگی آن را شرح می دهیم.

 • علائم درد سینه
 • علت درد سینه
 • تشخیص علت درد سینه
 • درمان درد سینه
 • شیوهٔ زندگی و درمان های خانگی درد سینه
 • درمان های جایگزین (Alternative medicine)
 • آمادگی پیش از مراجعه به پزشک

 • فقط چند روز در ماه، در دو یا سه روزِ منتهی به دورهٔ قاعدگی ایجاد می شود. شدت این درد عادی، خفیف تا متوسط است و در هر دو سینه اثر می گذارد.
 • دردی که یک هفته یا بیشتر در هر ماه ایجاد شده و پیش از دورهٔ قاعدگی شروع می شود و گاهی در طول سیکل قاعدگی نیز ادامه می یابد. این درد، متوسط یا شدید است و روی هر دو سینه اثر می گذارد.
 • دردی که در طول ماه ایجاد می شود و با سیکل قاعدگی ارتباطی ندارد.

زنان یائسه نیز گاهی دچار درد سینه می شوند، ولی این درد در زنان جوان تری که وارد دورهٔ یائسگی نشده اند، رایج تر است.

در بیشتر موارد درد سینه نشانهٔ بیماری غیرسرطانی (خوش خیم) در سینه است و به ندرت نشانهٔ سرطان سینه است. ولی درد سینه ای که دلیل آن را نمی دانیم و پس از یک یا دو سیکل قاعدگی برطرف نمی شود یا پس از یائسگی نیز ادامه می یابد، باید توسط پزشک ارزیابی و بررسی شود.

علائم درد سینه

آکاایران: علت درد سینه؛ علائم و راه های درمان آن

بیشتر موارد درد سینه در دو دستهٔ چرخه ای (cyclic) و غیرچرخه ای (noncyclic) دسته بندی می شوند. هریک از این انواع درد سینه ویژگی های خاص و متمایز خود را دارد.

ویژگی های درد سینه

درد سینهٔ غیرچرخه ای

درد سینهٔ چرخه ای

با چرخهٔ قاعدگی ارتباطی ندارد. به طور واضحی با چرخهٔ قاعدگی مرتبط است.
به صورت سخت، سوزش دار یا طاقت فرسا توصیف می شود. به صورت دردی خفیف، سنگین یا تیرکشنده توصیف می شود.
ثابت و همیشگی یا متناوب است. معمولا با تورم یا ایجاد ناهمواری و برجستگی در سینه همراه است.
معمولا روی یک سینه، به صورت موضعی و در یک قسمت آن ایجاد می شود ولی ممکن است که به طور پراکنده تری در سراسر سینه پخش شود. معمولا روی هر دو سینه اثر می گذارد (به ویژه قسمت های بالایی و خارجی سینه) و می تواند به زیربغل نیز کشیده شود.
معمولا پس از یائسگی ایجاد می شود. در طول دو هفتهٔ منتهی به شروع دورهٔ قاعدگی شدید می شود و پس از آن کاهش می یابد.
بیشتر زنانی را تحت تأثیر قرار می دهد که در دههٔ ۲۰ و ۳۰ زندگی خود قرار دارند و یائسه نشده اند و همچنین زنانی که در دههٔ ۴۰ هستند و به یائسگی نزدیک می شوند.

درد سینه خارج از پستان (Extramammary)

اصطلاح Extramammary به معنی «خارج از پستان» است. در ظاهر به نظر می رسد که این درد در بافت پستان شروع شده است، ولی درواقع منبع آن جای دیگری است. برای نمونه، کشیدگی عضله ای در سینه می تواند موجب بروز دردی در دیوارهٔ سینه (chest wall) یا قفسهٔ سینه شود که گسترش یافته و در پستان نیز احساس می شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

در هریک از موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

 • درد سینه به صورت روزانه و بیش از چند هفته ادامه پیدا کند.
 • درد در قسمت خاصی از سینه ایجاد شود.
 • درد سینه با گذشت زمان بدتر شود.
 • درد سینه در فعالیت های روزانه اختلال ایجاد کند.

گرچه در زنانی که نشانهٔ اصلی مشاهده شده در آنها درد سینه است، خطر ابتلابه سرطان پستان کم است، ولی اگر پزشک انجام آزمایش و ارزیابی را توصیه می کند، حتما باید به توصیهٔ او عمل کنید.

