اکاایران:برخی افراد ممکن است متوجه متفاوت شدن بوی خون قاعدگی شان شوند. برای مثال بوی آهن، بوی گندیدگی یا بوی ماهی مانند. برخی از این بوها طبیعی هستند اما دیگر انواع آن ممکن است نشانه وجود مشکل باشند. عوامل زیادی می توانند روی بوی خون قاعدگی تاثیر بگذارند؛ برای مثال PH واژن و وجود باکتری در واژن. در این مقاله از مجموعه مقالات آکا, به بحث در مورد انواع بوهای خون قاعدگی، دلایل به وجود آمدن بوی بد و اینکه چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم می پردازیم.

علت بوی واژن زنان چیست؟

چرا خون قاعدگی بوی بدی دارد؟

اول از همه باید بدانید که چرا خون قاعدگی در کل بدبو است. این خون حاوی تخمک‌هایی است که نتوانسته‌اند به فرزند تبدیل شوند و از بین رفته‌اند. همچنین بافت‌های رحم هم در خون قاعدگی وجود دارد؛ بنابراین نباید انتظار داشته باشیم که خون قاعدگی بدون بو باشد.
احتمال دارد که خون پس از خارج شدن از بدن بوی قابل تحملی داشته باشد؛ اما به دلیل عدم رعایت بهداشت فردی و بوی واژن، بوی خون قاعدگی شدیدتر شود. البته نمی‌توان منکر این شد که باکتری‌های واژن و اسیدی بودن محیط واژن نیز در شدید شدن این بو نقش پررنگی دارند.
خون ناشی از قاعدگی در تمام دوره‌ها بوی یکسانی ندارد. در دوره‌هایی که بدن در حالت سلامتی کامل به سر می‌برد، خون قاعدگی هم بوی کمی دارد. در این دوران خون ممکن است بویی شبیه به آهن بدهد. البته که بوی ناشی از باکتری‌های واژن همیشه با خون قاعدگی همراه است.
اگر بوی تند قاعدگی به دلیل عفونت واژن رخ داده باشد، با نشانه‌هایی مانند ترشح مداوم واژن و درد لگن همراه خواهد بود. در صورتی که این مشکلات را ندارید، جای نگرانی نیست.
به طور کلی نمی‌توان این نتیجه را گرفت که بوی بد قاعدگی همیشه وجود دارد. شما می‌توانید با رعایت بهداشت فردی، چکاپ پزشک برای تشخیص بیماری و … بوی بد ناشی از قاعدگی را کم کنید.

انواع مختلف بوی خون قاعدگی

"انواع

بوی خون قاعدگی به عوامل زیادی بستگی دارد. در ادامه رایج‌ترین انواع بوی خون قاعدگی معرفی شده اند.

 • بوی آهن

 • بوی گندیدگی

ممکن است در خون قاعدگی خود، متوجه بوی بد یا بوی گندیدگی شوید که می تواند نشانه وجود مشکل باشد. این بو معمولاً در نتیجه، اتفاقی باقی ماندن یک جسم خارجی مانند تامپون در واژن برای مدتی طولانی است. می توانید با پیدا کردن دسته تامپون آن را از واژن خارج کنید در غیر این صورت باید پزشک آن را بیرون بیاورد.

 • بوی شیرین

  بوی شیرین خون قاعدگی در نتیجه محیط اسیدی واژن و حضور باکتری در آن است.

 • بوی بدن

  در دوران قاعدگی فرد ممکن است بوی شبیه بوی بدن را در خون احساس کند. علت آن وجود غدد ترشح عرق در ناحیه تناسلی است. عرق ترشح شده با باکتری های روی پوست ترکیب شده و بوی بدن را ایجاد می کند. غده ها در زمان قاعدگی، استرس یا اضطراب این نوع عرق را ترشح می کنند.
  این عرق با عرقی که در زمان ورزش کردن یا هنگامی که هوا بسیار گرم است ترشح می شود، تفاوت دارد.

 • بوی ماهی

ممکن است فرد در دوران قاعدگی و یا خارج از آن هم متوجه بوی ماهی مانند شود. این بو معمولاً با عفونت هایی همچون عفونت باکتریایی واژن یا تریکومونیازیس همراه است.

دلایل به وجود آمدن بوی بد در خون قاعدگی چیست؟

علت بوی بد قاعدگی

عدم تعویض نوار بهداشتی 

گاها یکی از دلایل ساده که منجر به ایجاد بوی بد خون قاعدگی می شود ، عدم تعویض به موقع نوار بهداشتی است. در صورتی که نوار بهداشتی خود را به موقع تعویض نکنید بوی تند و شدیدی را از ناحیه واژن خود احساس خواهید کرد.

