آکایران :ورود یک مهمان کوچک که نه ماه انتظارش را کشیده اید می تواند فراز و نشیب هایی ایجاد کند. شاید یکی از مهمترین دل نگرانی های پدر و مادرهای جوان یا آنهایی که در انتظار تولد نوزادشان هستند، گریه کردن و ناآرامی نوزاد باشد. ممکن است شما هم توصیه هایی در این مورد دریافت کرده باشید.

الهام فخرایی -بخش خانواده ایرانی تبیان

مهمترین چیزی که در مرحله اول باید یادتان بماند، این است که :
تحقیقات نشان می دهد، گریه کودک موجب افزایش ضربان قلب، بالا رفتن فشار خون و عرق کردن کف دست پدر و مادر می شود، بنابراین دستپاچه شدن خیلی هم عجیب نیست، اما به یاد داشته باشید که نوزاد برای بیان خواسته هایش نیاز به گریه دارد، بنابراین گریه ی نوزاد دقیقا شبیه یک مکالمه است، بهتر است برای درک چیزی که او سعی دارد با گریه کردن به شما منتقل کند، آرامش خودتان را حفظ کنید. دستپاچه شدن شما فقط اوضاع را بدتر می کند و کمتر نتیجه می گیرید.

خواسته هایش را پیش بینی کنید

اگر بتوانید خواسته های نوزادتان را پیش بینی کنید، کمتر شاهد گریه و بی قراری او خواهید بود. شرایطی فراهم کنید که او دلیل کمتری برای بی قراری و گریه داشته باشد، مثلا دمای اتاق را در حالت مناسبی قرار دهید یا او را خیلی گرسنه نگه ندارید.

در حالیکه نوزاد را بغل کرده اید، آرام آرام تکانش دهید. می توانید کالسکه یا گهواره اش را هم امتحان کنید. اگر هیچکدام جواب نداد، شاید بهتر باشد با ماشین کمی در خیابان گردش کنید

شبیه سازی کنید

یکی از صداهایی که می تواند اغلب نوزادان را آرام کند، صداهای یکنواخت هست. چیزی شبیه صدایی که او مدت ها در طی دوره جنینی در رحم تجربه کرده است؛ مثل صدای سشوار، هود آشپزخانه، جاروبرقی و ماشین لباسشویی. یکبار امتحان کنید و اگر آنقدر خوش شانس بودید که نوزادتان به این صداها توجه نشان داد و آرام شد، کافیست صدا را روی گوشی همراه خود ضبط کنید تا همیشه در دسترس تان باشد.

در آغوش بگیرید

در فرهنگ هایی که نوزادان اغلب روی دوش حمل می شوند در مقایسه با نوزادان جوامع صنعتی یا فرهنگ هایی که بیشتر اوقات نوزاد را درتخت  رها می کنند، میزان گریه و ناآرامی کودک به حداقل می رسد. همین نتایج به محققان ثابت کرده است که نوزاد در طی دو سال اول زندگی و بخصوص شش ماه نخست نیاز دارد اوقات بیشتری در آغوش گرفته شود و این کار به آرامش، خوش خلقی و حتی خواب بهتر نوزادتان منجر خواهد شد.

اگر آب بازی دوست دارد می توانید او را در وان کوچک مخصوص خودش در آب قرار دهید و در حالیکه با یک دست محکم نگهش داشته اید، آرام روی بدنش آب بریزید و با این کار به او آرامش بدهید

محیط را ساکت کنید

اگر در محیط شلوغ و پر سر و صدایی قرار دارید، مکانتان را تغییر دهید. اغلب نوزادها در برابر محیط شلوغ و صداهای بلند آشفته و ناآرام می شوند. او را به اتاق  ساکتی ببرید، نور را کم کنید و بگذارید در یک وضعیت آرام کمی استراحت کند.

نوازش کنید

نوزاد را قفسه ی سینه خود یا همسرتان بخوابانید، تماس پوستی علاوه بر آرام کردن نوزاد  در افزایش اعتماد به نفس آتیه او هم به شدت موثر است. اگر آب بازی دوست دارد می توانید او را در وان کوچک مخصوص خودش در آب قرار دهید و در حالیکه با یک دست محکم نگه داشته، آرام روی بدنش آب بریزید و با این کار به او آرامش بدهید.

آرام تکانش بدهید

در حالیکه نوزاد را بغل کرده اید، آرام آرام تکانش دهید. می توانید کالسکه یا گهواره اش را هم امتحان کنید. اگر هیچکدام جواب نداد، شاید بهتر باشد با ماشین کمی در خیابان گردش کنید. اغلب نوزادان بلافاصله آرام می شوند و به خواب می روند.

کمک بگیرید

اگر احساس می کنید واقعا خسته شده اید، بهتر است از فرد دیگری کمک بگیرید. یک نیروی تازه نفس به شما فرصت می دهد که به زودی با انرژی بیشتری به نوزادتان توجه کنید. اگر تنها هستید و امکان کمک گرفتن ندارید و از طرفی احساس می کنید کنترل تان را کم کم از دست می دهید و به آخر خط رسیدید، بهترین کار این است که چند دقیقه ای نوزاد را آرام در جای مناسب و امنی قرار دهید و به اتاق دیگری بروید تا آرام شوید. نگران نشوید؛ این اتفاق معمولا خیلی پیش نمی آید.

برای مطالعه بیشتر:
کلیدهای مراقبت از نوزاد (تولد تا یکسالگی)
تکلا اس.نی، ترجمه زهرا جعفری

نوازش نوزاد
به دخترانمان بیشتر توجه کنیم !!
خواب نوزاد

گریه های معنی دار

گریه های معنی دار
آرام کردن نوزاد

دلایل گریه های نوزادان

منبع : مراقبت از نوزاد