علائم بلوغ دختران، بلوغ جنسی، نشانه های بلوغ دختران،درد سینه دختران در دوران بلوغ، دوران بلوغ


یکی از دوران مهم گذار در زندگی انسانها، رسیدن به سن بلوغ است. این دوران در پسران و دختران با علائم و نشانه های متفاوتی همراه هستند. در این مقاله از سایت آکاایران به علائم و نشانه های بلوغ دختران خواهیم پرداخت که مهمترین قسمت در بلوغ دختران رشد غدد سینه ها می باشد که گاهی در برخی افراد ممکن است با درد همراه باشد. اگر می خواهید در خصوص بلوغ دختران اطلاعات کاملی به دست آورید با ما همراه باشید.

علائم بلوغ دختران

 

1- موهای جدید

دخترخانمی ممکن است متوجه شود که در مناطقی از بدن که هیچ وقت مویی وجود نداشت، حالا مقداری مو رویش کرده است، مناطقی مثل زیر بغل، پاها و ... .

در ابتدا این موها روشن و نازک هستند، اما با گذشت زمان تیره و ضخیم می شوند.

2- رشد قدی

در طی دوران بلوغ، رشد قدی ادامه می یابد. در برخی، رشد به سرعت اتفاق می افتد که به نام "جهش ناگهانی رشد" خوانده می شود. این جهش رشد، بین سنین 9 تا 11 ساله دیده شده است.

افرادی که دارای این فوران رشد هستند، هر سال حدود 10 سانتی متر افزایش قد خواهند داشت. اما مثل بقیه موارد بلوغ، رشد ممکن است سریع و یا کند باشد.

3- رشد سینه

در دوران بلوغ سینه ها بزرگ می شوند. اگر یکی از سینه ها کوچکتر از دیگری باشد، جای نگرانی ندارد، زیرا بعد از مدتی هر دو سینه به یک اندازه خواهد شد.

4- مراقبت از پوست

اگر پوستتان، جوش زد، نگران نباشید. حدود 85 تا درصد افراد در سن بلوغ، جوش می زنند. در واقع، زدن جوش جزء اولین علائم دوران بلوغ می باشد. این جوش ها ممکن است روی صورت، بالای سینه و یا پشت دیده شوند.
در طی دوران بلوغ، فعالیت غده های چربی زیاد می شود و موجب بروز جوش می شود. استرس، عادت ماهانه و مواد آرایشی چرب نیز باعث بوجود آمدن جوش می شوند

معمولا جوش های دوران بلوغ، با اتمام این دوران، از بین خواهند رفت.

5- افزایش تعریق

اگر خیلی عرق می کنید، این را بدانید که شما اولین نفری نیستید که از این موضوع رنج می برید.

ناگهان در طی دوران بلوغ، 2 تا 4 میلیون غده عرق در بدن فعال می شوند. هنگامی که عصبانی می شوید و یا در محیط گرمی قرار می گیرید، بیشتر عرق می کنید.

تعریق بیشتر در زیر بغل صورت می گیرد. اگر می خواهید از بوی بد عرق خلاص شوید، به طور مرتب حمام کنید و از مواد ضدتعریق مثل مام استفاده کنید.

6- ترشحات

در طی دوران بلوغ، ترشحات واژن دیده می شود. این ترشحات به رنگ زرد یا سفید است.

اگر خارش، بوی بد و یا ناراحتی در واژن داشتید، با مادر خود صحبت کنید، زیرا این می تواند نشانه ای از عفونت باشد.

7- تغییر شکل بدن

دختران در مقایسه با پسران، دارای چربی بدن بیشتری هستند.

در طی دوران بلوغ، ممکن است متوجه شوید که بدنتان دارای چربی های بیشتری نسبت به قبل است.

در ابتدا، ممکن است متوجه چربی شکم شوید. اما بعد از مدتی، کمر کوچکتر و باسن و ران ها بزرگتر خواهند شد.

8- عادت ماهیانه

خون ریزی ماهانه، در سنین 9 تا 16 سالگی رخ می دهد. در این دوران، باید بهداشت را کاملا رعایت کنید و همیشه نوار بهداشتی همراه خود داشته باشید.

9- مراقبت از دندان ها

در دوران بلوغ، هورمون های اضافی در بدن موجب بروز مشکلاتی در دهان می شوند. لثه ها ممکن است حساس تر و متورم شوند.

لذا باید همیشه مسواک بزنید و بعد از غذا، با نخ دندان لای دندان هایتان را تمیز کنید.

رعایت بهداشت دهان و دندان باعث جلوگیری از ایجاد بوی بد دهان، بیماری های لثه ای و دیگر مشکلات می شود

علت درد سینه دختران در دوران بلوغ

 
.
با رسیدن دختران به سنین نوجوانی (معمولا پس از سن 8سالگی) نشانه های بلوغ در دختران ظاهر میشود که بزرگتر شدن سینه ها یکی از اولین نشانه های بلوغ دختران میباشد.. در اوایل رشد سینه ها درست زمانی که سینه ­ها کمی برجسته می­شوند یک توده در زیر نوک سینه ها ظاهر می­شود و اکثر افراد ( چه دختر و چه پسر) ممکن است بطور خودبخودی و یا در اثرتحریک و فشار دادن سینه ها دچار درد شوند. این مسئله یک امر طبیعی بوده و نیاز به هیچ اقدامی ندارد و فقط بایستی از دستکاری سینه ها خودداری نمود. اگر درد شدید باشد می­توان از استامینوفن کمک گرفت.  تفاوت اندازه سینه ها کاملا طبیعی است. به خصوص اگر دخترها در سن بلوغ باشند. البته در اکثر خانم ها در سنین بعد از بلوغ هم اندازه سینه ها یکی نیست، همان طور که اندازه دو دست و پا یکسان نیست. معمولا اولین جوانه های سینه ها در سنین ? تا ?? سالگی دیده و در اکثر موارد رشد و بزرگ شدن یکی از سینه ها سریع تر از دیگری است.بعضی دختر خانم ها بعدها هم از این مسئله ناراحتند و فکر می کنند مشکلی وجود دارد.در این صورت اگر به یک پزشک متخصص زنان مراجعه شود، او شما را مطمئن می کند که مشکلی وجود ندارد.البته بهتر است دختر خانم ها همیشه در سنین بالاتر هم به سینه ها توجه داشته باشند و به هر نوع تغییر ظاهری آن توجه نشان دهند. به خصوص اینکه معاینه سینه ها را یاد بگیرند و هر ماه انجام دهند.

توصیه هایی برای دختران نوجوان

 

در دوران بلوغ ممکن است، یک نفر را در زندگی ملاک زیبایی قرار دهید (مثلا یک بازیگر را) و سعی کنید شبیه او شوید. ولی ممکن است شما شکم داشته باشید و ظاهر شما شبیه او نباشد. این یک امر طبیعی است، ظاهر و باطن همه افراد با هم متفاوت است. این تفاوت ها باعث شیرینی زندگی می گردد.

پس، بهتر است به جای آنکه خود را (از نظر ظاهر) شبیه یک نفر کنید، ورزش کنید و عادات صحیح غذایی داشته باشید و وزن خود را متعادل نمایید.

همچنین در طی دوران بلوغ، تغییرات بدنی و احساسی رخ می دهد و شما سئوالات زیادی را خواهید داشت. بنابراین با مادر و یا خواهر بزرگتر از خود در این رابطه صحبت کنید و نگران نباشید.

در پایان سایت آکاایران امید دارد که از مطالب این مقاله بهره لازم را برده باشید.

منبع: aftabir.com,tebyan.net,breasts.mihanblog.com