کریسمس جشنی است که در دین مسیحیت اهمیت خاصی دارد. شور و هیجان این جشن برای کودکان دوچندان است چرا که در باور کودکانه آن‌ها چنین نقش بسته که هر سال 25 دسامبر(4دی)  مردی چاق، کوتاه با ریشی سفید در لباسی قرمز به دیدن آن‌ها می‌رود، برای آن‌ها هدایایی آورده تا بچه‌های خوب را انتخاب کند و شادشان کند. اما او از کجا آمده؟ چرا این کار را می‌کند؟ و چگونه این وظیفه سنگین را به انجام می‌رساند؟,پاپانوئل از کجا آمده است؟ پاپانوئل,مسیحیت,کریسمس,دنیای کودکانه


پاپانوئل از کجا آمده است؟

پاپانوئل نام مستعاری است که برای یکی از کشیشان مسیحی به نام سن نیکولاس گذاشته‌اند. او که در قرن چهارم میلادی می‌زیست از اهالی منطقه آناتولی ترکیه بود. نیکولا در همان خردسالی پدر و مادرش را از دست داد و ثروت زیادی به ارث برد. او حامی فقرا بود و به آن‌ها کمک بسیاری می‌کرد. کارهای خیر نیکولا زبانزد مردم شد؛ کارهای خیری که بعدا جزو رسم و رسوم کریسمس امروز شد. از عشق او به بچه‌ها و مهربانی‌هایش افسانه‌های زیادی وجود دارد که شاید معروف‌ترین آن کمکش به 3 خواهر جوان باشد که 3 خواستگار داشتند اما چون پدرشان فقیر بود و درآمدی نداشت، جهیزیه‌ای نداشتند و نمی‌توانستند ازدواج کنند. روایت است که او مردی خجالتی بود و دوست نداشت مستقیما به کسی پول بدهد. او کیسه‌های پول و طلا را از دودکش خانه‌ پایین می‌انداخت. وقتی سن نیکلاس برای بار سوم در حال انداختن کیسه طلا به خانه این 3 دختر بود، پدر دخترها او را دید. او کیسه‌ها را طوری می‌انداخت که داخل جورابی که برای خشک شدن به کنار شومینه‌ اجاق آویخته شده بود، بیفتد. به همین دلیل است که هنگام کریسمس جوراب‌ها را در انتظار نیکلاس می‌آویزند. سن نیکلاس از آن مرد خواسته بود به کسی چیزی نگوید اما خبر همه‌جا پخش شد و از آن به بعد هر زمان مسیحیان هدیه‌ای غیرمنتظره دریافت می‌کنند سن نیکلاس را بانی آن می‌دانند. کم‌کم نیکولا از یک کشیش به یک اسقف و بعد در زمان خودش به یک قدیس نیکوکار مشهور شد.,پاپانوئل از کجا آمده است؟ پاپانوئل,مسیحیت,کریسمس,دنیای کودکانه


چرا بچه‌ها منتظر پاپانوئلند؟

در دهه 1890 اداره‌های پست هر دسامبر پر می‌شد از نامه‌هایی که بچه‌ها به پاپانوئل می‌نوشتند.

ماجرا از آنجا شروع شد که یک شب عید  « ادسل فورد » 8 ساله پسر « هنری و کلارا فورد » و رئیس آینده شرکت ماشین‌سازی فورد نامه‌ای نوشت با این مضمون: « پاپانوئل عزیز در چهار سال گذشته من درخت کریسمس نداشته‌ام و تزئینات درختم را شکسته‌ام و یک جفت کفش اسکیت می‌خواهم و یک کتاب. چیز دیگری به ذهنم نمی‌رسد. خودتان به جایم انتخاب کنید. ادسل فورد...» نامه ادسل اتفاقی به دست پدر و مادرش افتاد و آنان برای به دست آوردن دل ادسل علاوه بر درخت کریسمس کفش اسکیت و کتاب تعداد زیادی وسایل مختلف برای او تهیه کرده و از شخصی هم خواستند تا در لباس پاپانوئل آن‌ها را به ادسل هدیه کند. در سال 1908 داستان دیگری بچه‌ها را تشویق کرد برای پاپانوئل کمی غذا کنار بگذارند چون بعد از انجام کارهای سختش خسته می‌شد. بعدها بچه‌ها هویج و چیزهای دیگر برای گوزن شمالی او می‌فرستادند. البته پاپانوئل همیشه یک نامه تشکرآمیز برای بچه‌ها جا می‌گذاشت.

خیلی از بچه ها شب سال نو آرزو می‌کنند و منتظر می‌مانند تا پاپانوئل آرزوهای‌شان را برآورده کند. شاید به همین دلیل بود که چند وقت پیش در خبرها شنیدیم یک مدرسه ابتدایی به خاطر این که یکی از معلم‌ها در آن مدرسه به بچه‌ها گفته بود پاپانوئل حقیقت ندارد، مجبور به عذرخواهی شد. خانواده‌های این دانش‌آموزان اعتراض کرده و گفته بودند بچه‌ها به امید و آرزو نیاز دارند و باور کردن پاپانوئل هیچ آسیبی به آنان نمی‌زند، پس مدرسه حق ندارد امید را در آنان از بین ببرد. حالا بچه‌ها مطمئنند که پاپانوئل از شومینه وارد خانه می‌شود، خانه پاپانوئل و کارخانه اسباب‌بازی‌اش در منطقه‌ای در قطب شمال واقع شده است، پاپانوئل با نوعی سورتمه که قادر به پرواز است و به شکلی خاص توسط چند گوزن شمالی کشیده می‌شود، به شهرهای مختلف می‌رود، پاپانول می‌داند که کدام بچه‌ها در طول سال خوب بوده‌اند و کدام‌ها بد؛ چون او با خداوند ارتباط دارد و او فقط به بچه‌های خوب هدیه می‌دهد و بالاخره این‌که پاپانوئل و مامان نوئل در کارخانه‌شان در قطب شمال با همکاری کوتوله‌های پریزاد هدایا را تولید می‌کنند.,پاپانوئل از کجا آمده است؟ پاپانوئل,مسیحیت,کریسمس,دنیای کودکانه


