جراحی پروتز سینه (بزرگ کردن سینه)

جراحی پروتز سینه (بزرگ کردن سینه)

 

علت جراحی پروتز سینه چیست؟
بزرگ کردن سینه یکی از شایع ترین عمل های جراحی زیبایی دربانوان است.
هر سال دهها هزار زن متقاضی این عمل جراحی میباشند. بسیاری از زنان تصور می کنند که سینه هایشان بسیار کوچک است و اندازه یا شکلش نامتوازن یا غیر جذاب است. بعضی از زنان سینه هایی دارند که کاملا رشد نکرده است یا بعد از حاملگی یا به دنبال تغییر وزن یا پیر شدن به میزان قابل توجهی اندازه و شکلش را از دست داده و تغییر کرده است.این جراحی باعث بازگشت اعتماد به نفس در آنها خواهد شد.

 

خانمی که می خواهد عمل بزرگ کردن سینه را انجام دهد، حق انتخاب در نوع عمل جراحی را دارد،  به طور مثال:
نوع وجنس، اندازه پروتز، و برش لازم  جهت جاگذاری پروتز سینه.  برای هر انتخاب فواید و مضراتی وجود دارد، به هر حال به مراجعه کننده اطلاعات لازم داده می شود و بدین وسیله، اوست که با مشاوره تصمیم می گیرد، کدام روش برایش بهتر است.

 

آیا پروتزهای سینه مطمئن و قابل اطمینان هستند؟
ماده پر یننده پروتزها و لایه بیرونی آن از جنس سیلییون است، و سیلییون عنصری است یه در طبیعت یافت می‌شود و از ترییب عناصری چون یربن، ئیدروژن و ایسیژن ایجاد می‌شود. سیلییون در تولید محصولاتی چون لوازم آرایشی، مواد غذایی و پروتزهای پزشیی مورد استفاده دارد. مطالعات زیادی در جهت اثبات بیماری‌زا بودن پروتزهای سیلییونی سینه انجام شده است و در نتیجه این مطالعات می‌توان گفت یه در حال حاضر هیچ مدریی بر اینیه پروتزهای سیلییونی سینه موجب افزایش سرطانهای سینه می‌شود وجود ندارد، در ضمن هیچ دلیلی بر اینیه پروتزهای سینه موجب ایجاد بیماریهای خود ایمنی مانند آرتروروماتوئید می‌شود وجود ندارد.

 

بسیاری از خانم ها در مورد این نوع عمل جراحی بدون شک داستان های ترسناکی شنیده اند. ازجمله مسمومیت زایی سیلیکون یا ایجاد بیماری خود ایمنی/ بافت همبندی پروتز که مربوط به "تراوش"یا مهاجرت ژل می باشند.

 

در نتیجه در مورد عمل بزرگ کردن سینه در دهه  اخیر تبلیغات متفاوتی انجام شده است، مخصوصاً از طریق عملکردهای غیر مسئولانه ی رسانه ها که بدین طریق علی رغم حقایق موجود، ادعاها و سئوالاتی در مورد ایمنی سیلیکون مطرح شده است.

 

سازمان مدیریت غذا و دارو در امریکا (FDA) به این نتیجه رسیده بود که "هیچ سند و مدرکی وجود ندارد که ژل سیلیکون ،که پروتزها با آن پر میشوند، ایمنی ندارند اما مدارک کم و ناکافی برای اثبات ایمنی آن وجود دارد." تمام موارد بالا نتیجه دعوی حقوقی در حال رسیدگی بر ضد تولیدکنندگان پروتزهای سیلیکونی میباشد.

 

در گذشته از ژل سیلیکون برای پر کردن نقائص بافت نرم و چین و چروکها به شکل تزریق استفاده می گردید(ژل دائمی) که این مسئله سالهاست ممنوع گردیده است. کارخانه های سازنده پروتز سیلیکون علاوه بر استحکام دادن جدار پروتزها امروزه از ژلهایی استفاده میکنند  که حتی در صورت بریده شدن جداره نیز از هم جدا نشده و وبه بیرون پخش نمی شوند.

 

از چه سنی برای بزرگ یردن سینه‌ها مناسب است؟
بزرگ یردن سینه‌ها را می‌تواند از 18 سالگی به بالا انجام داد و هیچ سنی برای بهتر یردن ظاهر سینه‌ها دیر نیست.

 

پروتزهای سینه در زیر عضلات قرار می‌گیرند یا در روی عضلات؟
آناتومی بیماران مختلف با ییدیگر متفاوت است،و باید توسط یک فوق تخصص پلاستیک معاینه شوید و سلیقه خودتان راهم بگویید تا بهترین روش انتخاب شود.

 

آیا لازم است یه منتظر بمانیم یه بعد از بچه‌دار شدن این جراحی را انجام دهیم؟
 این بسته به انتخاب بیمار است، بیشتر از نیمی از بیماران قبل از بچه‌دار شدن تحت عمل قرار می‌گیرند و بیشتر آنان هیچ مشیلی در شیردهی پس از جراحی ابراز نیرده‌اند. در ضمن برشی یه استفاده می‌شود یوچی است و جراح سعی می‌یند یه میزان به هم ریختگی غده‌های شیری اطراف نیپل را به حداقل برساند.

پروتز سینه یه در زیربافت سینه موثر در شیر دهی  قرار می‌گیرد و به هیچ عنوان آسیبی به تغذیه یودی نخواهد رساند.

