بررسی واکنش های کودک از 11 ماهگی تا دو سالگی

(روند رشد و تکامل کودک ( قسمت پنجم
در قسمت قبل به روند تکامل کودک از هفت تا ده ماهگی پرداختیم. اینک در ادامه می خوانیم....
یازده ماهگی
در این سن کودک با اعتماد بیشتری روی پاهای خود می ایستد . همچنین او دوست دارد در کارهای منزل به شما کمک کند . در این سن کودکان از نظر فعالیت های فیزیکی بسیار با یکدیگر متفاوتند .

 

 

 

اگر کودک شما در این فعالیت ها به کندی پیشرفت می کند نگران نشوید . در سن مناسب همه کارهای لازم را انجام خواهد داد  .
تعادل کودک تا این سن تکامل زیادی می یابد . او می تواند هنگام نشستن ، بدون افتادن به یک سمت خم شود  و برای برداشتن یک اسباب بازی که پشت سرش قرار داده شده بچرخد . در این زمان بهتر است که شما در اطرافش  باشید  و اگر به زمین افتاد به او اعتماد به نفس بدهید تا دوباره  بلند شده  و روی دو پا بایستد .

در 11 ماهگی کودک شما قادر است :

1- خودش بلند شود و بایستد .
2- چند قدم راه برود .
3- اشیاء را با شست و انگشت سبابه بگیرد و اشیایی را که در دست شخص دیگری است رها کند .
4- برای جلب توجه شما بگوید ماما.
5- به صدای اسم خودش واکنش نشان دهد .
6- دست را به صورت بای بای  تکان دهد .
7- به دستورهای ساده شما پاسخ دهد.

دوازده ماهگی

کودک شما به جشن تولد یک سالگی اش می رسد . هنگامی که به عقب نگاه می کنید از میزان تغییرات رخ داده  در وی متعجب می شوید . او حال عضوی کوچکی از خانواده شماست با شخصیت و خصوصیاتی مستقل ، پر از انرژی ، شور زندگی و عشق برای نزدیکانش .
در این سن او سعی می کند به تنهایی ایستاده و حتی  چند قدم  نیز به تنهایی راه برود . اما فراموش نکنید که او یک انسان منحصر به فرد است و نباید با کودکان دیگر  مقایسه شود .
او در این سن دستورهای ساده را به خوبی می فهمد و حتی ممکن است آنها را اجرا کند .
در یک سالگی قد کودکتان  تقریباٌ 75 سانتی متر است و وزنی حدود 9 کیلو و 800 گرم دارد . اما قد او می تواند از 73 تا 77 سانتیمتر متغیر باشد . وزن او در این زمان تقریباً 3 برابر وزن زمان تولدش است .

کودک شما در یک سالگی  قادر است که :

1- خود به خود بایستد و چند قدم راه برود .
2- اشیاء را با انگشت شست و سبابه بگیرد .
3- اسباب بازی ها را در صورت درخواست با اشاره  به افراد دیگر بدهد .
4- مطلب خود را طور دیگری غیر از گریه کردن به شما بفهماند .
5- با افراد خانواده  و افراد آشنا با تکان دادن دست  بای بای  کند .
6- یک توپ را به سمت شما قِل بدهد.

