آکاایران: روش اورژانس پیشگیری از بارداری، روشی است كه خانم ها با استفاده از آن می توانند در صورت استفاده نکردن از روشهای مطمئن پیشگیری از بارداری و یا هر موردی كه احتمال بارداری نا خواسته پس از تماس جنسی را داشته باشد، از آن استفاده كنند. در این مقاله تصمیم داریم شما را با قرص جلوگیری از بارداری فوق العاده تنسی آشنا کنیم. روشی با 90 در صد اطمینان از جلوگیری بارداری بعد از نزدیکی. در این مقاله از مجموعه مقالات آکاایران ، شما با تمام موارد مصرف این قرص , از شیوه مصرف تا نکات کلیدی مصرف و همچنین فواید و عوارض این قرص آشنا میشوید. برای مطالعه جزییات بیشتر در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

قرص تنسی چیست؟

قرص لوونورژسترول ( (Levonorgestrelبا نام تجاری تنسی،  بعنوان یک قرص ضد بارداری اورژانسی به فروش می رود. این قرص حاوی پروژستین است و در واقع باعث مهار تخمک گذاری می شود و همچنین باعث ضخیم شدن دیواره رحم و افزایش چسبندگی مخاط دهانه رحم شده و بدین ترتیب از بارداری و لانه گزینی جلوگیری می کند.
bxs1

مزایای استفاده از روش فوری جلوگیری ازبارداری تنسی

 1. می توان بعد از مقاربت از آن استفاده نمود.
 2. استفاده از آن آسان است.
 3. در صورت وجود بارداری، اشکالی برای جنین ایجاد نمی کند.
 4.  اشکالی در بارداری های آینده ایجاد نمی کند.

نکات کاربردی پیش از مصرف قرص اورژانسی ضد بارداری تنسی

 • اگر باردار هستید، نباید از این دارو استفاده کنید. قرص پیشگیری از بارداری تنسی بعد از بارداری (زمانی که تخمک بارور به رحم متصل شده است) باعث سقط نمی شود.
 • اگر به طور منظم از داروها برای تشنج، سل، یا ایدز استفاده می کنید، قبل از مصرف تنسی با پزشک یا داروساز صحبت کنید. بعضی از داروها باعث می شوند قرص تنسی به عنوان قرص اورژانسی تاثیر کمتری داشته باشد.
 • ممکن است تنسی تولید شیر مادر را کاهش دهد. اگر به نوزاد شیر می دهید به پزشک خود بگویید.
 • قرص اورژانسی پیشگیری از بارداری تنسی برای افراد کمتر از 17 سال تجویز نمی شود.
 • روش پیشگیری فوری از بارداری تنسی برای استفاده به عنوان یک روش معمول کنترل زایمان در نظر گرفته نمی شود و نباید به منظور کنترل زایمان به مدت طولانی مصرف شود. در خصوص فرمهای مختلف قرص های جلوگیری از بارداری با پزشک خود صحبت کنید.

قرص جلوگیری از بارداری خارجی

bxs1

عدم مداخله تنسی بر بارداری تثبیت شده

در مطالعه بر روی خانم هایی که در چرخه خود قرص اورژانسی جلوگیری از بارداری تنسی  مصرف کرده اند تفاوتی بین نتایج حاملگی زنانی که قرص را مصرف کرده بودند و آن هایی که مصرف نکرده بودند نشان نداد. متغیرها عبارت بودند از سقط جنین، وزن جنین هنگام تولد، ناهنجاری ها، و نسبت جنسیت، که نشان می دهد قرص اورژانسی تنسی  بر حاملگی ثابت شده حتی در مراحل اولیه تاثیر نمی گذارد. 
مکانیسم قرص ضد بارداری اورژانسی تنسی از اساس با داروهای سقط کننده متفاوت است 
 پیشگیری از بارداری اورژانسی مانند قرص سقط جنین اولیه نیست. قرص اورژانسی ضد حاملگی تنسی  تنها در چند روز اول پس از مقاربت موثر می باشد؛ قبل از اینکه تخمک از تخمدان خارج شود و قبل از اینکه اسپرم تخمک را بارور کند. سقط جنین در مرحله اولیه بارداری مجاز است، اما نیاز به داروی دیگری دارد. قرص اورژانسی پیشگیری از بارداری تنسی نمی تواند بر بارداری ثابت شده تاثیر بگذارد یا آن را متوقف کند یا به جنین در حال رشد آسیب برساند.