 

آیا پروتز سینه تداخلی در ماموگرافی ایجاد می‌یند یا خیر؟
 پروتز سینه چه در زیر عضلات و چه در روی عضلات قرار گیرد می‌تواند در ماموگرافی تداخل ایجاد یند. عموماً پروتز سینه‌هایی یه در زیر عضلات قرار گرفته‌اند تداخل یمتری در ماموگرافی نسبت به پروتزهایی یه روی بافت عضلانی قرار گرفته‌اند ایجاد می کنند. ولی توسط  یک رادیو لوژیست ماهر ماموگرافی  برای یسانی یه پروتز سینه دارند با دقت  انجام می‌شود. (با استفاده از تینیی‌های جانشین شده برای این موارد مانند MRI هم میتوان بررسی را انجام داد.)

 

چطور ما باید راجع به استفاده پروتز در زیر عضلات و یا روی عضلات تصمیم‌گیری ینیم؟
تصمیم راجع به روش استفاده زیر عضلانی یا زیر غده‌ای (روی بافت عضلات) در بزرگ یردن سینه‌ها به چندین عامل بستگی دارد، بعضی از این فایتورها اختیاری و سلیقه‌ای است و برخی به آناتومی بیمار بستگی داردو باید بر اساس معاینه به آن رسید.

 

مصرف چه داروهایی را باید قبل از جراحی قطع یرد؟
پیشنهاد می‌شود یه مصرف هرگونه دارویی یه حاوی آسپیرین و ایبوپروفن، یا هر ماده‌ای یه یاربرد یاهش وزن داشته باشد ، حداقل دو هفته قبل از جراحی قطع شود.هم چنین ویتامین هایی مانند E باید 10 روز قبل از عمل قطع شود.

 

مدت بهبودی چقدر به طول می‌انجامد؟
مدت بهبودی در بیماران مختلف متفاوت است. اما بیشتر بیماران قادر هستند یه 1-2 هفته بعد از جراحی فعالیت‌های روزانه خود را از سر گیرند.

 

جراحی پروتز سینه, بزرگ کردن سینه, جراحی زیبایی

 جراحی پروتز سینه (بزرگ کردن سینه)

 

انواع پروتز های سینه کدام است؟
مهم است که بدانیم پوسته ی خارجی یا پوشش تمام پروتزها از سیلیکون ساخته شده است. اگرچه، ماده ی پر کننده ی موجود می تواند متفاوت و از مواد مختلف باشد که این مواد عبارتند از : آب نمک، ژل سیلیکون خالص که خود به دو دسته ژل ساده و ژل منسجم تقسیم می شود. ژل شکر و نمک (هیدروژل) و روغن سویا (تری لوسنت) که اخیراً کشف شده اند، فعلاً تا بررسی های بیشتر در مورد ایمنی آنها، مورد استفاده قرار نمی گیرند.

 

ژل سیلیکونی فعلاً رایج ترین نوع مورد استفاده می باشد.

 

جالب توجه اینکه پروتز ژل سیلیکون استاندارد بیش از انواع پروتزها همان احساس سینه طبیعی را ایجاد می کند؛ که احتمالا این مسئله به خاطر نرمی ذاتی ژل سیلیکونی می باشد.

 

آیا شکل و قوام پروتز متفاوت است؟
شکل های مختلفی از پروتز وجود دارد. بیشترین نوع  پروتزی که فعلاً مورد استفاده قرار می گیرند،  گرد هستند. اگر از روبرو به آن ها نگاه کنیم آن ها مدور هستند و و از نیم رخ بصورت نیمه ی ماه می باشد. قوام اکثر پروتزهای گرد معمولاً  شبیه به یک ژل چسبنده و ضخیم می باشند.

 

شکل دیگر پروتزها آناتومیک یا اشکی میباشند.چون ترکیب این ژل سفت می باشد، شکلی به خود می گیرد که مشابه نیم رخ سینه های طبیعی می باشد.این نوع پروتزها به جای اینکه پهن باشند کمی بلندتر هستند و در قسمت پایین پرتر می باشند. بنابر این به طور کلی آن ها کمی شکل طبیعی تری دارند، در مقایسه، پروتزهای گرد به سینه ها، ظاهری مدورتر و گردتر میدهد.

 

چگونه من می توانم بهترین اندازه را انتخاب کنم؟
پروتزهای سینه انواع و اندازه های مختلف دارند و هر زنی میتواند انواع اندازه ها را انتخاب کند. بیشتر زنان بر اساس اندازه ی سینه بندشان اندازه ی پروتز سینه را  برای خود دشان مشخص می کنند. کلید انتخاب اندازه پروتز سینه این است که این پروتز به طور کلی به شما ظاهری موزون تر و مناسب تر بدهد و با خواست شما هم خوان باشد.در هنگام مشاوره جراح پلاستیک شما اندازه های سینه و قفسه ی سینهی شما را می گیرد؛ تا امتحان کند که چه اندازه ای برای شما مناسب است. بعلاوه با این اندازه گیری های بخصوصی، ظاهر شما را با بهترین اندازه ی سینه در نظر می گیرد.

 

مهم است بدانید که نهایتا عامل محدود کننده در انتخاب اندازه ی پروتز فضای در دسترس در زیر سینه ی شماست. به خاطر داشته باشید، همانطور که حجم هر نوع پروتز سینه افزایش می یابد، پس به پهنای آن هم اضافه می شود. بنابر این اگر شما پروتز سینه ای را انتخاب می کنید که بیش از اندازه بزرگ است ، لبه ها و کناره های آن ممکن است از اطراف بافت سینه ی به ناحیه خارجی قفسهء سینهبیرون بزند و حتی تا گودی زیر بغل نیز برسد.

 

این حالت برای بیشتر مردم غیر مطلوب است. بعلاوه امکان چین و چروک خوردگی و دیگر مشکلات نامطلوب طولانی مدت نیز افزایش می یابند. چون اکثر زنان دیدگاه واقع بینانه ای از چیزی که می خواهند به آن برسند دارند، بنابراین در موارد نادری اتفاق  می افتد که جراح پلاستیک نتواند انتظارات بیمارش را بر آورده کند.