علت درد سینه

علت درد سینه؛ علائم و راه های درمان آن علت درد سینه؛ علائم و راه های درمان آن

گاهی شناسایی علت دقیق درد سینه امکان پذیر نیست. معمولا درد سینه در اثر یک یا چند مورد از علت های زیر ایجاد می شود:

 • هورمون های تولیدمثلی: ظاهرا درد سینه چرخه ای ارتباط زیادی با هورمون ها و چرخهٔ قاعدگی دارد. معمولا درد سینه چرخه ای با بارداری یا یائسگی کاهش می یابد یا از بین می رود.
 • ساختار پستان: معمولا درد سینه غیرچرخه ای ناشی از تغییراتی است که در مجاری شیر یا غدد شیری ایجاد می شود. این تغییرات می تواند منجر به ایجاد کیست پستان شود. آسیب یا ترومای پستان (Breast trauma)، جراحی پستان در گذشته یا سایر عوامل مرتبط با پستان نیز می تواند موجب درد سینه شود. گاهی درد سینه در خارج از پستان شروع می شود (برای نمونه در دیوارهٔ سینه، عضلات، مفاصل یا قلب) و به پستان گسترش می یابد.
 • تعادل نداشتن اسیدهای چرب: تعادل نداشتن اسیدهای چرب در درون سلول ها می تواند بر حساسیت بافت سینه به هورمون های موجود در گردش خون اثر بگذارد.
 • مصرف دارو: ممکن است بعضی از داروهای هورمونی مانند بعضی از درمان های ناباروری و قرص های ضدبارداریِ خوراکی با درد سینه مرتبط باشند. به علاوه، حساسیت پستان یکی از عوارض جانبی احتمالی هورمون درمانیِ استروژن و پروژسترون (که پس از یائسگی استفاده می شود) است. درد سینه می تواند با برخی از داروهای ضدافسردگی از جمله داروهای مهارکنندهٔ انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) مرتبط باشد.
 • اندازهٔ سینه: ممکن است زنانی که سینه های بزرگی دارند، دچار درد سینه غیرچرخه ایِ مرتبط با اندازهٔ سینه های خود شوند. درد سینه ای که به دلیل بزرگ بودن سینه ها ایجاد می شود، با درد گردن، شانه و پشت همراه است.
 • جراحی پستان: گاهی درد سینه ناشی از جراحی پستان و تشکیل اسکار، پس از التیام و بهبود برش های جراحی نیز برای مدتی ادامه پیدا می کند.

تشخیص علت درد سینه

علت درد سینه؛ علائم و راه های درمان آن علت درد سینه؛ علائم و راه های درمان آن

از آزمایش ها و ارزیابی های زیر برای بررسی شرایط بیمار و تشخیص علت درد سینه استفاده می شود:

 • معاینهٔ بالینی پستان: پزشک، وجود تغییرات در پستان ها را بررسی و پستان ها و گره های لنفاوی پایین گردن و زیربغل را معاینه می کند. ممکن است که پزشک به صدای قلب و ریه هایتان نیز گوش بدهد و سینه و شکم را نیز بررسی کند تا مشخص شود که آیا درد سینه با مشکل دیگری مرتبط است. اگر سابقهٔ پزشکی و معاینهٔ فیزیکی، چیز غیرعادی را نشان ندهد، ممکن است که به انجام آزمایش ها و بررسی های دیگری نیاز نداشته باشید.
 • ماموگرافی: اگر پزشک توده یا بافت ضخیم غیرعادی را در پستان حس کند یا متوجه شود که درد در قسمتی از بافت سینه متمرکز است، برای ارزیابی قسمت نگران کننده ای که در معاینهٔ پستان شناسایی شده است به پرتونگاری اشعهٔ ایکس از سینه نیاز خواهید داشت (ماموگرافی تشخیصی).
 • سونوگرافی: در سونوگرافی از امواج صوتی برای تولید تصویری از سینه ها استفاده می شود. معمولا سونوگرافی همراه با ماموگرافی انجام می شود. در صورت عادی بودن نتیجهٔ ماموگرافی نیز ممکن است که برای ارزیابی منطقهٔ تمرکز درد، به انجام سونوگرافی نیاز داشته باشید.
 • بیوپسی یا نمونه برداری پستان: برای اینکه پزشک بتواند علت اصلی درد سینه را تشخیص دهد، باید از توده های مشکوک پستان، قسمت های ضخیم بافت پستان یا قسمت های غیرعادی مشاهده شده در آزمایش های تصویربرداری نمونه برداری شود. در بیوپسی، پزشک نمونهٔ کوچکی از قسمت موردنظر بافت سینه را برمی دارد و آن را برای انجام بررسی های آزمایشگاهی ارسال می کند.

