برترین ها: صرف‌نظر از سن کودکتان، او یکسری اولویت‌ها دارد. برخی بچه‌ها از همان ابتدا به آب علاقه دارند درحالی‌که ممکن است دیگران از آن بترسند و به آن واکنش نشان دهند. بعضی‌ها از بازی‌های خشن استقبال می‌کنند و برخی دیگر از بالا و پایین پریدن خوش‌شان می‌آید. شما ممکن است ستاره تیم فوتبال خودتان باشید اما ممکن است فرزندتان شنا را ترجیح بدهد. بچه‌ها نیازی به ورزش‌های سازمان‌یافته ندارند تا بتوانند مهارت‌های ورزشی‌شان را توسعه دهند. ادوارد لاسکوسکی، پزشک ورزش مایوکلینیک می‌گوید: «سبک زندگی سالم حتما نباید شامل ورزش حرفه‌ای باشد. این مهم است که فرزند شما در برخی فعالیت‌های بدنی دخیل باشد خواه هاکی باشد یا دوچرخه سواری با خانواده یا بازی بسکتبال با بچه‌های همسایه.» سرعت رشد کودکان با یکدیگر برابر نیست بنابراین بهتر است نسبت به سطح بلوغ جسمی و سطح مهارت فرزندتان عمل کنید. ورزش‌های متناسب با سن در ادامه معرفی می‌شوند:2 تـا 3 سال


این بچه‌ها چه ویژ‌گی‌هایی دارند؟


بچه‌های بسیار کوچک در این سن شروع به یادگیری حرکات بسیار ابتدایی و اولیه می‌کنند؛ دویدن، گرفتن، پریدن و... . البته نکته حائز اهمیت این است که آن‌ها برای ورزش‌های ساختاری بیش از حد جوان هستند. در این سن توجه به حرکات کودک و البته تشویق به موقع و مناسب اهمیت زیادی دارد. اگر مربی که با کودک کار می‌کند، مدام بر سر کودک فریاد بزند یا فقط اجازه دهد برخی از بچه‌های ماهر بازی کنند، کودک بی‌انگیزه خواهد شد. سعی کنید مربی را بشناسید و از عملکردش اطمینان حاصل کنید.

ورزش‌های مناسب این گروه چیست؟

 •   دویدن و راه رفتن در حیاط خانه
 •  بازی‌های آبی مثل استخر بادی و بازی با عروسک‌ها
 •   ژیمناستیک همراه با مربیان مجرب

4 تـا 6 سال

این بچه‌ها چه ویژ‌گی‌هایی دارند؟


در این سن کودکان می‌توانند ورزش‌های جهشی را انجام دهند اما همچنان نمی‌توانند ورزش حرفه‌ای انجام دهند. در این سن کودکان توانایی شرکت در ورزش‌های سازمان‌یافته مثل فوتبال را ندارند. همچنین توانایی حرکتی و تعادلی آنها کامل نیست و محدوده توجه کودکان محدود به مهارت‌هایی مانند طناب‌بازی و توپ‌بازی است. پس از 6 سالگی مهارت‌های حرکتی کودکان و احساس ایمنی‌شان تقویت می‌شود. فرزندتان بعد از این سن ممکن است برای ورزش‌های تیمی آماده باشد. هنگامی که کودک وارد ورزش‌های سازمان‌یافته می‌شود باید اطمینان حاصل کنید که فرزندتان در نهایت می‌خواهد بازی کند و هرگز او را وادار به پیوستن به یک تیم نکنید.

ورزش‌های مناسب این گروه چیست؟

 •   بازی‌هایی مانند لی‌لی و بالابلندی
 •   طناب‌بازی توپ‌بازی
 •   سواری سه‌چرخه و دوچرخه با چرخ‌های آموزشی
 •   شنا

7 تا 10 سال

این بچه‌ها چه ویژ‌گی‌هایی دارند؟

در سنین مدرسه بچه‌ها کم‌کم با بهبود تعادل و حرکت می‌توانند وارد ورزش‌های تیمی شوند و علاقه‌مندی‌شان را به یک رشته ورزشی نشان دهند. اما هنوز هماهنگی لازم بین دست و چشم به‌وجود نیامده است و بنابراین می‌توانند در ورزش‌های سازمان‌یافته محدودی شرکت کنند. اگر می‌خواهید فرزندتان را برای یک ورزش ثبت‌نام کنید باید تفاوت بین ورزش‌ها را تشخیص دهید، نکاتی که باید در نظر بگیرید شامل مواردی مانند میزان هزینه وسایل ورزشی، میزان تماس‌های فیزیکی، تاکید بر مهارت‌های فردی، تاکید بر عملکرد تیمی، اندازه تیم و  فرصت هر کودک برای شرکت در بازی است.


