برترین ها:  بسیاری از والدین تصور می‌کنند تا سال اول زندگی فقط باید به تغذیه و رشد کودک توجه داشته باشند و چندان به خرید اسباب‌بازی‌های مناسب برای فرزندشان توجه نشان نمی‌دهند اما اسباب‌بازی‌ها قدرت تخیل و فکر کودکان را تقویت می‌کنند و بازی کردن با آن‌ها تمرین بسیار مناسبی برای رشد حس‌های بینایی، شنوایی، لامسه و حتی چشایی است. اسباب‌بازی‌های ساده‌ای مثل جغجغه مهارت‌های حرکتی کودک را تقویت کرده و باعث هماهنگی بین اعضای بدن و مغز می‌شوند.

هنگام خرید اسباب‌بازی باید به سن کودک، توانایی‌ها و میزان رشد او و هم‌چنین به طراحی خاص عروسک‌ها توجه کرد. بعضی از اسباب‌بازی‌ها برای پرتاب شدن ساخته‌ شده‌اند؛ بعضی دیگر را باید هل داد و بعضی دیگر ذهن کودکان را درگیر می‌کنند. در این مطلب سعی می‌کنیم شما را با اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان زیر یک سال آشنا کنیم.,راهنمای خرید اسباب‌بازی برای کودکان زیر 9 ماه اسباب بازی,راهنمای خرید,راهنمای خرید اسباب بازی,دنیای کودکانه


تا 3 ماهگی
 • خصوصیات این سن:
در اولین ماه‌ها بعد از تولد نوزادان آن‌ها یاد می‌گیرند اشیا را در دستان خود گرفته و روی زمین بنشینند. نوزادان در این دوره بیشتر به چیزهایی علاقه‌مندی نشان می‌دهند که بتوانند آن‌ها را دیده یا صدای‌شان را بشنوند. در ماه‌های اول تولد دید به خوبی تکامل پیدا نکرده و آن‌ها فقط می‌توانند اشیایی را ببینند که در فاصله 20 تا 35 سانتی‌متری چشمان‌شان قرار دارد. یکی از علاقه‌مندی‌های نوزادان خیره شدن به چهره اطرافیان خود است چون می‌توانند از یک ماهگی صورت‌ها را تشخیص دهند. رنگ‌های روشن و گرم به‌شدت توجه نوزادان را به‌خود جلب می‌کند زیرا دیدن این نوع رنگ‌ها برای نوزاد ساده‌تر است. صداها هم بسیار برای نوزادان جالب بوده و حس کنجکاوی آن‌ها را برمی‌انگیزد به همین دلیل نوزادان اشیایی که به آرامی حرکت کرده و صدای ملایمی تولید می‌کنند بسیار دوست دارند.

  اسباب‌بازی مناسب این سن :
 •   اسباب‌بازی‌هایی که در دست جا می‌شوند:
همان‌طور که گفتیم نوزادان نزدیک‌بین هستند، به همین دلیل باید اسباب‌بازی‌هایی برای آن‌ها خریداری کرد که بتوانند در دست خود گرفته و از فاصله نزدیک آن‌ها را نگاه کنند. با این کار نوزادان سریع‌تر گرفتن اشیای مختلف در دست خود را یاد خواهند گرفت.
 •   اسباب‌بازی‌های صدادار:
صدا بهترین روش برای سرگرم کردن نوزادان است، به همین دلیل اسباب‌بازی‌هایی که صداهای متنوع و ملایمی دارند زیبایی زیادی برای آن‌ها دارند.
 •   آینه‌های نشکن و مطمئن:
با این‌که نوزادان نمی‌دانند به تصویر خود در آینه نگاه می‌کنند اما تماشای آینه آن‌ها برای بسیار جالب است. حرکت اعضای صورت در آینه توجه نوزاد را به‌خود جلب می‌کند و او را به کنکاش بیشتر وا می‌دارد.
 •   اسباب‌بازی‌های لمسی و حسی:
عروسک‌هایی که همراه با فشرده شدن تولید صدا می‌کنند تا ماه‌ها نوزادان را مجذوب خود خواهند کرد.3 تا  6  ماهگی
 • خصوصیات این سن:
با وارد شدن به این محدوده سنی، کودکان متوجه می‌شوند تا چه اندازه می‌توانند با دستان‌شان خود را سرگرم کنند. یک کودک بین 3 تا 6 ماه دائما انگشتان خود را می‌مکد و سعی می‌کند با مشت کردن، اشیا را در دستان خود نگاه دارد. کودک به زودی یاد می‌گیرد اسباب‌بازی‌ها را بین دستان خود تقسیم کند و با چرخاندن مچ دستش، از همه زوایا به شیئی که در دست دارد نگاه کند. توجه داشته باشید به هیچ عنوان اشیای کوچک و اسباب‌بازی‌های ریز را در مقابل نوزاد خود قرار ندهید زیرا علاقه او به بردن اشیا به سمت دهان می‌تواند به‌شدت خطرناک باشد.