دلیل تاثیر تقریبا صد در صد تنسی چیست؟ 

داروهای هورمونی _و به ویژه قرص های اورژانسی پس از نزدیکی محافظت نشده_  تحت شرایط ویژه و با استفاده از فناوری بالایی تولید می شوند (لااقل از نظر استاندارد بین المللی می بایست اینگونه باشند). گذشته از این بر طبق معیارهای جهانی خط تولید این داروها می بایست صرفا محصولات هورمونی تولید کند (مثلا نباید این خط تولید داروی هورمونی تولید کند و خط مجاور آن قرص استامینوفن...) چرا که این هورمون ها بسیار ناپایدار بوده و تحت هرگونه شرایط غیر ایزوله از کیفیت آن کاسته می شود.
کمپانی آتی فارمد به عنوان شریک تجاری کمپانی chemo اسپانیا، فناوری تولید محصولات هورمونی را _مطابق استانداردهای جهانی_ از گروه chemo دریافت نموده و در حقیقت مواد اولیه و روند تولید تحت تایید آن کمپانی می باشد. همچنین از آخرین فناوری بسته بندی قرص ها، برای کلیه محصولات خود استفاده می نماید.
مجموعه موارد فوق به همراه حساسیت بسیار بالای مسئولین نظارت و بازرسی کارخانه، عامل موفقیت بیش از 99.8% قرص جلوگیری از بارداری اورژانسی تنسی گشته است.
 
چند نکته
 • در صورت استفاده از قرص اورژانسی تنسی در 72 ساعت اول پس از نزدیکی محافظت نشده، بیشترین تاثیر را جهت جلوگیری ایفا می کند.
 • قرص ضد بارداری اورژانسی تنسی تا 5 روز پس از نزدیکی محافظت نشده موثر می باشد، ولی بدیهی است که هر چه از زمان مقاربت محافظت نشده بیشتر بگذرد، از تاثیر آن کاسته می شود.
 • قرص اورژانسی تنسی (قرص صبح روز بعد) همانطور که از نامش پیداست در موارد اورژانسی کاربرد دارد و مصرف بی ملاحظه و پیاپی آن به عنوان قرص جلوگیری از بارداری، هرگز توصیه نمی شود.
 • قرص اورژانسی تنسی (morning after pill)، به هیچ وجه داروی سقط جنین نبوده و صرفا از لانه گزینی تخم جلوگیری می کند؛ یعنی در صورتی که خانمی که از بارداری خود اطلاعی ندارد و قرص جلوگیری اورژانسی تنسی را مصرف می کند، هیچگونه خطری جنین وی را تهدید نمی کند.
 • از جمله موارد بسیار کلیدی در مورد تاثیر کامل قرص اورژانسی تنسی، عدم مصرف داروهایی است که با تنسی تداخل دارند.از جمله بسیاری از آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد سل، داروهای ضد تشنج و ... .
عوارض جانبی که معمولا به مراقبت های پزشکی نیاز ندارند (در صورت ادامه یا ناراحتی به پزشک یا متخصص مراجعه کنید):
 • علائم محدود گوارشی
 • تغییرات پریود

نکته کاربردی

اگر با مصرف قرص حالت تهوع می گیرید، توصیه می شود نیم ساعت قبل و 4 تا 6 ساعت بعد از مصرف هر دوز از قرص جلوگیری فوری از بارداری تنسی یک داروی ضد تهوع بخورید.اگر تا دوساعت بعد از مصرف قرص استفراغ کردید، باید مجدد مصرف کنید.
bxs3

الف- اگر از نزدیکی محافظت نشده کمتر از 12 ساعت گذشته باشد؛ 

بلافاصله یک قرص 0.75 میلیگرمی تنسی را مصرف نموده و 12 ساعت بعد قرص دوم  0.75 میلیگرمی تنسی را مصرف کنید.
 

ب- اگر از نزدیکی محافظت نشده بیشتر از 12 ساعت گذشته باشد؛ 

بلافاصله یک قرص 1.5 میلیگرمی تنسی یا دو قرص 0.75 میلیگرمی تنسی را به صورت همزمان مصرف نمایید.

اگر یکی از شرایط زیر را دارید باید به پزشک اطلاع دهید:
 • مشکلات قند خون، مانند دیابت
 • سرطان سینه، سرطان دهانه رحم، سرطان تخمدان، رحم، واژن، یا خونریزی غیرعادی واژینال
 • فیبروئیدها
 • بیماری کبد
 • مشکلات قاعدگی
 • سردردهای میگرنی
 • یک واکنش غیر معمول یا آلرژیک به لونورژسترل، داروهای دیگر، غذاها، رنگ ها یا مواد نگهدارنده
 • باردار بودن یا تلاش برای بارداری
 • شیردهی به نوزاد
bxs1
قرص جلوگیری از بارداری در دوران شیردهی

هشدارها در زمان مصرف قرص اورژانسی ضد بارداری تنسی:

1- بهتر است که قرص ها با شکم خالی خورده نشود.

2- در صورت استفراغ کردن تا دو ساعت پس از استفاده از روش، خوردن مجدد قرص ها ضروری است.

3- حداکثر دفعات مجاز استفاده از این روش در هر سیکل قاعدگی یک بار است. این روش باید در حداقل دفعات ممکن در طول دوران باروری استفاده گردد. مجاز بودن یک بار استفاده از این روش در هر دوره قاعدگی دلیلی بر تایید مصرف آن در هر دوره قاعدگی به عنوان روش پیشگیری از بارداری نیست.