یک سالگی تا 5/1 سالگی

تا 15 ماهگی کودک شما قادر خواهد بود به تنهایی راه برود و تنها بماند . او روی زانوها و دستانش از پله ها  بالا خزیده و بسیار آهسته از پله پایین می آید . توانمندی و مهارت های دستی او افزایش یافته و ممکن است قادر باشد که  یک مکعب را روی دیگری قرار دهد . قد او در این سن حدوداً 81 سانتیمتر و وزنش 11 کیلوگرم  است و دامنه تغییرات قد و وزن بین 80  تا 84 سانتیمتر و 10 تا 12 کیلوگرم است .
تا زمانی که کودک شما 18 ماهه می شود . اطلاعات شگفت آوری کسب خواهد کرد و میزان قابل توجهی از مهارت ها و رفتارهای حرکتی را به دست خواهد آورد . او قادر خواهد بود به تنهایی و با امنیت کامل ، بدون این که به اشیاء برخورد کند ،  در اطراف حرکت کرده و یک شیء مانند اسباب بازی مورد علاقه اش را با خود حمل کند . او به خوبی از پله ها بالا رفته و حس تعادل خوبی دارد به طوری که قادر خواهد بود بدون افتادن به جلو خم شده و اشیاء را از روی زمین بردارد . او قادر خواهد بود اشیاء کوچک را با انگشتان بر دارد و با قلم یا مداد رنگی اشکال دایره ای شکل رسم  کند . اشیاء متحرک در فاصله متوسط ، توجه او را جلب خواهند کرد . در این سن سرعت رشد او کاهش می یابد و از 2 سالگی به بعد سالانه 2 کیلوگرم به وزن او اضافه می شود .
کلمات او تقریباً قابل درک شده و ممکن است زنجیره ای  از صداهای آشنا را با هم تولید  کند . اما فقط تعداد اندکی لغت را درست  به زبان می آورد . درک او از سخنان اطرافیان  خوب است و مکالمات و گفتگوهای ساده و کوتاه را دنبال می کند . محدوده توجه او هنوز کم است ،  اما قادر است به اشیاء اشاره کرده و نام های مورد علاقه  خود را به آنها بدهد. او از آواز خواندن و موسیقی لذت می برد . احتمالاً  مایل است خودش غذایش را بخورد  و از آشفتگی که به این ترتیب ایجاد می کند ، لذت می برد . او شروع  به تقلید و یادگیری اعمال شما می کند . کودکتان ممکن است تمایل به همبازی شدن با شما داشته باشد اما مادامی که  در محدوده ی توجه و دید شما قرار دارد از تنها بازی کردن نیز لذت خواهد بود.

به این ترتیب در 18 ماهگی کودک شما قادر است :

1- با پاهای باز از هم به راحتی راه رفته و بدود .
2- با کمک از پله بالا رفته و گاه پایین بیاید .
3- زانوها و لگن را خم کرده و برای برداشتن اشیاء از روی زمین چمباتمه بزند .
4- عکس های ساده و کتاب ها را می شناسد ، انگشت اشاره  را روی آنها قرار می دهد  و از آنها لذت می برد .
18 ماهگی تا 2 سالگی
به تدریج که کودک بزرگتر می شود ، مهارت ای بیشتری کسب کرده و مهارت های کسب شده در سنین پایین تر را تکمیل  می کند. حالا  او عضوی کوچک و فعال از خانواده  شماست که توجه و حمایت بیشتری را طلب می کند . کنترل عضلانی در حال رشد و تکامل است . کودک هنگامی که  کهنه خود را خیس می کند ، متوجه می شود  و حتی ممکن است قبل از کثیف کردن کهنه خود این را بفهمد . اگر چنین باشد ،  فرصت مناسبی برای آموزش دستشویی رفتن برای شما پیش آمده که باید  از آن استفاده  کنید . هر چند 18 ماهگی زودترین زمانی است که شما می توانید  این آموزش را به کودکتان بدهید.
حول و حوش 18 ماهگی بهتر است ارزیابی های بیشتر و دقیقتری از کودک توسط پزشک  به عمل آید ، مثلاً مشاهده وی در حال بازی کردن و اطمینان یافتن از این که مهارت های اساسی  را به دست آورده. همچنین  این فرصتی خواهد بود برای شما تا هر مشکل یا سؤالی را که در مورد رشد و نمو فرزندتان دارید با پزشک  خود در میان بگذارید . دو سالگی  سن شکل گیری وضعیت بدن و به دست آوردن مهارت های حرکتی بزرگ است . وزن او در این سن 12 کیلوگرم ( 100/11 تا 13 ) و قدش حدود 87 سانتیمتر ( 5/84 تا 89 ) است . او در این سن قادر است :

1- بر روی تمام کف پا بدود ، توقف کرده و دوباره شروع به دویدن کند و از موانع احتراز کند .
2- با ثبات کامل برای برداشتن اشیاء چمباتمه زده و بدون استفاده از دست ها دوباره روی پاها بلند شود .
3- با شش یا هفت مکعب یک برج  بسازد .
4- از کتاب های عکس دار لذت می برد  و به جزئیات عکس های مورد علاقه خود توجه می کند .
5- قادر است صفحات کتاب را یکی یکی ورق بزند .
منبع : تبیان