 

آیا گذاشتن پروتز سینه باعث ایجاد سرطان سینه میشود؟
هیچ مدرکی که نشان دهد پروتز های سینه ایجاد سرطان در انسان می کند، وجود ندارند. بر عکس مطالعات اخیر نشان داده است که زنانی که پروتز سینه گذاشته اند نسبت به جمعیت کلی 20-30 % کمتر دچار سرطان سینه می شوند.

 

پروتز های سینه تا چه مدت باقی می مانند؟
همانند باقی  محصولات ساخت دست بشر، پروتز های سینه نیز تا ابد باقی نمی مانند. با وجود اینکه بسیار قوی و مقاوم هستند،حتی در برابر فشار، ولی مستعد کهنه شدن و فرسایش در طول زمان می باشند. به عبارت ساده تر، پوسته ی خارجی پروتز سینه، بالاخره فرسوده و نازک شده و در بعضی موارد نیاز به خارج کردن آن میشویم وباید جایگزین دیگری در همان فضا یا فضای دیگری استفاده شود.

 

نمودارها و تصاویر زیادی وجود دارد که مشخص می کند که نهایتا هر نوع پروتز سینه قبل از اینکه خراب شود، چقدر باقی می ماند.در یک نمودار میانگین حدود 20 سال است. اگرچه کهنه شدن و یا پاره شدن در میان افراد مختلف متفاوت است، بنابراین یک زن که ورزشها و تمرینهای فیزیکی زیادی مثلا چندین ساعت در روز به طور مرتب انجام می دهد و سینه هایش حرکت زیادی میکند(بعبارت دیگر مربی های ایروبیک، دوندگان ماراتن، سوارکاران و...)به طور طبیعی پروتز سینه ی آن ها در یک دوره ی زمانی مشخص نسبت به کسانی که تمرینات و تحرکات کمتری دارند، بیشتر فرسوده و پاره می شوند بنابر ابن به منظور داشتن یک ارزیابی مناسب برای حالت و موقعیت پروتز های سینه ی شما بهترین توصیه و پیشنهاد این است که توسط پزشک و متخصص به طور منظم بعد از 10 ـ 15 سال که از عملتان گذشت معاینه شوید و اگر لازم بود سونوگرافی انجام دهید.

 

عمل جراحی شامل چه کارهایی می شود؟
اصل مهم در عمل جراحی بزرگ کردن سینه ایجاد یک پاکت در پشت عضله سینه ی ویا در پشت بافت سینه است که پروتز سینه در آن جای خواهد گرفت؛ اگرچه جزئیات زیادی در رابطه با این عمل جراحی وجود دارد که در صورت لزوم در معاینه حضوری خدمتتان توضیح داده خواهد شد.

 

چه نوع برش هایی وجود دارد؟
به طور کلی سه نوع برش اصلی جراحی برای جاگذاری کردن پروتز سینه وجود دارد. در برش زیرسینه ای، در زیر سینه، در قسمت چین زیر سینه ایبرش ایجاد می شود. طول برش حدود 3-5 سانتیمتر است. این متداولترین برش است و افتادگی طبیعی سینه معمولا به خوبی جای زخم سینه را پنهان می کند.

 

این نوع زخم همیشه توسط لباس پوشیده می شود؛ چون در این نوع برش دسترسی مستقیم به فضایی که پروتز سینه قرار خواهد گرفت وجود دارد، ایجاد دقیق اندازه و شکل پاکت امکان پذیر است، موقعیت و مکان قرار گرفتن پروتز سینه ی درون پاکت دقیقا کنترل می شود.

 

یک روش دیگر برش نزدیک پوست تیره نوک سینه میباشد که در اطراف و دور لبه ی آن ایجاد می شود. اشکال این برش این است که توسط هیچ، چین پوستی پوشیده و مخفی نمی شود و جای زخم ایجاد شده ممکن است ایجاد اختلال در شیر دادن بکند.

 

روش سوم برشی است که روی یکی از خطوط چین زیر بغل ایجاد می شود؛ این برش کمتر استفاده می شود چون پیدا کردن مکان مناسب برای پروتز سینه در بعضی بیماران سختتر است و اگر در آینده مشکلی بوجود آید یک برش اضافی و دیگر روی سینه ممکن است نیاز پیدا شود. اگرچه بعضی بیماران فکر می کنند، که این برش کمتر از همه قابل رؤیت است، ولی در حقیقت این موضوع همیشه صدق نمی کند، مخصوصا وقتی لباس بدون آستین پوشیده می شود که ناحیه ی زیر بغل مشخص است.

 

به خاطر داشته باشید که جای زخم همیشه وجود خواهد داشت و این ارتباطی به محل برش ندارد و به مرور زمان کمتر قابل رؤیت خواهند شد؛ اگرچه هیچ جراحی نهایتاً نمی تواند ظاهر هیچ زخم بخصوص را پیش بینی کند. اسثتثاناً ممکن است از برشهای دیگر مثل ناف و غیره نیز استفاده گردد که کمتر متداول میباشند.

 

جراحی پروتز سینه, بزرگ کردن سینه, جراحی زیبایی

 جراحی پروتز سینه (بزرگ کردن سینه)

 

شما پروتز سینه را کجا قرار می دهید؟ جلو یا پشت ماهیچه؟
دو مکان یا دونوع پاکت برای قرار گرفتن پروتز وجود دارد : زیر بافت سینهو در جلوی ماهیچه ی سینهای، زیر ماهیچه ای سینه ای. ماهیچه ی سینه ای ماهیچه ای از قفسه ی سینه است که معمولا در بدنسازان رشد می کند.