4- در صورت قاعده نشدن فرد در عرض 3 هفته پس از مصرف روش اورژانسی پیشگیری از بارداری، باید، تست بارداری (ترجیحاً بتا اچ.سی.جی) در مورد وی انجام شود.

5- با توجه به اینکه این روش برای جنین خطرناک نیست، در صورت وقوع حاملگی، نیازی به سقط جنین نخواهد بود.

6- استفراغ و اسهال شدید در جذب شکل خوراکی این دارو اختلال ایجاد می کنندواثربخشی آن را کاهش می دهند. به همین دلیل طی استفراغ و اسهال شدید با پزشک یا داروساز خود در مورد نحوه صحیح و اثربخش قرص جلوگیری از بارداری اورژانسی تنسی مشورت نمایید.

سوالات رایج شما درباره قرص جلوگیری از بارداری اورژانسی تنسی

1. چند روز بعد از مصرف قرص ضد بارداری تنسی پریود می شویم؟
اینکه بعد از مصرف قرص کی باید پریود شوید، بستگی به این دارد که روز چندم سیکل این قرص را مصرف کردید. اما بطور کلی قرص های ضد بارداری اورژانسی ، هورمونی هستند و ممکن است پریود شما را عقب و جلو کنند و یا حتی لکه بینی به جای خونریزی داشته باشید. اگر روش مصرف درست باشد، احتمال بارداری بسیار ضعیف میشود. در کل 14 روز بعد از مصرف قرص باید پریود شوید و اگر نشدید حتما یک تست بارداری بدهید.

2. آیا می شود از قرص ضد بارداری تنسی بعنوان قرص پیشگیری از بارداری دایمی استفاده کرد؟
این قرص از دسته دارو های پروژسترونی ضد بارداری است که باید بصورت اورژانسی مصرف شود و به هیچ عنوان بعنوان یک روش پیشگیری از بارداری بصورت دایمی توصیه نمی شود . شما نمی توانید بجای مثلا دروسبلا و یا دروسبلین و لویتود این قرص را مصرف کنید. البته این قرص فقط در موارد اورژانس قابل مصرف است نه اینکه عادت کنید و ماهی یکی دوبار استفاده کنید.

3. مصرف قرص ضد بارداری اورژانسی تنسی در دوران بارداری و شیردهی چگونه است؟
مصرف دارو در دوران شیردهی منع شده است. همچنین قرصپیشگیری از حاملگی تنسی در رده x قرار دارد و در بارداری منع مصرف دارد . در بارداری شما هیچ نیازی به مصرف این دارو نخواهید داشت.

4. من قرص جلوگیری از بارداری تنسی مصرف کردم، اما الان باردارم. باید جنین را سقط کنم؟
خیر. قرص های ضدبارداری برای جنین ضرری نداره زیرا حاوی پروژسترون هستند، نیازی به سقط جنین نیست، نگران نباشید.

5. قرص ضد بارداری اورژانسی تنسی را باید کجا نگهداری کنم؟
قرص را دور از دسترس اطفال نگهداری کنید. در دمای اتاق بین 15 تا 30 درجه سانتیگراد نگهداری کنید. دارو را پس از تاریخ انقضا دور بیندازید.

6. آیا لکه بینی بعد از مصرف قرص تنسی طبیعی است؟
پس از استفاده از این دارو، لکه بینی طبیعی است. اگر دوره پریودی بعدی شما قطع شد، احتمال حاملگی وجود دارد. در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید و یک آزمایش حاملگی انجام دهید.

7. آیا سیگار کشیدن با مصرف قرص جلوگیری از بارداری تنسی تداخل دارد؟
در صورتی که قرص های ضد بارداری مصرف می کنید، سیگار کشیدن خطر لخته شدن خون را افزایش می دهد، به خصوص اگر بیش از 35 سال سن داشته باشید. توصیه می شود سیگار نکشید. این دارو از شما در برابر عفونت اچ آی وی (ایدز) یا هر گونه بیماری مقاربتی دیگر محافظت نمی کند.

8. چند بار می توانم از قرص ضد باراری فوری تنسی استفاده کنم؟
همانطور که در بالا گفتم، قرص ضد بارداری اورژانسی را تنها 2 تا 3 بار در سال می توانید استفاده کنید و در هر سیکل هم تنها یکبار اجازه مصرف دارید.

9. آیا مصرف قرص ضد بارداری اورژانسی تنسی نیازی به روش دیگری از پیشگیری است؟
بله حتما تا زمان پریود از روش دیگر مانند کاندوم استفاده کنید.

10. بهترین زمان مصرف قرص تنسی چه وقت است؟
بلافاصله بعد از نزدیکی مشکوک باید مصرف کنید، اما مطالعات نشان می دهید این قرص تا 72 ساعت بعد از نزدیکی مشکوک ( 3 روز) تاثیر تقریبا قطعی و تا 5 روز اول بعد از نزدیکی تاثیر نسبی دارد.