بازی راهی است که از طریق آن، کودک احساساتش را بیان می کند و ناراحتی های عاطفی اش را پشت سر می گذارد.همچنین ثابت شده است که کودکان از همان بدو تولد آماده آموزش هستند و از قدرت تربیت یادگیری آنها در سنین پیش از مدرسه می توان بهره برد.
در این یادداشت قصد داریم به معرفی و توضیح سایر سرگرمی ها و آموزش های مناسب سنین 5- 3 سال بپردازیم.:

- سرگرمی با حروف الفبا و کلمات
بازی های مربوط به حروف الفبا یا کلمات اگر به روشی درست انجام شود برای بچه های کوچک بسیار سرگرم کننده است.
برای این منظور اول حروف الفبا را به صورت حروف چاپی بر روی کارت های با سایر کارت پستال بنویسید و با کودک تکرار کنید. ضمناً حتماً به جای نام حروف، صدای حروف را بیاموزید مثلاً «ک» به جای «کان» در مورد کلمات هم همین طور. با این تفاوت که کلماتی را برای کودک روی کارت بنویسید که برایش آشنا باشد مثل نام خودش، نام اطرافیان و اشیاء و حیوانات و ...


- بازی با شن و ماسه
معمولاً برای کودکان بازی با شن و ماسه و آب بسیار لذت بخش است. کودکان هنگام بازی با شن و ماسه با ویژگی های مواد طبیعی آشنا شده و با مفاهیمی مانند کیفیت و کمیت و ظرفیت مطالبی بیاموزند. از لحاظ جسمی نیز این بازی ها در تقویت عضلات دست ها و بازوهای کودکان کمک می کند.

ایده هایی برای بازی با ماسه
- گودال ماسه: لازم نیست گودال ماسه درست کنید یا بخرید می توانید از یک «تایر» یا یک «وان بچه» استفاده کنید البته این پیشنهاد برای محدود بچه هایی است که از فضای باز برخوردار هستند.


- دنیای مینیاتوری: ماسه را مرطوب کنید تا بتوانید جاده، پل، تونل و ساختمان بسازد. از وسایل نقلیه پلاستیکی هم برای بازی در آن استفاده کنید.


- تصاویر ماسه ای: با کمک قوری، آب پاش یا آب کش برای ایجاد تصاویر روی سطح سینی و شیشه استفاده کنید.
نکته: اگرامکانات حیاط و فضای بازی ندارید، یک زیراندازد در اتاق پهن کنید و سعی کنید به کودکان یاد دهید در همین فضای محدود ماسه بازی کند

علاوه بر این بازی با کودک باعث ایجاد یک رابطه نزدیک و صمیمانه میان والدین و فرزند می شود و از همه اینها مهم تر بخش عمده روز کودک مشغول بازی و سرگرمی است و از شدت، بدخلقی ها، نق زدن ها و کج خلقی ها کاسته می شود

پوشیدن لباس دیگری و تظاهر کردن
کودکان به چند دلیل از بازی پوشیدن لباس دیگری و تظاهر کردن خوش شان می آید. پوشیدن انواع لباس ها باعث می شود کودکان با انواع مختلف بافت، وزن، رنگ، ضخامت و گرمای پارچه ها آشنا شوند.
همچنین با پوشیدن لباس های دیگران، می توانند نقش ها را تقلید کنند و همچنین با طرز پوشیدن هر لباس آشنا شوند.
نکته: اگر پسرها لباس هایی مثل پری و شاهزاده خانم می پوشند نگران شوید کاملاً طبیعی است. ضمناً لباس هایی که در اختیار کودک قرار می دهید، راحت باشد و به تن آنها برود، خیلی بلند نباشد و یقه اش برای دور گردن کودک خطرناک نباشد.
علاقه و توجه به انواع بازی ها از آنجا شروع شده است که محققان متوجه شده اند شرایط و تجربیات دوران کودکی تأثیر بسزایی در زندگی آتی آنها خواهد داشت. لذا والدین تا جایی که می توانند باید سعی کنند تجارب مختلف را برای فرزندان خود مهیا کنند. فراموش نکنید که بازی وسیله ای برای کسب اطلاعات است و به این ترتیب طی بازی، ایده هایی جدید به وجود می آیند و مهارت های کودک رشد می کنند.
علاوه بر این بازی با کودک باعث ایجاد یک رابطه نزدیک و صمیمانه میان والدین و فرزند می شود و از همه اینها مهم تر بخش عمده روز کودک مشغول بازی و سرگرمی است و از شدت، بدخلقی ها، نق زدن ها و کج خلقی ها کاسته می شود.

 

مریم عطاریان

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net