 

در انگلستان مکان زیر بافت سینه یا جلوی عضله ای رایج ترین مکان مورد استفاده می باشد. ایراد آن این است که شکل ظاهری و نمای بیرونی پروتز در زنان لاغر چشمگیرتر و آشکارتر است. در این موارد ممکن است نمای لبه های پروتز در روی قفسه ی سینه قابل تشخیص باشد در این موارد به شما توصیه می شود که پروتز سینه ها را به صورت زیر ماهیچه ای بگذارید.

 

بعضی انواع پروتز سینه وجود دارند که برای روش جلوی عضله ای مناسب تر هستند. این زنان معمولا سینه های اصلی شان بزرگتر از زمان حالشان بوده است. وقتی کاهش حجم بسیار زیادی در سینه ی اصلی وجود داشته است و در اندازه پوست میزان کمی جمع شدگی وجود دارد، پس شکلی ایجاد می شود که مانند کیسهء خالی می شود.

 

تحت این شرایط گاهی اوقات بهتر است که پروتز در موقعیت زیر بافت سینه ای قرار بگیرند تا بتوانند پوستی که سینه ی اصلی را پوشانده، پر کنند. در مواردی که پوست خیلی شل و آویزان می شود و نوک سینه، تای زیر سینه پائین می آید، لازم است تا دوباره نوک سینه را بالا آورده و پوست پوششی را با روشهای لیفت پستان یا ماستوپکسی کوچک شوند. این حالت نیز در زمان مشاوره مشخص میشود.

 

دومین مکان، مکان زیر ماهیچه ای بین ماهیچه ی دیواره ی قفسه ی سینه و خود قفسه ی سینه می باشد.

 

مکان زیر ماهیچه ای پوشش روی پروتز سینه را افزایش می دهد، این پوشش شکل و ظاهر پروتز سینهرا مخفی میکند. این مکان مخصوصا در زنان لاغری که بافت سینه ی بسیار کمی دارندو یا اصلاً ندارند، بسیار مفید است. با ایجاد پوشش زیاد در این شرایط  جلوی عوارض ذکر شده را میگیرد.هم چنین در این روش، مامو گرافی با کیفیت بهتری انجام می شود.ایراد آن این است که ممکن است، درد یا ناراحتی بیشتری بعد از عمل داشته باشید و پروتز سینه با حرکات معین ماهیچه حرکت می کنند و نیز در صورت وجود افتادگی نسبی، شکل پستان در حالت خوابیده و ایستاده متفاوت خواهد بود.

 

تصمیم گیری در مورد اینکه درباره ی شما ،چه مکانی باید برای گذاشتن پروتز سینه مناسب است، در زمان مشاوره مورد بررسی قرار خواهد گرفت و نهایتاً جراح پلاستیک مجرب با در نظر گرفتن تمام خصوصیات فردی شما جهات تصمیم نهائی را می گیرد.

 

چه نوع داروی بیهوشی مورد استفاده قرار می گیرد و چه مدت عمل جراحی طول می کشد؟
عمل جراحی تحت  بیهوشی عمومی انجام می شود و معمولا نیاز است که یک شب در بیمارستان بمانید. این عمل تقریبا یک ساعت یا کمی بیشتر به طول می کشد.

 

آیا این عمل دردناک است؟
همیشه پیشبینی میزان درد برای هر شخص مشکل است. در حالی که بعضی از خانم ها این فرایند را دردناک می دانند،بعضی گفته اند که بعد از عمل جراحی درد بسیار کمی داشته اند. مکان قرار دادن پروتز سینه در پشت ماهیچه ی سینه ای همراه با درد بیشتری است، چون باید مقداری از ماهیچه بریده شود تا فضایی برای گذاشتن پروتز سینه باز شود.  بیشتر زنان میزان متوسطی درد برای پنج روز اول دارند که نیاز به مسکن خواهند داشت. اگرچه بعد از یک هفته بیشتر زنان گفته اند بهبود قابل توجهی در علائم و نشانه ها داشته اند

 

بعد از عمل جراحی چه اتفاقی می افتد؟
بعد از عمل جراحی سینه های شما تا حدودی ورم کرده و کبود می شوند. این حالت احتمالا بعد از دوتا سه هفته از بین میرود. گاهی اوقات ورم دور سینه ممکن است با هم متفاوت باشد. این حالت طبیعی و عادی است و به مرور زمان بر طرف می شود؛ اگر تفاوت زیادی بین سینهای دو طرف وجود دارد، حتما با ما تماس بگیرید.

 

بعد از بزرگ کردن سینه ممکن است به نظر برسد که سینه خیلی در بالا قرار دارد این حالت نیز عادی است. در طی دو ماه اول بعد از عمل جراحی این پروتز های سینه کم کم پائین آمده ودر نتیجه ای اثرات جاذبه ی زمین جای خود را پیدا کرده و به حالت طببیعی باز می گردند. اگر یک طرف سریعتر از طرف دیگر پائین آمد نیاز نیست که نگران شوید، چون این حالت بعضی اوقات رخ می دهد.

 

بدنبال عمل جراحی شما باید بانداژ مناسبی در آن ناحیه داشته باشید و لازم است که به مدت دو هفته مکان عمل را خشک نگه دارید. بعد از 48 ساعت پانسمان شما بر داشته خواهد شد و زخم بررسی و باز بینی شده و کمی تمیز می شود.

