<>
آکاایران: دیابت بارداری و خطر بروز اوتیسم در فرزند

نتایج یک مطالعه که بر روی بیش از ۳۲۰۰۰۰  کودک انجام شد نشان داد که ابتلا به دیابت بارداری که در هفته ۲۶ بارداری قابل تشخیص است می تواند موجب افزایش خطر ابتلا به اوتیسم ( طیف اختلالات اوتیسم ) گردد. یافته های حاصل از این مطالعه بر این موضوع تأکید دارد که ابتلای مادر به دیابت نوع ۲ از پیش از بارداری، ارتباط معناداری با بروز اوتیسم در فرزندان نداشت.

دیابت بارداری عوارض جانبی زیادی بر جنین دارد. مطالعات پیشین نشان دادند که در فرزندان زنانی که پیش از بارداری مبتلا به دیابت نوع ۲ می باشند یا در دوران بارداری به دیابت مبتلا می شوند، خطر چاقی و اختلالات متابولیکی ناشی از آن وجود دارد.

با وجود این، اثرات دیابت مادر بر رشد و تمایز مغز جنین و افزایش خطر بروز بیماری های رفتاری در فرزندان کمتر مطالعه شده بود. محققین در این مطالعه ۳۲۲۳۲۳ کودک را از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۹ را در زمینه ارتباط بین دیابت پیش از بارداری و دیابت زمان بارداری و خطر بروز اختلالات اوتیسم در فرزندان ، بررسی کردند.

از تعداد کل، ۲ درصد به دیابت پیش از بارداری و ۸/۷ درصد به دیابت زمان بارداری مبتلا بودند. ۳۳۸۸ کودک مبتلا به اوتیسم شناسایی شدند.

پس از بررسی های آماری، نهایتا در این مطالعه نشان داده شد که ابتلا به دیابت بارداری در هفته ۲۶ ، با بروز اوتیسم در فرزندان ارتباط دارد. برای آگاهی از جزئیات بیشتر این نتایج به مقاله مرتبط با این مطالعه در سال ۲۰۱۵ در مجله Journal of The American Medical Association مراجعه کنید:

Anny H. Xiang, et al. Association of Maternal Diabetes With Autism, JAMA, 2015

سلامت دات لایف راهنمای زندگی سالم

.

منبع : سلامت دات لایف