آکاایران: ویار بارداری چیست؟ ویار به انگلیسی Morning sickness می شود، دکتر مهین نجفیان اظهار کرد: به تهوع و استفراغ شدید در زنان باردار که موجب کاهش وزن و اختلالات الکترولیتی بدن مادر می شود ، ویار بارداری می گویند. در بیشتر زنان باردار تا هفته ۱۶ بارداری ، تهوع و استفراغ خفیف شایع است، اما ویار( استفراغ شدید ) به دنبال برخی عوامل ایجاد می شود که لازم است مادران باردار این عوامل را به خوبی بشناسند.

آکاایران: علت ایجاد ویار بارداری و درمان ویار بارداری

<>
بارداری | سلامت دات لایف

علت ویار

وی ادامه داد: از علل ایجاد کننده ویار بارداری می توان به بالا رفتن سطح هورمون های بدن طی بارداری اشاره کرد؛ اختلالات تیروئیدی ، دیابت بارداری ، اختلالات گوارشی ، حاملگی مولار ، برخی رژیم های شدید غذایی و آسم و آلرژی نیز در ایجاد آن موثرند.

متخصص زنان و زایمان مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز با اشاره به لزوم درمان ویار بارداری ، اظهار کرد: احتمالا برخی نژادها و خانواده ها استعداد بیشتری برای ابتلا به این حالت را دارند. در حاملگی مولار ، چند قلویی و مادران باردار با سابقه بیماری گوارشی و بیماری تیروئیدی ، ویار بارداری و استفراغ شدید بیشتر مشاهده می شود.

نجفیان با بیان این که جنین دختر ریسک ویار بارداری در زنان را ۱٫۵ برابر افزایش می دهد، افزود: این اختلال قابل درمان و کنترل است و در بیشتر مواقع تا هفته ۱۶ بارداری شیوع دارد و سپس رو به بهبودی پیش می رود. جهت کنترل اختلالات الکترولیتی ، سرم تراپی برای مادر باردار انجام می شود و با توجه به کمبود ویتامین B1 در این شرایط ، تجویز این ویتامین ضروری است.

وی گفت : در موارد خفیف تر، حمایت تغذیه ای شامل استفاده از زنجبیل و داروهای ضد استفراغ سبب بهبود استفراغ بیمار می شود.

این متخصص زنان و زایمان گفت: بیمارانی که به درمان سرپایی پاسخ ندادند، به بستری در بیمارستان و سرم تراپی و دریافت ویتامین B1 به همراه داروهای ضد استفراغ تزریقی نیاز دارند. انجام سونوگرافی جهت تشخیص حاملگی مولار به عنوان یکی از علل ویار بارداری، ضرورت دارد.

سلامت دات لایف راهنمای زندگی سالم

.

منبع : سلامت دات لایف