پروتز سینه

در میان اعمال جراحی پلاستیک شایع عمل ایمپلنت سینه (پروتز سینه) از جمله موفق ترین جراحی هاست که تاثیر زیادی در بهبود اعتماد به نفس در روابط خانوادگی و اجتماعی فرد دارد. باید توجه داشت که بیش از 40 سال است که ایمپلنت سینه (پروتز سینه) استفاده می شود . با پیشرفت تکنولوژی به طور مرتب نسل های جدیدتر و با کیفیت بهتر این ایمپلنت سینه(پروتز سینه) ها وارد بازار می شود به قسمی که شاید هیچ وسیله ی پزشکی به اندازه ی ایمپلنت سینه (پروتز های سینه) مورد نقد و بررسی قرار نگرفته باشد

به طور کلی کاندیداهای پروتز سینه را می توان به 2 دسته تقسیم کرد:

1- افرادی که بافت سینه شان رشد کافی نداشته است که این عدم رشد می تواند دو طرفه (متقارن) یا یک طرفه (غیر متقارن و با تفاوت زیاد سایز دو سینه با هم ) باشد. همچنین کسانیکه عدم تناسب سایز موجود سینه با پهنای قفسه ی سینه و باسن دارند و گذشته از بحث مسائل ظاهری به علت مشکل در پیدا کردن لباس مناسب در بسیاری از موارد انگیزه انجام عمل جراحی ایمپلنت سینه (پروتز سینه) را پیدا می کند.

2- افرادی که پس از زایمان کاهش وزن شدید افزایش سن یا عمل جراحی سرطان سینه بافت طبیعی سینه را از دست داده اند.این دسته افراد معمولا بیش از 30 سال دارند . به طور کلی سازمان دارویی آمریکاFDA در افراد بالای 22 سال اجازه ی گذاشتن ایمپلنت سینه ( پروتز سینه) با کاربردهای زیبایی و در هر سنی اجازه ی گذاشتن ایمپلنت سینه(پروتز سینه) با کاربردهای ترمیمی (مثلا متعاقب برداشتن سینه به علت سرطان ) را داده است

ایمپلنت سینه (پروتز سینه) در چه مواردی کاربرد دارد؟

1- افزایش اندازه در کسانی که بافت سینه در آن ها رشد نکرده است یا به دنبال کاهش وزن شدید یا شیردهی تحلیل یافته است.
2- بهبود افتادگی خفیف سینه یا کمک به ترمیم افتادگی های متوسط یا شدید سینه ضمن عمل لیفت
3-  بهبود عدم تقارن های مادرزادی سینه
4- ترمیم محل سینه به دنبال برداشته شدن به علت سرطان
5- کمک به ایجاد تناسب با عرض قفسه ی سینه

چند نوع ایمپلنت سینه (پروتز سینه) وجود دارد و چه تفاوت هایی با هم دارند؟

ایمپلنت سینه (پروتز سینه) ها را بر اساس جنس محتویات داخل، نوع، سطح، مقدار برجستگی و شکل می توان تقسیم بندی کرد که به توضیح هر کدام می پردازیم:

1-جنس محتویات داخلی: تمام ایمپلنت سینه( پروتز سینه) ها پوششی از جنس سیلیکون سخت دارند. اما ممکن است داخل این پوشش از سرم نمکی (سالین) یا ژل سیلیکون پر شده باشد که بنابراین ایمپلنت سینه (پروتز سینه) ها بر این اساس به دو دسته تقسیم می شوند.البته اخیرا انواع مخلوطی از ایمپلنت سینه (پروتز سینه) ها که داخلشان هم سرم نمکی و هم ژل سیلیکونی وجود دارد، ساخته شده است که کاربردهای خاص خود را دارند.

2-نوع سطح :هر کدام از ایمپلنت سینه(پروتز سینه) های سالین یا ژل ممکن است دارای پوششی صاف (smooth ) یا زبر (textured )از جنس سیلیکون باشد که هدف از پیدایش (پروتز سینه) های زبر کاهش عارضه ی انقباض کپسولی است. هر کدام از این دو نوع ایمپلنت سینه (پروتز سینه) طرفداران خاص خود را دارند . اما ایمپلنت سینه(پروتز سینه) های زبر پرطرفدار تر هستند.

3-شکل: ایمپلنت سینه(پروتز سینه) ها را بر اساس شکل می توان به دو دسته تقسیم کرد:1- گرد.2- قطره اشکی یا آناتومیکال. در ایمپلنت (پروتز سینه) های گرد در نمای رخ و نیم رخ پروتز متقارن و شبیه نیمکره است. اما در شکل قطره اشکی قسمت بالای ایمپلنت (پروتز سینه) کم ضخامت تر از قسمت پایین آن است.پروتز های قطره اشکی با هدف ایجاد نمای طبیعی تر سینه که قسمت بالا خالی تر از قسمت پایین است ساخته شدند و طرفداران خاص خود را دارند.

عوارض پروتز لب

نوع سطح :هر کدام از (پروتز سینه) های سالین یا ژل ممکن است دارای پوششی صاف (smooth ) یا زبر (textured )از جنس سیلیکون باشد که هدف از پیدایش (پروتز سینه) های زبر کاهش عارضه ی انقباض کپسولی است. هر کدام از این دو نوع (پروتز سینه) طرفداران خاص خود را دارند . اما (پروتز) های زبر پرطرفدار تر هستند-نوع سطح :هر کدام از (پروتز سینه) های سالین یا ژل ممکن است دارای پوششی صاف (smooth ) یا زبر (textured )از جنس سیلیکون باشد که هدف از پیدایش (پروتز سینه) های زبر کاهش عارضه ی انقباض کپسولی است. هر کدام از این دو نوع (پروتز) طرفداران خاص خود را دارند . اما (پروتز سینه) های زبر پرطرفدار تر هستند.


