بلندخوانی، معجزه ای جذاب


چگونه کودکان را به کتاب خواندن ترغیب کنیم؟

بهترین راه علاقه‌مند ساختن کودکان به دنیای کتاب، ‌خواندن کتاب برای آن‌هاست. «والمسلی» و «والپ»  مطالعه‌ای  کردند و در آن به‌ این نتیجه رسیدند که بلندخوانی بهترین روشی است که آموزگاران و والدین در درگیرکردن کودکان با ادبیات می‌توانند استفاده کنند.

تاثیر بلند خواندن:

کودکان با گوش دادن به کتابی که بلند برایشان خوانده می‌شود، در می‌یابند که ادبیات و کتاب نیز مایه‌ لذت است. بدون کمک والدین، کتابداران، یا دیگر بزرگسالان، بچه‌های کوچک نمی‌توانند ترانه‌های کودکانه یا داستان‌ها را تجربه کنند و کودکان سال‌های اول دبستان از شعر‌ها و داستان‌ها لذت ببرند و یا به دنیای شادی آفرین آنها گام بگذارند. برای کودکانی که در مرحله‌ یادگیری خواندن هستند، ممکن است کتاب سرچشمه شادی نباشد. در واقع کتاب‌ها در بسیاری از کودکان حس‌های منفی ایجاد می‌کنند. اگر به کودکانی که تازه آموزش خواندن را آغاز کرده‌اند، در خواندن کتاب کمک شود بیشتر می‌توانند از ادبیات لذت ببرند.


لذت ناشی از گوش دادن به یک داستان، کودکان را برمی‌انگیزد تا بخواهند دوباره به آن داستان گوش کنند و یا خودشان آن کتاب را بخوانند. بچه‌های کوچک ممکن است از بزرگسالان بخواهند که بارها کتابی را برایشان بخوانند تا آن‌ها داستان را از حفظ شوند و از آن که خود بتوانند داستان را بازگو کنند یا «بخوانند» احساس غرور کنند. وقتی آموزگاری چند کتاب لذت بخش ویژه را برای کودکان کلاس‌های اول برمی‌گزیند، کودکان مایل می‌شوند که دوباره همه‌ آن کتاب‌ها را در کتابخانه، کلاس یا مدرسه پیدا کنند و بخوانند. یک بررسی پژوهشی از برنامه‌های ادبی، گزارش می‌دهد که «برنامه‌ روزانه‌ بلندخوانی کتاب‌های لذت‌بخش بازاری، راه حل بسیار مناسبی برای بالا بردن رشد سواد» در بسیاری از کودکان است.

«ارزش دیگر برنامه بلندخوانی، ایجاد پیشرفت و بهبود در حوزه‌هایی همچون توانا شدن در خواندن، رشد و پیشرفت زبانی و گسترش دامنه‌ واژگانی است. پژوهشگران در مطالعه‌ای به این نتیجه رسیده‌اند که کودکان کلاس اولی که روزانه  کتاب برای‌شان خوانده می‌شود، در مقایسه با کودکان همسان، در رمز گشایی، درک مطلب خوانده شده و استفاده‌ فعال از زبان، جلو هستند. آن‌ها موفقیت این پژوهش خود را در پربار ساختن پایه‌ اطلاعاتی کودکان، آشنا کردن آن‌ها با زبانی ناآشنا، افزایش دانش کودکان، پیرامون ساختار‌های گوناگون داستان، روبه‌رو کردن کودکان با شگرد‌های ادبی همچون استعاره و گسترش دوره‌های توجه کودکان به کتاب می‌دانند. بنابراین، بلندخوانی برای والدین، آموزگاران و دیگر بزرگسالانی که با کودکان ارتباط دو سویه برقرار می‌کنند، اهمیت دارد.

همچنین پژوهشهای دیگر نشان میدهد که بهترین راه آماده کردن کودکان برای یادگیری و حفظ کردن و رشد مهارت های گفتاری ,بلند خوانی است.این روش همچنین به کودک طریقه ادای صحیح کلمات را نشان می دهد  و به مهارت های گفتاری آنها کمک شایانی می کند.

با بلند خواندن کتاب و همچنین در آغوش قرار دادن او و اجرای بعضی از حالات مهیج و جالب در داستان با صورت و گفتار شما می توانید برای او یک داستان را تبدیل به یک رویای شیرین و به یاد ماندنی کنید ,او همیشه این داستان را به خاطر خواهد داشت و این نحوه خواندن او را به مطالعه و کتاب خوانی تشویق میکند.

برای کودکان بلند خوانی یک تفریح است که هم خواننده و هم شنونده لذت ماجرا را درک می کنند و با هم در یک کار گروهی شیرین و جالب شریک می شوند و این به تحکیم پیوند بین آنها کمک می کند.

وقت گذاشتن برای او همانند او شدن و برای لحظه ای کودکی کردن, اورا به موجودی با ارزش تبدیل می کند.

مهارت های زبانی و کلامی با بلند خوانی بسیار بهبود می یابد . طریقه ادای درست کلمات و گاه تکرار آن می تواند کودک شما را در این راه یاری کند.

با بلند خوانی او چیز هایی جدید در یک داستان کشف می کند و ترغیب می شود تا به کشف مطالب جدید در کتاب های دیگر برود ,چرا که کودکان مکتشفان فعالی هستند.
قصه گویی

این شگردهای بلند خوانی را آزمایش کنید:

• خواندن را در ساعت های معین و  به شکلی خود انگیخته انجام دهید. در زمان های ممکن می توانید کودک را با پرسش هایی، به ادامه ی خواندن علاقه مند کنید: "من نوشته ی جالبی درباره ی بازی دیروز خوانده ام. می خواهی آن را برایت توضیح بدهم یا بخوانم؟"

• به نظر کودکتان احترام بگذارید. به آن ها اجازه بدهید زمانی که دل شان می خواهد نظرات شان را برای خود نگه دارند. گاه برای کودکان  بسیار طبیعی است که مایل باشد موضوع های خصوصی برای خود داشته باشد.

• فهرست متنوعی از کتاب ها را برای بلند خوانی انتخاب کنید، از خواندنی ها و کتاب هایی کوتاه، جذاب و سبک گرفته تا مطالبی طولانی و تفکر برانگیز.

• به آن ها یاد بدهید تا در مورد چیزی که می خوانند فکر کنند. این کار را با پرسش هایی مانند "من اصلا به این موضوع به این شکل فکر نکرده بودم، نظر تو در این رابطه چیه؟" تشویق کنید.

• کودکان را با پرسش هایی باز و بدون پاسخ درست یا غلط، اما آموزنده و تفکر برانگیز به بحث وادارید، پرسش هایی مانند: "در این مورد چه احساسی داری؟"، "کدام قسمت نظر تورا جلب کرد؟"، "تو فکر می کردی این شخصیت این طور عمل کند؟"،" اگر تو جای او بودی چه می کردی؟" ...
سایت نونهال

منبع:تبیان