آکایران :وب سایت کودک آنلاین:
• دنبال کردن یک پر معلق
نگاه کردن به رقص یک ذرۀ معلق در هوا و دنبال کردن مسیر حرکت پر، هم جالب و هم آرامش بخش است.
بنا به گزارش آکاایران : نوع توجه: متمرکز
لوازم: یک یا چند عدد پر
روش انجام بازی: یک پر را از بالا به پایین بیندازید و کودک را تشویق کنید هنگامی که پر به آرامی به سمت پایین می آید، به آن نگاه کند. به کودک کمک کنید که چشمانش را روی حرکات پَر متمرکز کند. وقتی که پَر به زمین نزدیک شد به او پیشنهاد گرفتنش را بدهید. پر را از ارتفاع ها و یا از مکان های مختلف به داخل و بیرون اتاق بیندازید تا به کودک در توجه کردن به حرکاتی که تحت تأثیر جریان هوا صورت می گیرد، کمک کنید.
تغییر
پر را به سمت کودکتان فوت کنید و از او بخواهید که آن را به سمت شما فوت کند.
آنچه یاد گرفته می شود
این بازی علاوه بر اینکه مهارت متمرکز شدن کودکان را افزایش می دهد، نگاه کردن به حرکات یک پرَ، کنترل، قدرت و انعطاف پذیری عضلات چشم را نیز تقویت می کند. تمرکز کردن بر روی تفاوت های حرکت پرها، در اثر جریان های مختلف هوا، باعث می شود که کودک به تدریج نسبت به تأثیرات جریان هوا آگاه گردد. شما می توانید این آگاهی را از طریق جلب توجه کودک به جهت های مختلفی که پرها یا برگ ها در هوا حرکت می کنند و نیز به جهتی که گل ها و ساقه ها تحت تأثیر باد خم می شوند، افزایش دهید.

آکاایران: بازی های بامزه برای بچه های یک تا سه ساله• دستبند برگی
از برگ ها و گل های متنوع می توانید برای جلب توجه کودک استفاده کنید.
نوع توجه: گسترده و متمرکز
لوازم: تعدادی برگ و نوارچسب
روش انجام بازی: یک تکه نوارچسب را دور دست کودک بپیچانید و لبه های آن را محکم به هم وصل کنید و سپس برگ های زیبا و دیگر چیزهای جالب را برای چسباندن به این دستبند پیدا کنید. قبل از خواب دستبند را قیچی کنید و سپس آن را به تختش و یا جایی که در معرض دیدش باشد، بچسبانید تا خاطره ای از تجربۀ جالبش داشته باشد.
تغییر
گل های وحشی کوچک را جمع آوری کرده و دستبندی از گل درست کنید. نوارچسب را دورتادور لبۀ آستین بلوز کودک بچسبانید تا بتوانید از برگ ها و گل های بزرگ تر استفاده کنید.
آنچه یاد گرفته می شود.
بچه ها محیط را برای یافتن برگ های موردنیاز در جهت زیباتر کردن دستبندشان بررسی می کنند و سپس بر روی جزئیات مختلف انواع برگ ها مثل انواع رنگ، شکل و نحوۀ قرارگیری رگِ برگ ها توجه می کنند. با گفتن جملاتی توجه او را بیشتر جلب کنید: نگاه کن به این برگ، مثل یک قلب است و آن یکی بیشتر شبیه یک علامت پیکان است. این بازی باعث می شود که کودک در روزهای دیگر هم به محیط بیشتر توجه کند.
• هر چیزی صدایی داره!
گوش دادن و تشخیص صداهای مختلف اشیاء، هنگام ضربه زدن به آن ها، یک بازی ساده است که می تواند در هرزمانی انجام گیرد. این امر باعث شده که این بازی، یک سرگرمی مناسب برای زمان بهانه گرفتن کودک باشد و حواس کودک را به چیز دیگر متمرکز نماید.
نوع توجه: گسترده و متمرکز
لوازم: اشیاء معمولی که در اطراف خانه پیدا می شوند، قاشق (اختیاری)
روش انجام بازی: از کودکان شرکت کننده در این بازی بخواهید که چشم هایشان را ببندند و پشتشان را به شما کنند، سپس درصورتی که نتوانند نام شیء ای را که شما با مشت روی آن کوبیده اید حدس بزنند، می توانند شیء را ببینند. در ابتدا با چیزهای آسان مثل میز و پنجره شروع کنید و سپس کار را به سمت صداهایی مثل کوبیدن روی کتاب یا لامپ که تشخیص آن سخت تر است، پیش ببرید. بعد از تشخیص دادن درست صدا، کودک می تواند بچرخد. به کودکتان اجازه دهید که اتاق را بررسی کند و بر روی اشیاء مختلف بکوبد.
,بازی های بامزه برای بچه های یک تا سه ساله بازی ,کودک,خردسالان,دنیای کودکانه ، سرگرمی کودک


تغییر
به جای مشت کوبیدن بر روی اشیاء از قاشق برای ضربه زدن استفاده کنید.
آنچه یاد گرفته می شود
کودکان یاد می گیرند که با دقت گوش کنند و به تغییر صدا توجه نمایند. دامنۀ لغات آن ها هنگامی که لغات جدید را برای توصیف صداهایی مثل سنج زدن، ظروف فلزی و توخالی به کار می برند، افزایش می یابد.
• جادوی آب
می توان با استفاده از یک تکه اسفنج و یک کاسۀ آب، تجربه ای توأم با هیجان برای تمرکز یافتن فرزندتان ایجاد کنید.
نوع توجه: متمرکز
لوازم: اسفنج خشک ، کاسه
روش انجام بازی: اسفنج را به تکه هایی که کودک بتواند به راحتی آن را بفشارد، اما نتواند آن را ببلعد، ببرید. یک ظرف آب جلوی کودک قرار دهید و در آن مقدار کمی آب بریزید و اسفنجی خشک درون آن بیندازید. متوجه می شوید که کودک از دیدن اسفنج شناور خشک لذت می برد و سپس به مراحل خیس شدن اسفنج تمرکز می کند. به کودک مراحل جذب آب توسط اسفنج را نشان دهید و در انتها آن را بفشارید.
تغییر
یک بطری پلاستیکی را از ارتفاع نصف کنید تا یک نیمۀ آن مثل قیف و نیمۀ دیگر مانند فنجان شود. لبه های تیز آن را با نوارچسب، بپوشانید. برای جالب تر شدن فنجان، اطراف آن را به طور کامل، پر از سوراخ کنید. به کودکتان چگونگی جذب شدن آب درون قیف را توسط اسفنج نشان دهید.
توپ تنیس را در آب بیندازید تا کودکتان بتواند آن را زمانی که در آب شناور است، تعقیب نماید. یک چوب پنبه درون آب بیندازید و به کوچولویتان یاد بدهید تا با نی به آن فوت کند تا چوب پنبه بر روی آب به حرکت درآید.
آنچه یاد گرفته می شود
کودکان اولین درس را در مورد خاصیت جادویی تغییر کردن اشیاء هنگامی که خیس می شوند، یاد می گیرند و در این بازی، به این مطلب که هنگامی که اشیاء خشک هستند، شناورند و زمانی که خیس هستند فرو می روند، پی می برند. همچنین آن ها فرصت می یابند تا با خاصیت های آب، مثل جاری شدن آن، آشنا گردند.

منبع : کودک