 

ایمپلنت سینه

(پروتز سینه) ها را بر اساس شکل می توان به دو دسته تقسیم کرد:1- گرد.2- قطره اشکی یا آناتومیکال. در (پروتز) های گرد در نمای رخ و نیم رخ (پروتز سینه) متقارن و شبیه نیمکره است. اما در شکل قطره اشکی قسمت بالای (پروتز) کم ضخامت تر از قسمت پایین آن است.(پروتز سینه) های قطره اشکی با هدف ایجاد نمای طبیعی تر سینه که قسمت بالا خالی تر از قسمت پایین است ساخته شدند.


 

پروتز سینه 

مقدار برجستگی profile :بر این اساس (پروتز) ها را می توان به 3 دسته :1-با برجستگی کم یا استاندارد low profile - 2 با برجستگی زیاد  high profile  -3برجستگی خیلی زیاد (ultra high profile ) تقسیم می کنند. منظور اینست که اگر شعاع دایره قاعده (پروتز) را ثابت در نظر بگیریم. هر چه از پروفیل یا برجستگی کمتر به سمت برجستگی بیشتر و خیلی زیاد برویم، در نمای نیم رخ مقدار برجستگی (پروتز) بیشتر می شود. این تفاوت برجستگی ها به جراح کمک می کند که متناسب با اشکال مختلف سینه اشکال مختلف (پروتز) ها را به کار برده و نتیجه ی بهتری بگیرد.


بزرگ کردن سینه

 در پروتز سینه آیا پروتز های ژلی و سالین)سرم نمیی( نسبت به هم ارجعیت خاصی دارند؟

باید توجه داشت یه جرا حان مختلف سلایق مختلفی هم دارند. از سال 2006 یه پروتزهای ژلی مجددا به بازار آمرییا آمدند، مصرف آنها بسیار بیشتر شده است، و در حال حاضر در آمرییا مصرف این دونوع پروتز با هم برابراست.اما به طور یلی میتواند این مزایا را برای هر یی از پروتزهای ژلی یا سالین برشمرد:

1- پروتزهای ژلی دارای قوام طبیعی تری بوده و در لمس به بافت طبیعی سینه شباهت بیشتری دارند
2- پروتزهای ژلی در نمای نیمرخ منظره طبیعی تری دارند یعنی در آنها بالای سینه یمی خالی تر از پایین سینه است.
3- پروتزهای سالین از برش یوچی تری گذاشته می شوند.
4- در پروتزهای) سالین( آب نمی چون برخلاف پروتزهای ژلی ییسه پروتز خالی بوده و پس از گذاشته شدن در محل سینه با آب نمی پر می شود، امیان تطبیق و تغییر حجم سرم نمیی تزریقی جهت تصحیح عدسی تقارن های خفیف بین دوطرف )یه معمولا هم این تفاوت ها وجود دارد( هست، یعنی مثلا در یی پروتز سالین با حجم اسمی 250 سانتی متر میعب می توان از 225 تا 275 سانتی متر میعب سرم نمیی تزریق یرد. پس می توان در سینه ای یه یوچی تر است آب نمی بیشتر و سینه بزرگ تر آب نمی یمتر تزریق یرد و باعث تقارن بیشتر شد همچنین در بعضی از انواع پروتزهای سالین دریچه ای در زیر پوست یاشته می شود یه امیان تغییرات حجم سالین تزریق شده را پس از عمل، هم می دهد و می توان پس از عمل بسته به شرایط پروتز را یوچی تر یا بزرگ تر یرد.

سیل از نظر محل قرار گرفتن پروتز نسبت به بافت، چند نوع روش وجود دارد؟

1)روش زیرغد ه ای: یه پروتز مستقیما زیر بافت و روی عضله قرار میگیرد.
2) روش زیر عضلانی: یه پروتز زیرعضله سینه ای قرار میگیرد یه ا لبته حتی در روش دوم هم قسمت پایین پروتزمستقیما زیر بافت قرار میگیرد. هر یدام از این دو روش طرفداران خاص خود را دارد، اما بهتر است برای طبیعیتر بودن منظره پروتز و داشتن لمس طبیعیتر، پروتز حتی الامیان زیر عضله گذاشته شود.
3) .روش دوگانه: DUAL یه پروتز زیر عضلات،ا ما قسمت زیربافتی آن را با تینییهای خاص بیشتر میینیم و برای سینه های دچارا فتادگی مناسب ا ست.
4) .روش سابفاشیال: یه پروتز زیر لایه پوشاننده عضله قرار میگیرد و اخیرا درمان خاص خود را پیدا یرده است و در بیمارن دچارا فتادگی و ورزشیاران، بعضی طرفدار آن هستند

پروتز گونه

 در پروتز سینه چند نوع برش برای گذاشتن پروتز وجود دارد و چه تفاو تهایی با هم دارند؟

1) برش در چین زیر سینه ای
2) برش در اطرا ف هاله
3)برش زیر بغل
ا لبته ا میان گذاشتن پروتزا ز راه ناف هم وجود دارد )فقط در مورد پروتزهای سالین.
1- شایعترین برش به خصوص در دختران جوان برش در چین زیر است یه دسترسی آسان به بافت سینه را امیانپذیر مییند و در دید هم نیست.
2- برش دور هاله یه مورد علاقه بعضی جراحان ا ست به خصوص در مواردی یه قرار است همزمان با گذاشتن پروتز عمل لیفت) بالا یشیدن و رفع افتادگی سینه ( هم صورت گیرد برش بسیار مناسبی ا ست.
3- برش زیربغل به طور عمده به علت علاقه بعضی ا ز بیماران در عدم وجود برش روی بافت سینه یاربرد دارد،ا ماا شیال آن ا ین ا ست یه به راحتی نمیتوان حد پایین سینه را تنظیم یرد و در بسیاری ا ز موارد درا ین برش پروتز بالاترا ز جایی ا ست یه باید باشد.
4- برش نافی در مورد پروتزهای سالین یاربرد دارد و به علت سختی ا نجام ا ین عمل و عدم توانایی تنظیم دقیق محل پروتز روش شایعی نیست. باید توجه داشت یه در میان بر شهای ذیر شده، از جهت یم بودن تغییرات حس بهترین برش، برش زیر سینه ای است


