قهرمان قصه های کودکی


چه کنیم تا کودکمان به مطالعه علاقمند شود . در اخبار به طور مستمر می شنویم که آمار کتابخوانی در افراد بسیار پایین است و کودکان ما از نتایج مثبت مطالعه و کتابخوانی مطلع نیستند. اما باید بررسی کرد که چه عواملی باعث این بی علاقگی افراد به مطالعه است . چه روش هایی در تربیت کودک به کار می بریم که چنین احساس مسئولیتی را برای کودکان ایجاد نمی کنیم . همه ما واقفیم که خصیصه های شخصیتی از کودکی شکل می گیرد .

لذا برای آماده سازی هر گونه عادات مطلوب باید از کودکی شروع کرد. موقع خواب برای کودک قصه بگویید. داستان هایی برایش بسازید. توجه کنید چه داستان هایی را که با صدای بلند می خوانید و چه داستان هایی را که خودتان می گویید، این ها باید بخشی از برنامه زمان خواب طفولیت کودک باشد. هرگز قصه زمان خواب را برای تنبیه کودک ترک نکنید؛ این مسئله را بسیار جدی بگیرید.
بعد از خواندن یک کتاب از او بپرسید  بعد چه می شود؟ چرا یک شخصیت، کاری را انجام می دهد؟ یا یک شخصیت چگونه احساسی دارد؟

ارتباط با کودک:

به بچه های تان داستان خودشان را بگویید. از آلبومهای عکس خود کودک برای به فعالیت واداشتن و توصیف استفاده کنید و درباره اتفاقات و مناظر عکس ها صحبت کنید. در مورد عکس ها خاطراتی را تعریف کنید . تعطیلات تابستان یا رفتن به منزل مادربزرگ می تواند هم داستان خیالی باشد و هم حس داستان سرایی را تقویت کند. یک داستان نویس باشید. داستان هایی را که کودک برای شما می گوید بنویسید، یا به او کمک کنید تا یک نامه به دوست یا خویشاوندان بنویسد. تا جایی که امکان دارد اسمش را بنویسد و برایش با خط خطی هایی که می کشد امضایی مشخص کنید. مهارت های نوشتاری کودک برای سالیان درازی در خیال و تصور او نهان است بنابراین اجازه ندهید بروز این مهارت ها به عقب افتد کمک کنید عقایدش را بنویسد و بداند که نوشته ها با ارزش می باشند و راهی برای فهماندن عقاید به دیگران هستند. از نوارها استفاده کنید.


برای برقراری ارتباط بین لغات نوشتاری و شکل گفتاری، برای بچه های بزرگتر از پیش دبستانی از کتاب هایی که دارای نوار هستند استفاده کنید. نوار برای کودک این امکان را فراهم می آورد که چندین بار مطلبی را بازبینی نماید. اما اجازه ندهید نوارها جایگزین خواندن شخصی شود. با مشارکت فرزندتان بخوانید. بعد از خواندن یک کتاب از او بپرسید  بعد چه می شود؟ چرا یک شخصیت، کاری را انجام می دهد؟ یا یک شخصیت چگونه احساسی دارد؟ انتظار یک روایت طولانی را درعکس العمل نداشته باشید، اما او را در داستان شریک نمایید. از او سؤال کنید که آیا مایل است داستان را تغییر دهد. از او بخواهید اگر با داستان آشنا است برای تان آن را بخواند. تا زمانی که از شما کمک نخواسته اشتباهاتش را تصحیح نکنید . خیلی از بسته ای نرم افزاری در کیفیت های متفاوت برای آموزش خواندن طراحی شده اند یکی از آنها را که به طور مستقیم آموزشی نیستند، اما یادگیری را به عنوان مهارتی پیش مطالعه حمایت می کند، تهیه نمایید.
داستان هایی را که کودک برای شما می گوید بنویسید، یا به او کمک کنید تا یک نامه به دوست یا خویشاوندان بنویسد.

دیگر بسته های با ارزش شامل آنهایی هستند که اجازه می دهند کودک با استفاده از تصاویر، یک داستان بگوید و با علایم به او کمک می کنند تا کتاب خودش را بسازد و توسط یک پخش کننده صوتی که داستان را همانند کلماتی که روی پرده نقش می بندد، بخواند. به دنبال مهدکودک آموزشی باشید. به دنبال مهدکودکی باشید که از نظر صحبت مستقیم با بچه ها، پرسیدن سؤال از آنها، خواندن منظم و داشتن کتاب های با ارزش در جایگاه شایسته ای باشد. قبل از ثبت نام کودک در مهد کودک، وقت بگذارید، به آنجا بروید و ببینید که آیا کیفیت لازم را دارد؟ برای بچه الگوی خوبی باشید. خودتان کتاب بخوانید و برای مسافرت ها کتاب هایی را از کتابخانه انتخاب نمایید. محیط منزل تان را مملو از خواندنی های گران بهایی چون کتاب، مجلات و روزنامه ها کنید. هرگز اجازه ندهید روزی بدون کتاب خواندن بگذرد. خواندن کتاب را بخشی از زندگی روزانه فرزندتان قرار دهید. اجازه ندهید که روزی بگذرد بدون اینکه کتابی، شعری یا داستانی خوانده شود.
ماهنامه کودک همراه با اضافات منبع: