برترین ها: هر سال تعداد زیادی از کودکان به‌دلیل انجام دادن بازی‌های خطرناک دچار حادثه می‌شوند و حتی کار بعضی از آنها به چند روز بستری شدن در بیمارستان می‌کشد.شاید باورتان نشود اما هر چیز ساده‌ای مانند اسباب‌بازی‌ها، آب، شیر و حتی هوا باعث مرگ تعدادی از کودکان در هر سال می‌شود.  آمارها نشان می‌دهد؛ تقریبا 6 درصد از کودکان، بازی بسیار خطرناک کشیدن یک کیسه پلاستیکی روی صورت و حبس کردن نفس را امتحان کرده‌اند. متاسفانه در سال 2007، 82 کودک بین 6 تا 19 سال فقط به‌دلیل انجام این بازی و رقابت کردن با دوستان‌شان برای حبس کردن نفس جان خود را از دست داده‌اند.

اگر والدین می‌خواهند فرزندان خود را از انجام این بازی‌ها بازدارند، باید در مرحله اول علت جالب بودن اینگونه حرکات خطرناک برای کودکان را درک کنند. به این ترتیب می‌توان به راحتی علاقه بچه‌ها را به سمت بازی‌های بی‌خطر متوجه شد و هر سال از تعداد زیادی از حوادث ناگوار پیشگیری کرد. همان‌‌طور که می‌دانید، خطر کردن بخشی از زندگی همه انسان‌ها را تشکیل می‌دهد و هیجان ناشی از آن برای همه حتی کودکان جالب است. اگر مشاهده کردید که کودکتان در حال انجام یکی از این بازی‌هاست، در مرحله اول سعی کنید خونسردی خود را حفظ کنید و آرام باشید.  خوشبختانه کودکان معمولا این بازی‌ها را انجام نمی‌دهند و فقط گاهی اوقات این رفتارهای پرخطر از آنها دیده می‌شود. اگر شما ناگهان با کودکتان برخورد کنید و از کوره در بروید، ممکن است فرزندتان تصمیم بگیرد این کار را به دور از چشمان شما انجام دهد که در این صورت عواقب کار ممکن است بسیار بدتر شود. 

در ادامه سعی می‌کنیم بعضی از بازی‌های خطرناک را که معمولا کودکان علاقه زیادی به انجام آنها دارند به شما معرفی کنیم، تا خود را برای پیشگیری از آنها آماده کنید.


چقدر می‌تونی نفست رو نگه داری؟

بعضی از کودکان دوست دارند تا جایی که ممکن است نفس خود را نگه دارند تا احساس سرگیجه و بی‌حالی موقت به آنها دست بدهد. حتی دیده شده که تعدادی از نوجوانان این کار را تا لحظات آخر قبل از بیهوش شدن ادامه می‌دهند تا این احساس را تا نهایت خود تجربه کنند.

برای انجام این کار کودکان از کمربند، طناب، کیسه پلاستیکی و حتی دست استفاده کرده و نفس خود را به‌طور کامل حبس می‌کنند. یکی از خطرات جدی انجام این بازی‌ها وارد شدن آسیب مغزی در اثر کم شدن میزان اکسیژنی است که به سمت این عضو بسیار مهم بدن در جریان است.  خوشبختانه راه‌هایی هست که از طریق آن شما می‌توانید متوجه شوید، فرزندان​تان دست به انجام این بازی می‌زنند. برای مثال ظاهر شدن قرمزی یا جراحت در پوست اطراف گردن، قرمز شدن چشم‌ها، سردردهای مداوم و حواس‌پرتی از نشانه‌های معمول انجام این بازی در بین کودکان است.  معمولا کودکان این بازی را برای نشان دادن قدرت و توانایی خود در نگه داشتن نفس انجام می‌دهند اما بعضی مواقع این علل انجام این بازی‌ها جدی‌تر است. 

آمارها نشان می‌دهد، کودکان افسرده، ناامید، کودکانی که احساس می‌کنند به آنها توجه کافی نمی‌شود یا نمی‌توانند فعالیت‌های معمولی زندگی خود را به درستی انجام دهند، این بازی‌ها را برای جلب توجه انتخاب می‌کنند. اگر مشاهده کردید فرزندتان به این بازی علاقه دارد و به انجام آن اصرار می‌ورزد، حتما با یک روانشناس مشورت کنید.


با یک نفس برو بالا

 یکی دیگر از بازی‌هایی که معمولا در بین کودکان دیده می‌شود، رقابت بر سر نوشیدن حجم زیادی از مایعات است. برای مثال آنها با هم شرط می‌گذارند که بتوانند یک بطری کامل نوشابه را در یک نفس بنوشند یا یکباره یک شیشه کامل شیر را سربکشند.  مشخص است که با انجام این کار باید منتظر ظهور علائم بیماری بود. معده انسان این توانایی را ندارد که یکباره وارد شدن حجم زیادی از مایعات مانند شیر را مدیریت کند.  به همین دلیل این کار می‌تواند خود را با علائمی مانند استفراغ، اسهال، دل درد و ورم معده نشان دهد.


