آکاایران: مادران باردار شاید به حدی حساس و نگران سلامت خود و جنین باشند که با سرماخوردگی کوچکی سردرگم شوند. سرماخوردگی در دوران بادراری مشکلی برای سلامت و رشد جنین ایجاد نمی کند ولی تب بالا می تواند به جنین آسیب بزند. سرماخوردگی از آن گروه بیماریهایی است که در همه فصل ها مبتلا می گیرد. حال اگر زنان باردار مبتلا به سرماخوردگی شوند چه باید بکنند؟ سلامت دات لایف پاسخ خواهد داد.

آکاایران: راه حل های برخورد با سرماخوردگی در دوران بادراری

<>
سرماخوردگی در بارداری
bxs1

توصیه ما به زنان بارداری که در ۳ ماهه اول هستند و ۱۲ هفته از بارداری شان می گذرد، این است که حتی در مصرف داروهای مجاز هم زیاده روی نکنند و تا می توانند، در این دوره که زمان حساس رشد جنین است، دارو نخورند.

البته اگر کسی به دلیل بیماری خاص طبق نظر پزشک متخصص دارو می خورد و مثلا برای تنظیم قندخون یا مشکل کلیه دارو می خورد، نباید در مصرف آنها اهمال کاری کند و مقصود مصرف داروهای دیگر مانند آنتی هیستامین برای جلوگیری از آبریزش چشم و بینی یا مواردی مثل آن است.

اگر خانمی در دوره بارداری به سرماخوردگی مبتلا شود بهتر است با استراحت و مصرف مایعات گرم و رقیق، دوره درمان را سپری کند، اما در صورت نیاز، مصرف قرص سرماخوردگی و در صورت وجود تب، مصرف استامینوفن معمولی اشکال ندارد.
به یاد داشته باشید سرماخوردگی مشکلی برای سلامت و رشد جنین ایجاد نمی کند ولی تب بالا می تواند به او آسیب بزند. اگر سوزش گلو دارید باید توسط پزشک معاینه شوید، شاید امکان عفونت باکتریایی وجود داشته باشد که در این موارد باید از آنتی بیوتیک های ایمن مانند آمپی سیلین استفاده کنید.

البته خبر خوشایند اینکه اکثر موارد سرماخوردگی با علل ویروسی است که طی ۳ تا ۵ روز استراحت بهبودی به دست می آید خلاصه اینکه در صورت ابتلا به سرماخوردگی فاقد تجویز پزشک از هیچ دارویی استفاده نکنید.
نوشیدن آب، جوشانده های مناسب و سوپ مرغ گرم که با پیاز فراوان تهیه شده و قرقره کردن آب نمک رقیق یا چکاندن قطره استریل در بینی از توصیه های دیگر مفید است. مصرف آبمیوه طبیعی را هم فراموش نکنید چون ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها، باعث تقویت سیستم ایمنی می شوند.

علایم هشدار در زمان بارداری را در سلامت دات لایف مطالعه کنید

سلامت دات لایف راهنمای زندگی سالم

.

منبع : سلامت دات لایف