پاپانوئل چطور مهیای سفر می‌شود؟

در منطقه‌ای بسیار دورافتاده در سرزمین‌های شمالی پوشیده از یخ و برف پاپا نوئل زندگی می‌کند که هر سال کودکان هنگام جشن نوئل (کریسمس) در شب 25 دسامبر انتظار او و هدیه‌هایش را می‌کشند. براساس روایاتی، کلبه پاپا نوئل در سرزمین قوم لاپون‌ها در کشور فنلاند است. براساس این روایت این منطقه از اسکاندیناوی روز به روز محبوب‌تر شده و توریست‌های زیادی را به خود جلب می‌کند. پاپانوئل برای این سفر یک شبه مدت یک سال تدارک می‌بیند. پاپا نوئل در داخل سالن گرم و نرمش نشسته است و افراد بزرگ و کوچک که برای دیدن او از سراسر جهان به سرزمین دورافتاده لاپونیا سفر می‌کنند، می‌توانند در کنار او یک عکس یادگاری بگیرند. او از روی یک کره جغرافیایی تمام نقاط جهان که باید به آنها برود را نگاه کرده و سپس آدرس خانه همه کودکان خوب را بررسی می‌کند. برای انجام این سفر دور و دراز یک شبه تمام گوزن‌های پاپا نوئل در طول سال آماده شده و به خوبی مراقبت می‌شوند پاپا نوئل که از گوزن هایش به خوبی مراقبت کرده است 3یا 4 گوزن که از سایر گوزن ها قویتر و آماده تر هستند را انتخاب کرده و آنها را به سورتمه حامل هدایا می‌بندد و با آغاز سفرش درست قبل از غروب آفتاب، جشن نوئل (کریسمس) نیز شروع می‌شود. کودکان صبح روز 25 دسامبر پس از بیدار شدن از خواب با دیدن هدایای خود شاد و خوشحال شده و می‌فهمند که شب قبل پاپا نوئل به خانه آنها آمده است.پاپانوئل در کشورهای مختلف چگونه می‌آید؟

هر کشور و هر قومی شیوه‌های خود را برای برگزاری هرچه شادتر جشن نوئل دارد. البته برخی از سنت‌ها مانند نصب درخت نوئل در داخل خانه که با هدایای کوچک، لامپ‌های رنگی و دیگر وسایل تزئین شده است، صرف شام دست‌جمعی خانوادگی و حکایت داستان‌های پاپانوئل و افسانه‌های دیگر در شب جشن نوئل در اغلب کشورها مشابه است.

پاپانوئل در سراسر جهان شخصیت معروفی است. از نظر مسیحی‌های کشور «غنا» پدر کریسمس از جنگل می‌آید، در هاوایی سوار بر قایق می‌آید و در استرالیا با اسکی آبی، ریش سفید و لباس شنای قرمز..

«سن نیکلاس»  آلمان یک دستیار هم دارد که نام او در قسمت‌های مختلف آلمان متفاوت است . در سوئد با بزهای خدای صائقه می‌آید. در لهستان می‌گویند هدیه‌ها از ستاره‌ها می‌آیند و در مجارستان این فرشته‌ها هستند که آنها را می‌آورند. در فرانسه پاپانوئل با یک مسیح خردسال هدیه‌ها را می‌آورد و اسم های مختلفی هم دارد. پاپانوئل در کشورهای مختلف با نام‌های گوناگون شناخته می‌شود. مردم اتریش او را مسیح خوش‌قلب می‌نامند و ژاپنی‌های سانتا کروشو خطابش می‌کنند. انگلیسی‌ها پدر کریسمس، ایتالیایی‌ها لابفانا، برزیلی‌ها پاپانوئل و فرانسوی‌ها پدرنوئل با کوچولو او را می‌شناسند. پاپانوئل آمریکایی‌ها را شاعری به نام کلمنت کلارک مور در شعری این طور توصیف کرده است: او در شعر خود به گوزن‌های شمالی و رفتار و حرکات پاپانوئل اشاراتی کرده است، این‌که پاپانوئل سوسو می‌زند، می‌خندد یا حتی با سر تصدیق می‌کند.

اما تصویر انسانی پاپانوئل (نه در اشعار مور که او را جن فرض کرده است) در سال۱۹۳۱ در تصاویر تبلیغاتی کوکاکولا کشیده شد. در نسخه‌های مدرن، تنها کارگران کارگاه اسباب بازی او جن هستند. «رادولف» نهمین گوزن شمالی پاپانوئل با بینی براق و قرمز خود در سال۱۹۳۹ توسط تبلیغات شرکت مونتکومری خلق شد.

اختصاصی مجله اینترنتی برترین ها Bartarinha.ir

,پاپانوئل از کجا آمده است؟ پاپانوئل,مسیحیت,کریسمس,دنیای کودکانه