به دنیای کودکانه وارد شوید


شما پدر و مادر عزیز در روز چه مقدار از زمان خود را برای بازی با کودکتان صرف می کنید؟ و آیا با بازی های خاص سن او آشنایی دارید؟ کودکان در هر سنی نیاز های ویژه ای دارند که در بازی های متناسب با سن خود می توانند این نیاز ها را برطرف کرده و اطلاعات و آمادگی های لازم را کسب کنند.

علاوه بر آن بازی برای دارا بودن  قدرت تاثیر گذاری و آموزشی نیاز به جذابیت و تناسب دارد . اگر نوع بازی برای کودک قابل درک نباشد و یا از سطح کنجکاوی ها و پرسش های او پایین تر باشد. نمی تواند اثر مفید و سود مند خود را به همراه داشته باشد. لذا سعی داریم

طبق هفته های گذشته تعدادی از بازی های مطلوب کودکان در سنین دو تا سه سال را به شما معرفی نماییم:


کلاه خنک برای یک روز گرم

وسایل مورد نیاز: چند عدد مربع پارچه ای از جنس کتان به ابعاد 9×9 ، یک پیاله ی بزرگ به اندازه ی سر کودک، آب، کاغذ مومی، فریزر، زمان سنج

روش اجرا

1- چند مربع به اندازه های 9×9 سانتی متر را از یک ملحفه ی کتان سفید ببرید. این پارچه های مربع کتان را در آب خیس کنید. یک پیاله را برگردانید و این مربع ها را بر روی آن قرار دهید. هر کدام از این مربع ها را با یک ورق کاغذ مومی از دیگری جدا کنید. سپس کاسه را در داخل فریزر قرار دهید.

2- وقتی این پارچه ها یخ زدند آن ها را از فریزر بردارید. از کودکتان بخواهید یکی از این پارچه ها را که به شکل کلاه در آمده است، بر روی سر خود قرار دهد.

3- چه قدر طول می کشد تا کلاه شما ذوب شود؟ آیا فکر می کنید این کار راه خوبی برای خنک شدن است؟

کلمات مورد استفاده و مفاهیم علوم: خیس، یخ زدن، سرد، ذوب شدن، گرم، زمان، تند، تندتر، کوتاه

توصیه هایی برای انجام پیش رفته تر این بازی البته برای کودکان در سنین بالاتر: سؤالات زیر را مطرح کنید:

آیا کلاه یخی در آفتاب زودتر ذوب می شود یا در سایه؟ آیا نوع دیگری کلاه وجود دارد که به شما کمک کند تا خنک شوید؟

چه چیز دیگری می تواند به شما کمک کند تا در یک روز داغ، خنک شوید؟

گلبرگ ها را رنگ کنید

وسایل مورد نیاز: رنگ غذایی، آب، گلدان یا لیوان، گل سفید

روش اجرا

1- یک گل سفید انتخاب کنید و همه ی قسمت های آن را به جز 15 سانتی متر از ساقه ی آن ببرید.

2- با اضافه کردن 10 قطره رنگ غذایی به 60 میلی لیتر آب، یک محلول آب رنگی درست کنید.

3- این محلول آب رنگی را در داخل یک لیوان بزگ بریزید.

4- ساقه ی گل را در داخل محلول قرار دهید و به ساقه فرصت دهید تا محلول رنگی را به داخل گل بکشد. گلبرگ ها به تدریج یک زمینه ی رنگی از رنگ محلول را به خود می گیرند.

5- از کودک بخواهید به ظاهر شدن رنگ در گلبرگ ها توجه کند. شما در این زمان باید برای کودک توضیح دهید که گیاهان دارای ریشه هایی هستند که کارشان انتقال آب به ساقه است. ریشه و سپس ساقه ی گیاه را با کارکردشان توصیف کنید و توضیح دهید که برگ ها به عنوان سازنده ی غذا در گیاه انجام وظیفه می کنند. همه ی قسمت های گیاه نیاز به آب دارند و انتقال آب به تمام قسمت های گیاه از طریق یک سیستم لوله کشی صورت می گیرد. این آزمایش نشان همین کارکرد می باشد.