دهنت چقدر جا داره؟

شاید در نگاه اول این بازی بامزه به‌نظر بیاید اما می‌تواند نتایج فاجعه باری به همراه داشته باشد. کودکان ممکن است با هم مسابقه بگذارند که هر کدام می‌توانند چه تعداد تکه کوچک غذایی را در دهان خود جای دهند.  این غذاها معمولا اندازه کوچکی دارند و می‌توانند هر چیزی از چیپس و پفک گرفته تا میوه را شامل شوند. در طول دهه‌های گذشته این نوع بازی‌ها باعث مرگ تعدادی از کودکان شده که با این کار مسیر تنفسی خود را مسدود کردند و اطرافیان آنها نیز نتوانستند هیچ کاری برای نجات جان آنها انجام دهند.


بازی‌های کامپیوتری

شاید بسیاری از والدین تصور کنند، سرگرم شدن با کامپیوتر، مطمئن‌ترین بازی برای کودکان باشد اما متاسفانه اینطور نیست.  به تازگی محققان متوجه شدند، مغز کودکانی که ساعت‌های زیادی خود را با بازی‌های کامپیوتری سرگرم می‌کنند به مرور زمان آسیب دیده و حتی ممکن است باعث ابتلای آنها به فراموشی موقت شود. اعتیاد به بازی‌های کامپیوتری اتصالات داخل مغز را غیرفعال کرده و به‌طور خلاصه بسیاری از توانایی‌های آن را مختل می‌کند. بعضی از کودکان در سال بیش از 2 هزار ساعت به صفحه مانیتور خیره می‌شوند و با این کار به بسیاری از قسمت‌های بدنشان از چشم‌ها گرفته تا مفاصل و ستون فقرات آسیب وارد می‌کنند.


رقابت ادویه‌ای

البته این بازی چندان معمول نیست اما دیده شده که بعضی از کودکان و نوجوانان بر سر خوردن ادویه‌ تند مانند دارچین، فلفل و مانند آن بدون مصرف آب رقابت می‌کنند.  بعضی مواقع این کار باعث بروز سرفه‌های شدید شده و حتی کار به استفراغ کردن هم می‌رسد. از عوارض خطرناک‌تر این​گونه بازی‌ها می‌توان به اختلالات ریوی، جمع شدن مایعات در داخل شش‌ها و ابتلا به ذات‌الریه اشاره کرد.


اسباب بازی خطرناک اما پرطرفدار

  عینک‌های پلاستیکی


تحقیقات محققان ایالات‌متحده نشان می‌دهد، میزان مواد شیمیایی موجود در این عینک‌ها بسیار زیاد است. بعضی از نمونه‌های این عینک‌ها تا 42 برابر حد مجاز دارای فتالیت‌ها هستند. با اینکه استفاده از فتالیت‌ها از سال 2008 در اسباب‌باز‌ی‌ها ممنوع شده است ولی هنوز هم بسیاری از کارخانه‌ها به خصوص کارخانه‌های چینی به استفاده از این مواد در محصولات خود ادامه می‌دهند. فتالیت‌ها می‌توانند باعث به هم ریختن تعادل هورمونی در بدن شوند و همچنین عوارض زیادی به همراه داشته باشند.

  تیله و توپ‌های کوچک


از سال 1190 تا‌کنون 69 کودک در ایالات متحده در اثر بلعیدن این گوی‌های بسیار کوچک خفه شده و جانشان را از دست داده‌اند. این توپ‌ها برای کودکان زیر 3 سال نباید قطر کوچک‌تر از 4/5 سانتی‌متر داشته باشد، زیرا به راحتی می‌تواند هنگام بلعیده شدن مسیر تنفسی کودک را مسدود کند.

  بادکنک


با اینکه بادکنک‌ها یکی از محبوب‌ترین اسباب‌بازی‌های کودکان به حساب می‌آید، اما از سال 1990 تا‌کنون عامل مرگ 86 کودک زیر 8 سال بوده‌ است.  بادکنک‌ها بعد از ترکیدن به تکه‌های کوچکی تقسیم می‌شود که درصورت وارد شدن به دهان ممکن است باعث خفگی کودکان شود.

  تفنگ‌ها


تفنگ‌ها، یکی از اسباب‌بازی مورد علاقه بیشتر کودکان به حساب می‌رود، اما متاسفانه بیشتر آنها طوری ساخته شده‌ که صداهای بلندی تولید می‌کند. کودکان نیز علاقه دارند بچه‌های دیگر را غافلگیر کنند و به همین دلیل تفنگ را در نزدیک گوش آنان به صدا درمی‌آورند. در این حالت ممکن است پرده گوش کودک صدمه دیده و باعث ناشنوا شدن یک گوش به‌طور کامل شود. نمونه‌های دیگری از این تفنگ‌ها که گلوله‌های کوچک شلیک می‌کند نیز بسیار خطرناک و حتی باعث کوری کودکان هم شده‌ است.

  لیزر

اگر لیزرها به‌مدت زیادی به چشم تابانده و به دفعات زیادی تکرار شود، اثرات مخربی روی چشم می‌گذارد. با تابیده شدن لیزر بر چشم کودک ممکن است شبکیه چشم آسیب دیده و کودک لکه‌های سفیدی را روی اجسام مشاهده کند.