علاوه بر این در صورتی که از تامپون استفاده می کنید ، لازم است ان را سریع تر تعویض کنید. برای خارج کردن تامپون می توانید از دسته ان استفاده کنید اما اگر احساس می کنید کمی سخت شده است ، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید تا تامپون را از واژن شما خارج کند.

بیماری های عفونی و قارچی 

اگر بوی بد را به طوری شدید احساس می کنید که ازار دهند باشد می توان به قطع گفت شما دچار بیماری های عفونی ، قارچی و باکتریایی ناحیه واژن شده اید. برای درمان و مطمئن شدن از این احتمال به پزشک مراجعه کنید.

بیماری های منتقل شونده

درمان بوی بد قاعدگی

برخی از بیماری هایی که از طریق تماس جنسی منتقل می شوند نیز در ایجاد بوی بد خون قاعدگی نقش به سزایی دارند. علاوه بر این در روابط جنسی ، ورود مایع منی به داخل واژن به دلیل اینکه باعث تغییر ph واژن می شود ، بوی بدی به هنگام قاعدگی ایجاد می کند.

سرطان ناحیه تناسلی 

سرطان ناحیه تناسلی نیز می تواند منجر به ایجاد بوی بد در دوران قاعدگی شود. با این وجود به قطع نمی توان با هر بوی بدی اظهار نظر کرد و حتما باید پزشک تشخیص دهد.

علاوه بر مواردی که ذکر کردیم ، خانم هایی که انتی بیوتیک مصرف می کنند یا دچار دیابت (قند خون) می باشند ، بوی بد خون قاعدگی را احساس خواهند کرد. همچنین عدم رعایت بهداشت فردی نیز می تواند به بوی بد خون پریودی منجر شود.

رفع بوی بد واژن

دلیل بوی بد قاعدگی

بهترین کاری که می توانید برای رفع بوی بد واژن یا کاهش آن انجام دهید ، حمام روزانه و شستن ناحیه تناسلی است. اگر به یاد داشته باشید کمی قبل تر اشاره کردیم یکی از دلایل بوی بدن واژن بعد از قاعدگی عدم رعایت بهداشت فردی است. بنابراین این مورد تا در هر صورت رعایت کنید.

در ادامه می توانید بهترین روشها را برای درمان خانگی بوی بد واژن مشاهده کنید. رعایت نکات زیر در عدم ابتلا به مشکلی مثل بوی بد واژن و حتی رهایی از آن بسیار موثر خواهد بود!

1. بهداشت
رعایت بهداشت می تواند بوی بد واژن را کاهش دهد که در ادامه به ارائه راه حل هایی می پردازیم:

• در هنگام شستن ناحیه واژن از جلو به عقب شست و شو دهید. این کار مانع وارد شدن آلودگی های مقعد به درون واژن می شود.
• بلافاصله پس از رابطه جنسی ادرار کنید.
• از یک صابون ملایم و بدون عطر تنها در ناحیه بیرونی واژن استفاده کنید. وارد کردن صابون به داخل واژن می تواند موجب تغییر pH واژن شود و موجب عفونت و بوی بد واژن شود.
• لباس زیر خود را هر روز عوض کنید و در مواقعی که عرق کرده اید یا از ترشحات لباس زیرتان مرطوب شده، حتما آن را عوض کنید.
• لباس زیر خود را با مواد شوینده غیر معطر بشورید.

• پس از عرق کردن و انجام تمرینات ورزشی حتما دوش بگرید زیرا عرق شسته نشده می تواند موجب بوی بد در ناحیه واژن شود.
• در صورت احساس بوی بد، ناحیه بیرونی واژن خود را با آب بشویید و آن را به خوبی خشک کنید.

 

2. نوار بهداشتی و تامپون
برخی زنان در زمان قاعدگی بوی بیشتری از ناحیه واژن خود حس می کنند که این بو می تواند فلز مانند یا شبیه آمونیاک باشد.

• می توانید از محصولاتی که وارد واژن می شوند مانند تامپون یا کاپ قاعدگی استفاده کنید. رطوبت نوارهای بهداشتی می توانند موجب افزایش بو شود. خیس شدن زیاد نوار بهداشتی و عدم تعویض آن می تواند موجب عفونت شود.
نوار بهداشتی یا تامپون خود را زود به زود عوض کنید.