 در پروتز سینه چگونه سایز پروتز تعیین می شود؟

قدم اول: عرض سینه اندازه گرفته می شود.)فاصله حد داخلی و خارجی آن را با استفاده از خط یش اندازه بگیرید.
قدم دوم: ضخامت بافت اندازه گرفته می شود )بافت قسمت داخل را بین 2 انگشت گرفته و ضخامت آن را با خط یش اندازه بگیرید.
قدم سوم: توسط فرمول مقابل، حدایثر قطر پروتز را به دست آورید.
ضخامت بافتی - عرض سینه = حدایثر قطر پروتز
قدم چهارم: هنگامی یه قطر پروتزمشخص شد ،برای مشخص یردن برجستگی وسایز آن دوراه داریم: راه دقیق تر آن است یه ببینیم جراح چه ماری پروتزی استفاده می یند )یه دریشورمان عمدتا از 2 ماری معروف Nagor و Mentorاستفاده می شود( بعد به سراغ جدول یارخانه سازنده یه برجستگی های مختلف و ابعاد پروتزها را نشان می دهد، برویم. درمنتور پنج نوع برجستگی )یم، متوسط، متوسط بزرگ، زیاد، خیلی زیاد( و در Nagor سه نوع برجستگی (استاندارد، زیاد، خیلی زیاد( وجود دارد یه چنانچه بعدا هم ذیر میشود، چون برجستگی بیشتر میتواند باعث تحلیل و لاغرشدن بیشتر بافت سینه شود و لذا معمولا تمایل بیشتر به استفاده از انواع پروتز با برجستگی متوسط)در هر ماری یعنی در ناگور برجستگی زیاد و در منتور متوسط بزرگ و متو سط( وجود دارد یه درنهایت جراح راجع به این مسئله تصمیم میگیرد


راه دوم استفاده از جدول Tebbets است ،یه آسان تر است.

قدم پنجم: اتساع پذیری بافت را می سنجیم اگربافت یمتر از 2 cm به سمت جلو یشیده شود، 30 cc از حجم پروتز یم میینیم؛ اما اگر بیش از 3 cm به جلو یشیده شود ، 30 cc و درصورتی یه بیش از 4 cm به سمت جلو یشیده شد ، 60 cc به حجم پروتز اضافه می ینیم.
قدم ششم: فاصله جلو تا چین زیر را )درحالی یه تا حد امیان موضع را بالا یشیده اید.( اندازه می گیریم اگر بیش از 5/ 9 با شد، 30 cc به حجم پروتز اضافه می کنیم.


پروتز باسن

بهترین روش انجام جراحی عمل پروتز سینه :

هنگام عمل پروتز، به علت آ نیه از برش محدود باید عمل آماده سازی حفره پروتز را انجام داد، لذا بسیاری از مراحل آن به طور معمول به صورت یور و بدون دید انجام می شود و حتی استفاده از دستگاه های تامین یننده نور و دید مستقیم هم در عمق حفره، دقت جراح را به اندازه یافی افزایش نمیدهد، لذا همان گونه یه در اعمال جراحی مختلف مثل عمل ییسه صفرا به تدریج جراحی آندوسیوپیی به صورت استاندارد طلایی درآمده است یه در آن،به یمی چند سوراخ یوچی، میتوان با دقت زیاد عمل جراحی را انجام داد.


درجراحی پروتز سینه هم، ا ستفاده از ویدئو آندوسیوپ، فواید متعددی دارد:


با توجه به بزر گنمایی ویدئو آندوسیوپ، می توان عمل آماده سازی حفره پروتز را درسریعترین زمان ممین، با یمترین صدمه به بافتها و با بیشترین دقت و دردورترین نقاط انجام داد. به علت آ نیه ویدئو آندوسیوپ دید را تامین مییند، لذا برای دسترسی دقیق به تمامی نقاط حفره، نیازی به بزر گ یردن برش نیست و میتوان ا ز یوچیترین برش ممین استفاده یرد. در روش گذاشتن پروتز به وسیله برش زیربغل در روش معمول چون دسترسی به چین زیرسینه مشیل است.


احتمال بالا قرار گرفتن پروتز و عدم امیان فرم دهی دقیق چین زیر زیاد ا ست؛ اما در روش ویدئو آندوسیوپ، می توان به دقیق ترین شیل ممین توسط برش یوچی زیربغل بدون آن یه برش روی محل ایجاد شود، پروتز را دقیقا جاگذاری یرد.
به علت دید دقیق تر، امیان حفظ عروق و اعصاب در اطراف حفره پروتز بیش تر بوده و بنابراین مقدار خونریزی، درد و دوره نقاهت یوتا هتر است.


