آکاایران: علت و درمان کمر درد قاعدگی

آکاایران: علت و درمان کمر درد قاعدگی

سیمرغ

با این که اغلب درد پریود را به عنوان درد و گرفتگی شکم می شناسند ولی بسیاری از زنان درد کمر ناراحت کننده ای را در زمان قاعدگی تجربه می کنند

علت کمر درد پریود چیست

اغلب زنان دردهای مشابهی را در زمان پریود تجریه می کنند. دردها و گرفتگی های پریود که برخی زنان در هر ماه تجربه می کنند برایشان بسیار آزار دهنده است. اگر علت این دردها و روش های تسکین آن ها را بدانید می توانید زندگیتان را تغییر دهید. با این که اغلب درد پریود را به عنوان درد و گرفتگی شکم می شناسند ولی بسیاری از زنان درد کمر ناراحت کننده ای را در زمان قاعدگی تجربه می کنند.
در این مقاله به شما خواهیم گفت علت درد کمر در زمان قاعدگی چیست و چگونه آن را تسکین دهید.

از هر 10 زن 9 نفر آن ها دچار دردهای قاعدگی هستند. این درد می تواند شدید یا مبهم باشد، مداوم یا گهگاه باشد که معمولا بین 48 تا 72 ساعت طول می کشد. عواملی که منجر به دردهای پریود می شوند کمی پیچیده هستند. در طول سیک قاعدگی دیواره عضلانی رحم ضخیم تر شده تا بتواند فضایی مناسب برای جایگزینی جنین را فراهم کند و در زمان نزدیک قاعدگی شروع به انقباض می کند تا دیواره ضخیم شده رحم را جدا کرده و از بدن بیرون بفرستد. این انقباضات باعث می شود خون و اکسیژن به بافت داخلی رحم نرسد که منجر به ارسال سیگنال شیمیایی درد می شود همزمان ترشح هورمون پروستاگلاندین prostaglandins  منجر به انقباضات بیشتر و درد بیشتر می شود.
رحم به سمت جلوی بدن متمایل است بنابراین معمولا احساس درد در ناحیه شکم ایجاد می شود ولی به طور متوسط حدود سه چهارم افراد در زمان پریود احساس درد کمر دارند. ولی چرا این درد از قسمت جلوی بدن به سمت کمر منتقل می شود؟
علت احتمالی درد کمر در زمان پریود مشکلات عضلانی است که ناشی از تغییرات هورمونی در بدن شماست که تاثیر مستقیم بر عضلات کمر می گذارند. این نوع درد معمولا در قسمت مرکزی کمر احساس شده و اغلب چند روز قبل از شروع پریود بوجود می شاید.
با وجود فیبرهای عصبی در ناحیه لگن ممن است دردهای ایجاد شده در این ناحیه را در بخش دیگری از بدن حس کنید. این نته بدان معناست که درد واقعا در کمر شما نیست ولی ذهنتان این گونه به شما القا می کند.

درد کمر قاعدگی را چطور کاهش دهیم

علت و درمان کمر درد قاعدگیعلت و درمان کمر درد قاعدگی

بهترین روش برای کاهش درد کمر در زمان پریود استفاده از کمپرس گرم روی کمر است که تنش های عضلانی شما را کاهش دهد.
ورزش های سبک مانند راه رفتن، یوگا و پیلاتس می تواند باعث ترشح هورمون اندورفینن و کاهش درد قاعدگی بخصوص درد کمر شود.
یکی دیگر از روش هایی که باعث کاهش درد قاعدگی به خصوص در کمر می شود استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری هورمونی مانند قرص، ایمپلنت یا تزریق است.
یکی دیگر از دلایل ایجاد درد کمر در دوران قاعدگی کمبود ویتامین ها و مواد معدنی به خصوص منیزیم و ویتامین B است بنابراین می توانید از تزریق آمپول ویتامین ب کمپلکس و ویتامین ب 12 یا مصرف مکمل منیزیم استفاده کنید.
بعد از اتمام قاعدگی خود از تزریق آمپول ویتامین استفاده کنید اگر در دوره بعدی مشکل درد کمرتان حل شده بود با مشورت پزشک هر چند ماه یک بار این تزریق را تکرار کنید. در غیر این صورت در ماه بعدی بعد از اتمام قاعدگی از شربت مولتی ویتامین یا مکمل منیزیم با دوز توصیه شده استفاده کنید و در صورت حل مشکلتان این بار هم با مشورت پزشک مقدار دوز مورد نیاز را در دوره های متناوب مصرف کنید. مراقب باشید که زیاده روی در مصرف مکمل ها و ویتامین ها و یا مصرف طولانی مدت آن ها برای سلامت مضر است و حتما باید با مشورت پزشک انجام شود.


.

منبع : seemorgh.com