گشت و گذار با نی نی

چگونه با نوزاد خود به گردش و مسافرت برویم؟
یکی از مشکلات والدین در حین سفر چگونگی مراقبت از نوزاد در سفرهای گوناگون اعم از سفر با هواپیما یا اتومبیل و سایر وسایل نقلیه است. مسافرت با نوزاد چه در مدت زمان کوتاه یا طولانی مدت نیاز به تمهیدات خاصی دارد. آماده بودن برای همه چیز از جمله مقدمات سفر حتی در یک بعد از ظهر روز تعطیل است.

شاید در اولین ماههای تولد فرزندتان دوست دارید بیشتر در خانه بمانید. نوزادان آمادگی برای ابتلا به انواع عفونت ها و بیماریهای واگیردار را دارند اما این به این معنی نیست که باید آنها را قرنطینه کرد. کافی است مراقب مکان هایی که به آنجا سفر می کنید یا افرادی که با آنها ملاقات می کنید باشید. اگر قرار است مسافرت و تعطیلات طولانی داشته باشید، آن را با برنامه های نوزاد خود تنظیم کنید. برای مثال در سوئیت های هتل یا مکان های اجاره ای یا اقامتی با امکانات مناسب توقف کنید تا از امکانات ضروری و مورد نیاز بیشتری استفاده ببرید. هر کجا که بروید، در قدم اول به تعداد مناسبی کهنه و پوشک بچه نیاز دارید. همیشه در هر مسافرتی این احتمال وجود دارد که با موقعیت های پیش بینی نشده ای مواجه شوید. بنابراین به کیفی نیاز دارید که حتی الامکان وسایل مورد نیاز برای چنین موقعیت هایی را به همراه داشته باشید. با فراهم کردن این امکانات، مشکلات پیش پا افتاده برایتان تبدیل به مشکل بزرگ نخواهند شد.


فهرستی از وسایل ضروری برای مواقع نیاز را به همراه داشته باشید. هر چیز را جداگانه در کیسه های پلاستیکی بسته بندی کنید تا هم وسایل شما مرتب باشد

تعداد زیادی پوشک و کهنه بچه، دستمال، پماد، حوله های کاغذی و دستمال نخی، یک تشک برای عوض کردن بچه، یک پتو، پستانک و لباس به تعداد لازم را در کیف بگذارید. داروهای مورد نیاز را فراموش نکنید: آسپیرین بچه، دندان گیر و دیگر وسایلی که ممکن است کودک در زمان سینه خیز و چهار دست و پا رفتن به آنها نیاز داشته باشد.

خوراکی هایی برای میان وعده های غذایی و کرم ضد آفتاب از وسایل ضروری برای نوزاد است و می تواند برای مادران نیز مورد استفاده قرار گیرد. فهرستی از وسایل ضروری برای مواقع نیاز را به همراه داشته باشید. هر چیز را جداگانه در کیسه های پلاستیکی بسته بندی کنید تا هم وسایل شما مرتب باشد و هم بتوانید از آنها برای قرار دادن پوشک های کثیف و لباس های خیس شده استفاده کنید.
نوزاد

اگر مسافرت شما هوایی است با پزشک کودک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید پرواز برای او مضر نیست. بیشتر کودکان سالم مشکلی برای مسافرت های هوایی ندارند. پروازهای بین المللی اغلب تخفیف زیادی برای بلیط های کودکان تخصیص می دهند، اما پروازهای داخلی این امکان را برای کودک و یا نوزاد فراهم کرده اند که درآغوش شما به رایگان پرواز کنند (یا از تخفیف تا حد یک دهم هزینه استفاده کنید)

در وسایل نقلیه زمینی زمان تهیه بلیط و رزرو صندلی این نکات را بخاطر داشته باشید:

- صندلی های جلو را رزرو کنید برای این که جای بیشتری برای دراز کردن پای خود داشته باشید.

- در زمان هایی سفر کنید که مسافر کمتر است و در نتیجه شما شانس بیشتری دارید تا از صندلی های خالی مجاور برای گذاشتن وسایل و ساک بچه خود بهره بگیرید و تا حد امکان از پروازهای مستقیم استفاده نکنید. از آنجا که محیط ها و وسایل ناآشنا ممکن است الگوی خواب کودک شما را به هم بزند، پتوی مورد علاقه یا اسباب بازی که به او آرامش می دهد را به همراه داشته باشید.
اگر مسافرت شما هوایی است با پزشک کودک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید پرواز برای نوزادتان مضر نیست

برای جلوگیری از گوش دردهای کودک که در نتیجه تغییرات فشار هوا ایجاد می شود، نوزادان باید در زمان نشست و برخاست هواپیما در حال مکیدن باشند. بنابراین سعی کنید برنامه تغذیه او را بر اساس زمان بندی خاصی طراحی کنید یا در هنگام برخاستن و یا فرود آمدن هواپیما به او پستانک یا خوراکی های دیگر بدهید.

اگر نیاز است تخت بچه را به همراه بیاورید. نخ ها و طناب های خطرناک و وسایل شکستنی را دور از دسترس او بگذارید. وسایل نظافت را در قفسه های بالائی کمدها قرار دهید و مواظب پریزهای برق باشید. صندلی نوزاد به خصوص اتومبیل به حمل و نقل راحت نوزاد و کودک در سفر بسیار کمک می کند.

کرم ضد آفتاب، عینک ضد آفتاب، اسباب بازی و خوراکی کافی همراه داشته باشید.

چراغ قوه، بطری آب، پتو و پوشاک مورد نیاز و اضافی در صندوق عقب داشته باشید.

هر چند ساعت یکبار توقف و کمی استراحت کنید. کودک از این که در صندلی بنشیند و فقط یک منظره ببیند خسته خواهد شد و نیاز به تنوع را در او در نظر بگیرید.
سایت نونهال

منبع:تبیان