درمان درد سینه

در بسیاری از زنان درد سینه با گذشت زمان و خودبه خود برطرف می شود و به درمان نیازی نیست. ولی اگر به درمان نیاز داشته باشید، ممکن است که پزشک موارد زیر را به شما توصیه کند:

 • برطرف کردن علت زمینه ای یا عامل تشدیدکننده: برای این منظور می توان تغییر ساده ای ایجاد کرد، مثلا از سینه بندی با پوشش و پشتیبانی بیشتر استفاده کرد.
 • استفاده از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID) موضعی: پزشک در صورت شدید بودن درد می تواند داروهای NSAID را تجویز کند. ممکن است پزشک به شما توصیه کند که کرم NSAID را مستقیما روی محل درد بمالید.
 • تغییر در مصرف قرص های ضدبارداری: اگر از قرص های ضدبارداری استفاده می کنید، حذف هفته ای که در آن نباید قرص مصرف کنید (یعنی مصرف قرص در تمام روزهای ماه) یا استفاده از روش های دیگر جلوگیری از بارداری می تواند موجب برطرف شدن درد سینه شود. ولی فاقد توصیهٔ پزشک از این روش استفاده نکنید.
 • کاهش دوز هورمون درمانی یائسگی: می توانید دوز هورمون درمانی یائسگی را کاهش دهید یا به طور کامل آن را متوقف کنید.
 • مصرف داروهای تجویزی: دانازول (Danazol) تنها داروی تجویزی تأیید شده توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای درمان حساسیت و درد سینه است. البته مصرف دانازول می تواند موجب بروز عوارض جانبی بالقوه جدی مانند آکنه، افزایش وزن و تغییر صدا شود. این عوارض جانبی موجب محدود شدن مصرف دانازول می شوند. برای درمان بعضی از زنان، تاموکسیفن (Tamoxifen، دارویی تجویزی که برای درمان و پیشگیری از سرطان سینه تجویز می شود) توصیه می شود. البته این دارو نیز می تواند عوارض جانبی ای ایجاد کند که گاهی از درد سینه نیز آزاردهنده تر هستند.

سبک زندگی و درمان های خانگی درد سینه

علت درد سینه؛ علائم و راه های درمان آن علت درد سینه؛ علائم و راه های درمان آن

با وجود اینکه پژوهش های اندکی انجام شده است که اثربخشی درمان های خود مراقبتی را نشان دهد، بعضی از این روش ها ارزش امتحان کردن دارند.

 • استفاده از کمپرس سرد یا گرم روی سینه ها.
 • پوشیدن سینه بندی محکم که در صورت امکان فردی حرفه ای آن را برای شما تنظیم کرده باشد.
 • پوشیدن سینه بند ورزشی در زمان ورزش، به ویژه وقتی سینه های شما حساس تر شده اند.
 • استفاده از آرامش درمانی (relaxation therapy) که در کنترل اضطراب و پریشانی مرتبط با درد سینه مؤثر است.
 • کاهش مصرف یا حذف کافئین. ایجاد این تغییر در رژیم غذایی برای بعضی از زنان مفید بوده است. البته مطالعات پزشکی انجام شده درمورد اثر کافئین روی درد سینه و سایر علائم پیش از قاعدگی، کافی و قطعی نیست.
 • پیروی از رژیم غذایی با چربی کم و مصرف کربوهیدرات های پیچیده تر. در مطالعات مشاهده ای (observational studies) استفاده از این روش برای بعضی از زنانِ دچار درد سینه مفید بوده است.
 • مصرف داروهای مسکنِ فاقد نیاز به نسخه (over-the-counter) مانند استامینوفن (استامینوفن کدئین و سایر انواع آن) یا ایبوپروفن (مانند ادویل (Advil)، Motrin IB و غیره). باید درمورد میزان مصرف این داروها با پزشک خود صحبت کنید، چون مصرف طولانی مدت آنها خطر بروز مشکلات کبدی و سایر عوارض جانبی را افزایش می دهد.
 • موارد بروز درد سینه را یادداشت کنید و توجه کنید که چه زمان هایی دچار درد سینه و سایر علائم می شوید تا مشخص شود که درد شما چرخه ای است یا غیرچرخه ای.

درمان های جایگزین (Alternative medicine)

در بعضی از زنان، مصرف ویتامین ها و مکمل های غذایی می تواند علائم درد سینه و شدت آن را کاهش دهد. از پزشک خود بپرسید که آیا مصرف ویتامین ها و مکمل ها برای شما مفید است. در مورد دوز مصرف و عوارض جانبی احتمالی نیز با پزشک خود صحبت کنید.

 • روغن گل مغربی (Evening primrose oil): این مکمل تعادل اسیدهای چرب در سلول ها را تغییر می دهد و می تواند موجب کاهش درد سینه شود.
 • ویتامین E: مطالعات اولیه نشان داد که ویتامین E روی درد سینه پیش از قاعدگی زنان ( دچار دردی می شوند که در طول چرخهٔ قاعدگی نوسان داشته و متغیر است) اثر مثبتی دارد. در مطالعه ای مصرف ۲۰۰ واحد (IU) ویتامین E (دو بار در روز و به مدت ۲ ماه) موجب بهبود علائم در زنانی شد که درد سینه چرخه ای داشتند. ولی پس از ۴ ماه مصرف ویتامین E تأثیر مثبت بیشتری ایجاد نشد.