به علت امیان عمل روی نقاط دوردست با یمترین برش، میتوان در بیمار مناسب، ضمن عمل جراحی پلاستیی شکم )تامیتای یا آبدومینوپلاستی( به طور همزمان از همان برش شیمی بدون نیاز به برش سینه ای، پروتز را یار گذاشت. با توضیحات متوجه میشویم یه به نظر می رسد مهم ترین فایتورهایی یه از نظر جراحی در نتیجه تاثیرگذارند، به حداقل رساندن برش لازم، دقت در ایجاد حفر ه پروتز، به حداقل رساندن صدمه بافتی و به حداقل رساندن خونریزی است.
تا زمانییه از رو ش های معمولی استفاده می شود باز یردن قسمت های مختلف حفره به خصوص دوردست ترین نقاط بسیار مشیل تر از زمانی است یه از ویدئو آندوسیوپ استفاده میشود؛ زیرا بزر گنمایی ویدئو آندوسیوپ و مشاهده تصویر روی یی مانیتور بزرگ درست مانند یی ذره بین پرنور، وضوح و روشنایی به عمل جراحی می دهد یه با هیچ روش دیگری قابل مقایسه نیست و امیان مشاهده دقیق عروق ، سوزاندن آ نها از قبل و پیشگیری از خونریزی را مهیا می سازد در ضمن در برش زیربغل نقطه ضعف روش معمول را یه عدم توانایی برش قسمت تحتانی عضله سینه ای برای نتیجه بهتر است، یاملا مرتفع میسازد. به قسمی یه اینون در سرا سر دنیا جراحان صاحب نام تنها به وسیله ویدئو آندوسیوپ ا قدام به ا نجام عمل پروتز سینه از راه برش زیر بغل میینند.


پس هیچ گاه قطر پروتز از قطر سینه فرد بیش تر نباید باشد و ترجیحا پروتز باید زیرعضله گذاشته شود. هرچند تمایل و اعتقادات جرا حان مختلف،متفاوت است؛اما باید بدانیم یه پروتزهای زبر Tex tured، بیش از انواع صاف (smooth) و پروتزهای گرد، بیش تر از پروتزهای آناتومییال )قطره اشییاستفاده می شوند.
هرچند پروتز آناتومییال درافرادی یه قسمت پایین سینه هایشان به خوبی تشییل نشده است و درافرادی یه نمیخواهند قسمت بالای این ناحیه پس از پروتز گرد و برجسته با شد و خواهان منظر طبیعی هستند، ارجح است. درمورد استفاده از پروتزهای ژلی یا سالین (آب نمی( هم، باید توجه داشت یه هرچند پس از تایید دوباره پروتزهای ژلی درسال 2006 توسط سازمان دارویی آمرییا(FDA) تمایل به گذاشتن ا ین پروتزها بیشتر شده است، چون قوام و نمای طبیعیتری دارند؛ اما درآخرین آمار انجمن جراحان پلاستیی آمرییا، مقدار استفاده از آنها میان جراحان تقریبا ییسان ا ست.

آیا پروتزهای سینه خطر سرطان زایی دارند؟
خیر. در مورد پروتزهای ژلی هم علت آنیه بین سال های - 2006 1992 از بازار آمرییا بیرون یشیده شدند آن بود یه این شی وجود داشت یه آیا این پروتزها احتمال بیمار یهای خود ایمنی را افزایش میدهند یا خیریه سرانجام پس از سال ها بررسی، این مساله رد شد. باید توجه داشت در تمام طول این مدت پروتزهای ژلی در 60 یشور دنیا از جمله اروپا و آمرییای جنوبی به طور وسیع و بدون هیچ عارضه خاصی استفاده می شدند.


آیا پروتزهای سینه مانع از حاملگی و شیردهی میشوند؟
خیر.


آیا پروتزهای سینه مانع از انجام روش های تشخیص زودرس سرطان سینه مانند ماموگرافی میشوند؟
امروزه با رواج دستگاههای ماموگرافی دیجیتال و به خصوص استفاده از MRI عملا مشیلی در تشخیص سرطان سینه در خصوص پروتزها وجود ندارد.


مدت ماندگاری نتیجه عمل پروتز سینه چقدر است؟
سال های طولانی.به طور متوسط در پروتز های ژلی احتمال تعویض پروتز ظرف 5 سال 12 – 21 درصد ودر 10 سال 33 درصد است یه نصف این آمار به علت خواسته خود بیمار جهت داشتن پروتز بزرگ تر در عمل بعدی انجام می شود.


آیا پروتزهای سینه را لزوما باید پس از مدتی تعویض یرد؟
خیر. پروتزها مانند هر وسیله دیگری مادام العمر نیستند، اما جهت تعویض آنها باید علتی وجود داشته باشدوطول عمر متوسط یی پروتز 20 – 10 سال است.


چه مدت پس از عمل جراحی پروتز سینه می توان فعالیت روزمره را شروع یرد؟
فعالیتهای سبی را چند روز بعد و فعالیتهای سنگین و ورزش را چند هفته بعد میتوان شروع یرد. سیلییون پر شده باشد یه بنابراین پروتزها بر این اساس به دو دسته پروتزهای ژلی و سالین تقسیم می شود.


آمادگی های قبل از عمل پروتز سینه چیست؟
پس از گرفتن شرح حال و معاینه در افراد بالای 35سال یی ماموگرافی و در افراد زیر 35 سال بسته به نظر جراح و نتیجه معاینه گاهی سونوگرافی درخواست می شود. همچنین به بیمار توصیه می شود مصرف سیگار، آسپرین و سایر مسین های غیراستامینوفن را قطع یند.


آیا بیمار میتواند هر سایز پروتزی یه تمایل داشته باشد بگذارد؟
خیر. برای داشتن یی نتیجه خوب باید بافت یافی روی پروتز را بپوشاند پس قطر پروتز نمیتواند بسیار زیاد باشد و در نهایت بیمار و پزشی با بررسی خصوصیات آناتومیی و نظرات بیمار راجع به این مساله تصمیم میگیرند.


شایع ترین علت تعویض پروتز سینه چیست؟
درخواست بیمار برای بزرگ تر شدن پروتز