ورزش‌های مناسب این گروه چیست؟

 •   بیسبال
 •   ژیمناستیک 
 •   تنیس 
 •   دوچرخه‌سواری

,ورزش متناسب با کودک شما چیست؟ ورزش,مناسب,کودکان,دنیای کودکانه


10 سال و بالاتر

این بچه‌ها چه ویژ‌گی‌هایی دارند؟


در این سنین سطح فهم کودک و توانایی یادگیری، تعادلی و حرکتی او افزایش می‌یابد و کودک می‌تواند حرکات پیچیده و تکنیک و تاکتیک را یاد بگیرد و در ورزش‌های سازمان‌یافته شرکت کند. کودکان باید دقت داشته باشند که تمرین‌ها متناسب با وزن‌شان باشد. اگر بین چند نوع ورزش می‌خواهید تصمیم بگیرید به کودکتان اجازه دهید، طیفی از فعالیت‌ها را امتحان کند. کودکان کوچک‌تر می‌توانند قبل از انتخاب بین یک یا دو ورزش گزینه‌های مختلف را امتحان کنند. هرچه کودک ورزش‌های بیشتری را امتحان کند و به این نتیجه برسد که در یک رشته ورزشی خوب عمل می‌کند، به همان میزان لذت بیشتری از آن فعالیت خواهد برد. هم ورزش‌های تیمی مانند فوتبال را امتحان کنید و هم ورزش‌های انفرادی مانند تنیس و دوومیدانی.

 
ورزش‌های مناسب این گروه چیست؟

 • فوتبال
 •   قایقرانی
 •   والیبال
 •   دوومیدانی

پیشنهاد ویژه

ژیمناستیک


ژیمناستیک ورزشی است که حرکات بدن را هماهنگ و موزون می‌کند. در حقیقت ژیمناستیک را می‌توان به‌عنوان یک هنر در نظر گرفت. در ژیمناستیک میزان توانایی، قدرت، هماهنگی و انعطاف بدنی افراد ارزیابی می‌شود. در تاریخچه ژیمناستیک ورزشکاران متعددی وجود دارند که دنیا را با حرکات و اجرای فوق‌العاده‌شان تحت‌تاثیر قرار داده‌اند. بچه‌ها در این سن می‌توانند این ورزش را امتحان کنند.

  برای کلاس‌های ژیمناستیک بهترین گزینه فدراسیون ژیمناستیک و هیات ژیمناستیک تهران است. با مراجعه به سایتhttp://gymnastic.ir می‌توانید اطلاعات کلاس‌های تابستان را دریافت کنید.

شنا


شنا از جمله ورزش‌های سازماندهی شده و مناسب برای کودکان است. وقتی کودک در سنین پایین شنا کردن را یاد می​گیرد، مهارت زنده ماندن را می‌آموزد و می‌تواند آن را برای نجات خود و دیگران به کار گیرد. اما کودکان زیر 3 سال به لحاظ رشدی، آمادگی آموزش به تنهایی را ندارند و نمی‌توانند به حرف مربی گوش دهند یا آموزش‌های او را دنبال کنند. آموزش شنا برای کودکان بالای 3 سال حول محور آمادگی مهارت‌های آبی است. در مورد آموزش شنا کودکان به چند گروه سنی تقسیم می‌شوند. آنها ابتدا با قوانین ساده ایمنی در آب و نگهداشتن نفس و حرکات ابتدایی دست و پا آشنا می‌شوند و همین‌طور که بزرگ‌تر می‌شوند، مهارت‌های سخت‌تر را می‌آموزند.

 •   مجموعه ورزشی انقلاب واقع در انتهای اتوبان کردستان با داشتن 2 استخر روباز و سرپوشیده کلاس‌های متنوعی را در ساعات متفاوت برای کودکان در نظر دارد.
 •    مجموعه ورزشی آریان که در انتهای خیابان فاطمی واقع شده با داشتن استخر شنا در ساعات مختلف روز پذیرای کودکان است.
 •    مجموعه ورزشی سازمان آب در خیابان حجاب یکی از استانداردترین استخر‌های شنا را به لحاظ ابعاد دارد. این استخر برای آنهایی که می‌خواهند در طول و عرض استاندارد استخر شنا کنند مناسب است.
تنیس

کودکان از 7 سالگی می‌توانند بازی تنیس را شروع کنند  . تنیس‌بازان باید بدنی نرم داشته باشند، زیرا تنیس نیاز به سرعت و مهارت دارد. حین انجام بازی تنیس، در هر بار استراحت باید مقداری آب نوشیده شود.  تنیس به قوی شدن ماهیچه‌های پا و بازو کمک می‌کند و یک ورزش مناسب برای حفظ وزن مناسب در کودکان است. این ورزش در عین حال جزو ورزش‌های گران محسوب می‌شود زیرا هم راکت گرانقیمتی دارد و هم اجاره زمین تنیس هزینه مضاعفی دارد.در نهایت تنیس نیاز به یک روش مناسب دارد و باید توسط یک مربی مجرب آموزش داده شود.
 •   مجموعه ورزشی انقلاب 30 زمین روباز با خاک رس دارد و کلاس‌های ویژه​ای برای کودکان برگزار می‌کند. شماره تماس با این باشگاه 2616352 است.
 •   باشگاه تنیس استقلال واقع در میدان ونک 12 زمین روباز و 3 سالن سرپوشیده دارد. این باشگاه با زمین خاک رس کلاس‌های خصوصی تنیس برگزار می‌کند و والدین اگر بخواهند می‌توانند مربی مخصوص برای کودکشان بگیرند. شماره تماس با این باشگاه 88770216 است.
 •   باشگاه ورزشی برق آلستوم واقع در بزرگراه شیخ فضل‌الله 4 زمین روباز تنیس با خاک رس دارد و والدینی که در منطقه 2 زندگی می‌کنند می‌توانند به این باشگاه مراجعه کنند.