بیشترین دوز مصرف ویتامین E برای بزرگسالان بالای ۱۸ سال، زنان باردار و زنان شیرده ۱۰۰۰ میلی گرم در روز (یا ۱۵۰۰ واحد) است.

اگر برای درد سینه مکملی را امتحان کردید و پس از چند ماه، بهبودی در درد سینه خود حس نکردید، مصرف آن را متوقف کنید. هر بار فقط یک مکمل را امتحان کنید تا به طور دقیق متوجه شوید که کدام مکمل در کاهش درد سینه شما مؤثر بوده است و کدام یک تأثیری روی آن نداشته است.

آمادگی پیش از مراجعه به پزشک

علت درد سینه؛ علائم و راه های درمان آن علت درد سینه؛ علائم و راه های درمان آن

اگر به تازگی دچار درد سینه شده اید، درد فقط در قسمت خاصی از سینهٔ شما ایجاد می شود یا درد سینه روی کیفیت زندگی شما اثر گذاشته است، برای بررسی علت آن به پزشک مراجعه کنید. در بعضی موارد، زمانی که برای گرفتن وقت ویزیت تماس می گیرید، بلافاصله به پزشک متخصص پستان ارجاع داده می شوید.

کارهایی که می توانید پیش از مراجعه به پزشک انجام بدهید

در ارزیابی اولیهٔ درد سینه، پزشک روی سابقهٔ پزشکی شما تمرکز می شود. او درمورد محل درد، ارتباط آن با چرخهٔ قاعدگی و سایر جنبه های سابقهٔ پزشکی تان که ممکن است علت درد را نشان دهد، سؤالاتی می پرسد. برای آمادگی پیدا کردن و پاسخ دادن به این سوالات:

 • تمام علائم خود را یادداشت کنید؛ حتی علائمی را که ظاهرا با درد سینه شما ارتباطی ندارند.
 • درد خود را در مقیاسی از ۱ تا ۱۰ درجه بندی کنید. در این مقیاس ۱ به معنی فاقد درد و ۱۰ نیز به معنی بدترین دردی است که می توان تصور کرد.
 • اطلاعات شخصی مهم را مرور کنید. اطلاعاتی مانند استرس های عمده یا تغییرات تازه ای که در زندگی تان رخ داده است.
 • فهرستی از تمام داروها، ویتامین ها و مکمل هایی را تهیه کنید که به طور منظم مصرف می کنید.
 • فهرستی از سؤالاتی را تهیه کنید که می خواهید از پزشک بپرسید؛ به ترتیب از مهم ترین تا کم اهمیت ترین.

سؤالات اساسی که می توانید درمورد درد سینه از پزشک خود بپرسید، عبارت اند از:

 • محتمل ترین علت علائم من چیست؟
 • باید چه آزمایش هایی انجام بدهم؟
 • برای بیماری من کدام روش درمانی را توصیه می کنید؟
 • آیا می توانم از درمان های خانگی استفاده کنم؟

پزشک چه کارهایی انجام خواهد داد؟

پزشک سؤالاتی مانند موارد زیر را از شما خواهد پرسید:

 • در کدام قسمت سینهٔ خود احساس درد می کنید؟
 • چه مدت درد سینه داشته اید؟
 • شدت درد سینه شما از ۱ تا ۱۰ چقدر است؟
 • درد را در هر دو سینه یا در یکی از آنها احساس می کنید؟
 • آیا درد سینه شما الگوی خاصی دارد؟
 • آیا تابه حال ماموگرافی انجام داده اید؟ آخرین ماموگرافی را چه زمانی انجام داده اید؟
 • آیا علائم دیگری نیز دارید؟ علائمی مانند وجود توده ای در سینه، ضخیم شدن بافت بخشی از سینه یا ترشح از نوک پستان؟
 • آیا متوجه تغییراتی مانند قرمزی یا ایجاد جوش در پوست خود شده اید؟
 • آیا به تازگی فرزندی به دنیا آورده اید؟ یا سقط جنین کرده اید؟
 • درد سینه روی کیفیت زندگی تان چه تأثیری گذاشته است؟ آیا روی خواب، فعالیت جنسی یا کارتان تأثیر گذاشته است؟ آیا این درد باعث شده که توانایی کمتری برای انجام فعالیت های روزانه داشته باشید؟
 • آیا فعالیت خاصی انجام داده اید یا اخیرا به قفسهٔ سینه تان صدمه ای وارد شده که ممکن است موجب درد سینه شده باشد؟

ممکن است که پزشک بر اساس عواملی مانند سن، سابقهٔ پزشکی خانوادگی و سابقهٔ قبلیِ ضایعات پیش سرطانی پستان (precancerous breast lesions) خطر ابتلابه سرطان سینه را نیز بررسی کند.

.

منبع : chetor.com