 اسباب‌بازی‌های مناسب این سن:
 •  جغجغه سبک:
نوزادان در این زمان عاشق تولید صدا هستند. کافی است یک جغجغه به آن‌ها بدهید و لذت تکان دادن مداوم این وسیله را در دستان آن‌ها تماشا کنید.
 •   آویزهای اسباب‌بازی:
حتما شما هم آویزهایی را دیده‌اید که به آن‌ها اسباب‌بازی‌های پلاستیکی، رنگی و قابل انعطاف متصل است؛ این اسباب‌بازی‌ها را می‌توان از هر جایی مانند صندلی کودک، گهواره یا کالسکه آویزان کرد. معمولا در این آویزها قطعات ریزی به کار رفته که هنگام حرکت تولید صدا کرده و توجه کودک را به‌خود جلب می‌کنند.
 •  حیوانات عروسکی توپر:
این دوره زمانی است که نوزاد شروع به رابطه با حیوانات و عروسک‌های پارچه‌ای و مخملی می‌کند. نکته مهم در انتخاب این نوع عروسک‌ها این است که آن‌ها باید نرم و کوچک باشند تا نوزاد بتواند به راحتی آن‌ها را در آغوش بگیرد. سعی کنید این عروسک‌ها بسیار ساده باشند و روی آن‌ها هیچ دکمه، چشم پلاستیکی یا هر چیز جدا شدنی دیگر قرار نداشته باشد.
 •   اسباب‌بازی‌های لاستیکی قابل انعطاف و صدادار:
منظور ما عروسک‌های لاستیکی است که هنگام فشرده شدن صدای سوت مانندی از خود خارج می‌کنند. این گروه از اسباب‌بازی‌ها به‌خصوص هنگام استحمام نوزاد می‌توانند بسیار به کمک مادر آمده و نظر نوزاد را تا ساعت‌ها به‌خود جلب کنند.,راهنمای خرید اسباب‌بازی برای کودکان زیر 9 ماه اسباب بازی,راهنمای خرید,راهنمای خرید اسباب بازی,دنیای کودکانه


6 تا  9  ماهگی
 • خصوصیات این سن:
بازی نوزادان در این زمان با تحرک و شدت بیشتری همراه شده است. او قاشق را با تمام قدرتش روی بشقاب و کاسه‌ها می‌کوبد و از تکان دادن دسته کلید در دستانش خسته نمی‌شود. اکنون زمانی است که نوزادان می‌توانند 2 اسباب‌بازی را در دستان خود گرفته و آن‌ها را به هم بکوبند.

البته حرکات نوزاد هم بسیار دقیق‌تر شده است؛ مغز او با سرعت در حال تکامل است و به سرعت مهارت‌های جدید را یاد می‌گیرد. در این زمان نوزادان توانایی به یادآوردن را هم به خوبی آموخته‌اند به همین دلیل ممکن است به‌دنبال اسباب‌بازی‌های مورد علاقه خود بگردند که در مقابل چشمان‌شان قرار ندارند. در این دوره بیشتر نوزادان شروع به حرکت کردن کرده و خود را به این سمت و آن سمت می‌کشند.

  اسباب‌بازی مناسب این سن :
 •   کتاب:
از این دوره به بعد خواندن کتاب هم برای شما و هم برای نوزادتان لذت‌بخش می‌شود. خواندن کتاب باعث می‌شود شما با نوزاد خود ارتباط بهتری برقرار کنید، هم‌چنین قدم موثری در رشد مهارت‌های زبانی او بردارید. سعی کنید هنگام کتاب خواندن از صداهای متفاوت استفاده کرده و با حرکات دست و بدن توجه نوزاد را به خود جلب کنید.
 •   عروسک:
در این سن نوزادان علاقه به اشیای جالب مانند عروسک را از خود نشان می‌دهند و حتی سعی می‌کنند با آن رابطه برقرار کنند. در این سن نوزادان حتی ممکن است به پتو، بالش و خرس عروسکی خود عادت کرده و تمایل داشته باشند هنگام خوابیدن این اشیا در کنار آن‌ها باشد.
 •  توپ:
توپ‌ها در هر سنی جالب و سرگرم‌کننده‌اند. یک توپ سبک با اندازه متوسط نوزاد را به حرکت کردن به اطراف ترغیب می‌کند.
 •   وسایل خانه:
بله! هر چیز بی‌خطر در محیط خانه می‌تواند ساعت‌ها نوزاد را به‌خود مشغول کند از فنجان‌های پلاستیکی گرفته تا قاشق‌های چوبی، کیف، شانه، تلفن و خلاصه هر چیزی برای نوزاد جالب است.