3. بوی بد واژن بعد از نزدیکی
برخی از زنان ممکن است متوجه بوی ماهی مانند شدیدی پس از رابطه جنسی شوند که نشانه عفونت باکتریایی است. بقیه زنان ممکن است متوجه کمی بو شوند که علت آن برهم کنش بین منی و ترشحات واژن است که می تواند موجب تغییر بوی واژن شود. برخی لوبریکانت ها که برای روان سازی رابطه جنسی به کار می روند نیز می توانند موجب تغییر pH واژن و بوی واژن شوند. برای کاهش بوی بد واژن بعد از نزدیکی می توان نکات زیر را به کار برد:

• از کاندوم برای ممانعت از ترکیب شدن منی با ترشحات واژن استفاده کنید. برند های مختلف کاندوم و مشخصات آنها را با هم مقایسه کنید تا مناسب ترین مورد را پیدا کنید.
• پس از رابطه جنسی، واژن و دهانه واژن را با آب بشویید. از دوش واژینال به هیچ وجه استفاده نکنید.
• از لوبریکانت های معطر یا طعم دار استفاده نکنید.

4. پروبیوتیک
پروبیوتیک از باکتری های مفید در کل بدن شامل واژن محافظت می کند. پروبیوتیک همچنین می تواند به جلوگیری از عفونت های واژینال به خصوص قارچ کمک کند. داروهای پروبیوتیک مختلفی در بازار هست، مشخصات آنها را با هم مقایسه کرده تا بهترین گزینه را انتخاب کنید.
پروبیوتیک با کنترل عفونت ها می تواند به کاهش بوی واژن کمک کند. به این دلیل که پروبیوتیک موجب تنظیم دوباره pH واژن می شود، بوی واژن نیز کاهش می یابد.

5. لباس زیر
لباس زیر می تواند موجب ماندن مواد زیر در ناحیه واژن شود که می توانند تولید بوی بدی کنند:

• عرق
• پوست مرده
• ترشحات واژن
• منی باقی مانده از رابطه جنسی

لباس زیر یا شلوار بسیار تنگ یا گن های لاغری نیز اغلب ایجاد مشکل می کند. رسیدن باقیمانده مدفوع به ناحیه واژن نیز می تواند موجب عفونت و بوی بد واژن شود، بنابراین از پوشیدن لباس هایی تنگ خودداری کنید.
لباس زیر نخی نه چندان تنگ بهترین گزینه برای زنانی است که نگران بوی بد واژن هستند. نخ کمتر رطوبت را در خود حفظ می کند و همچنین مانع تجمع باکتری ها در ناحیه واژن و تولید بو می شود.

6. رژیم غذایی
غذاهای پر از قند و شیرین می توانند موجب رشد قارچ ها شوند که ممکن است موجب تولید بد واژن شود. برخی از غذاهای به شدت بودار می توانند موجب تغییر بوی واژن شوند. پیاز، قهوه و دیگر غذاهای با بوی قوی می توانند موجب تغییر بوی عرق و ترشحات بدن شوند.

مصرف میوه های با طعم شیرین مانند هنداونه و سیب کمی می توانند به بوی بد واژن کمک کنند.
همچنین فراموش نکنید که در طی روز آب زیادی بنوشید. مصرف کافی آب مانع رشد باکتری ها و همچنین مانع بد بو شدن عرق و تغییر بوی واژن می شود.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

علت بوی بد پریود نی نی سایت

همانطور که بارها به این مورد پرداخته ایم ، اما باز هم می گوییم ، بوی خون قاعدگی امری طبیعی است و تا زمانی که با این موارد همراه نباشد نیازی نیست به پزشک مراجعه کنید : 

ترشحات سبز یا زرد رنگ از واژن 

• خونریزی غیر معمول 

• التهاب و سوزش 

• تب 

در صورتی که این علائم را مشاهده کردید هر چه سریع تر به پزشک معالج مراجعه کنید. عفونت ها و بیماری های ناحیه تناسلی عوارضی جبران نا پذیر خواهند داشت.

جمع بندی و خلاصه مطالب 

همانطور که خواندید بسیاری از خانم ها بعد از دوران قاعدگی ، بوی ناخوشایندی را احساس می کنند که ممکن است با عوارضی هم همراه باشد. جالب است بدانید اگر این خون را قبل از اینکه به واژن برسد بو کنید متوجه می شوید خون آنچنان بویی ندارد.

بنابراین عمده ترین مشکل را می توان باکتری ها ، پی هاش واژن ، غدد تعریق ناحیه تناسلی و مهم تر از همه بهداشت این ناحیه دانست. اگر می خواهید بوی بد قاعدگی را کاهش دهید لازم است نوار بهداشت را روزانه ، و تامپون را هر چند ساعت تعویض کنید و سعی کنید هر روز با آب ولرم دوش بگیرید.