6- وقتی گلبرگ ها رنگی شدند آن ها را خشک و سپس مرتب کنید و به کودکتان نشان دهید.

توصیه هایی برای انجام پیش رفته تر این بازی: از گیاه کرفس برای مشاهده ی حرکت محلول رنگی در ساقه ی گیاه استفاده کنید. تلاش کنید از محلول های رنگی غذایی مختلف برای تغییر رنگ استفاده کنید. با یک رنگ ساده شروع کنید. سپس از رنگ های دیگر استفاده نمایید.
بازی با حباب

حباب های داغ

وسایل مورد نیاز: ترکیب حباب صابون (یک سوم پیمانه صابون مایع، یک پیمانه آب و یک قاشق چای خوری شکر)، وسیله ی فوت کردن حباب صابون

روش اجرا

1- از کودکتان بخواهید در منزل ترکیب حباب صابون را با هم مخلوط کند.

2- در یک روز زمستانی با کودکتان به بیرون از منزل بروید و از او بخواهید حباب های صابون را فوت کند.

3- در حالی که حباب های صابون در هوا معلق هستند، آن ها را مشاهده کنید.

4- برای کودکتان توضیح دهید که گرمای تنفس کودک باعث سبکی حباب ها می شود و این که هوای سرد سنگین تر از هوای گرم است.

5- برای کودک خود توضیح دهید که چرا حباب های صابون در هوا معلق می مانند؟

کلمات مورد استفاده و مفاهیم علوم: حباب صابون، گرم، هوا، درجه حرارت، بالا، سریع، معلق، تنفس، سبک تر، سرد، حرکت

توصیه هایی برای انجام پیش رفته تر این بازی: تلاش کنید همین آزمایش را با استفاده از آب سرد که درجه حرارت آن تقریباً مشابه درجه حرارت بیرون از منزل باشد، انجام دهید. چه اتفاقی خواهد افتاد؟ این دو نوع حباب را با هم مقایسه کنید. با وسیله های متفاوتی که موجب پدید آمدن اشکال مختلف حباب می شوند این آزمایش را تکرار کنید.

من مواظب هستم

شما احتمالاً وقتی کودک بوده اید این بازی را انجام داده اید. این بازی با کمی تغییر همان بازی قدیمی است و شما خواهید دید که این بازی به گسترش مهارت های زبانی کمک می کند.

روش اجرا

برای انجام این بازی به یک لوله ی توخالی، ترجیحاً مقوایی یا پلاستیکی (برای مثال لوله ی مقوایی دستمال توالت) که بتوان از طریق آن به بیرون نگاه کرد، نیاز دارید. به جای آن شما می توانید از یک دوربین دو چشمی استفاده کنید.

با دوربین به چیزی نگاه کنید و بگویید:

من با چشمانم چیزی را می بینم، چیزی را که رنگش آبی است.

آیا آن چیز صندلی است؟ نه، صندلی نیست.

آیا آن چیز میز است؟ نه، میز نیست.

ایا آن چیز کفش من است؟ بله، آن چیز کفش است.

حالا از کودکتان بخواهید که دوربین دو چشمی را بردارد و این بازی را تکرار کند.

توصیه هایی برای انجام پیش رفته تر بازی: این بازی را به کمک کودکتان اجرا کنید. به این صورت که کودکتان را تشویق کنید که جواب سؤال هایی را که شما طرح می کنید، بدهد. به عنوان نمونه، شما می پرسید: آیا آن چیز صندلی است؟ کودک پاسخ خواهد داد: نه، آن چیز صندلی نیست.در این بازی او می تواند رنگ ها را بشناسد و تشخیص آن را یاد بگیرد.
کتاب یادگیری از طریق بازی همراه با اضافات منبع:

تبیان