کتاب های موردعلاقه ی بچه ها  

بچه ها برای خرید کتاب به چه چیزهایی توجه می کنند؟
بزرگترها برای خرید کتاب بیشتر جذب کتاب هایی می شوند که از دوستانشان درباره آن کتاب شنیده اند یا جذب کتاب های نویسندگان مطرح و نام آشنا می شوند. آنها کتاب ها را طبقه بندی می کنند و بنا به علاقه شان کتاب مورد دلخواهشان را می خرند؛گرچه طراحی روی جلد در فروش و استقبال از کتاب بسیار مهم است اما در بزرگترها، به ویژه کتابخوان های حرفه ای این مسئله در درجه دوم اهمیت قرار دارد...

اما دنیای کودکان فارغ از هر گونه نظم و طبقه بندی است. قوه بینایی کودکان بسیار قوی است و آنها طبق آنچه می بینند تصمیم می گیرند. بچه ها برای خرید کتاب نه به موضوع کتاب و نه به پیشنهاد دوستانشان اهمیت می دهند . ویژگی های کتاب های محبوب کودکان عبارتند از :
1 - جلد مصور و زیبا: کودکان بیشتر کتاب هایی را دوست دارند که مصور و جلد زیباتری داشته باشد. آنها بیشتر جذب کتاب هایی می شوند که در آن تصاویر و نقاشی وجود داشته باشد و اگر کتابی چنین ویژگی هایی داشته باشد برای بچه ها بسیار محبوب خواهد بود.
2- استفاده از رنگهای شاد: بچه ها به رنگها بسیار اهمیت می دهند و بیشتر ترجیح می دهند کتاب هایی را بخرند که رنگبندی بیشتری داشته باشد و در آن از رنگهای شاد بیشتر استفاده شده باشد
3- استفاده از شخصیت های حیوانی در داستان: از دیگر ویژگی های کتاب محبوب کودکان استفاده از حیوان ها و دادن شخصیت به آنها در طول داستان است. آنها بیشتر دوست دارند شخصیت کتابهایشان حیوان ها باشند.
4- علاقه به کتاب های باریک : بچه ها کتاب های قطور را دوست ندارند و بیشتر دلشان می خواهد کتاب های باریک بخرند، چرا که گمان می کنند کتاب های بچه ها همیشه باریک هستند.
5- وجود شخصیت های کارتونی محبوب : شخصیت های کارتونی برای کودکان بسیار جذابند. بچه ها زمانی که شخصیت های کارتونی را در کتاب ها می بینند جذب آن می شوند حتی اگر کارتون آن را بارها دیده باشند و داستانش را دوست نداشته باشند.
 قوه بینایی کودکان بسیار قوی است و آنها طبق آنچه می بینند تصمیم می گیرند. بچه ها برای خرید کتاب نه به موضوع کتاب و نه به پیشنهاد دوستانشان اهمیت می دهند .همه این عوامل دست به دست هم می دهند تا کتاب محبوب و موردتوجه بچه ها منتشر شود؛کتابهایی که گرچه شاید داستان زیبایی نداشته باشند، اما از جذابیت بسیاری برای جلب توجه و خرید توسط بچه ها برخوردارند.
و حال پس از آگاهی یافتن از کتاب های موردعلاقه ی بچه ها:

12‌ نکته درباره کتاب خواندن برای بچه‌ها

1 خوب خواندن را به فرزندتان بیاموزید. برای این کار از سنین پایین‌تر شروع کنید. خواندن درست و صحیح قلب هر یادگیری است اگر بچه‌ها یاد نگیرند خوب و درست مطالعه کنند، در یادگیری هم دچار مشکل خواهند شد. ‌ ‌
2 یک محل ثابت و مشخص را در خانه برای قصه گفتن و خواندن کتاب داستان در نظر بگیرید که فرزندتان در آنجا احساس راحتی کند. ‌ ‌
3 هر روز 15 تا 20 دقیقه با صدای بلند برای او کتاب بخوانید. بلند خواندن کتاب در تقویت قدرت شنیدن و صحبت کردن بچه‌ها خیلی مؤثر است. بچه‌هایی که والدین آنها با صدای بلند برایشان کتاب می‌خوانند، قدرت بیان بهتری دارند.
4 از کتاب داستان شروع کنید و داستان‌هایی با موضوعات مورد علاقه فرزندتان برایش بخوانید. کتاب مورد علاقه او را بارها و بارها برایش بخوانید.
5 قبل از خواندن کتاب، عنوان کتاب و اینکه درباره چه موضوعی است را به او بگویید.
6 هنگام خواندن داستان، کتاب را طوری بگیرید که تصاویر را ببیند. بعد از خواندن کتاب از او بخواهید درباره تصاویر آن توضیح دهد.
7 در سنین ابتدای دبستان، کتاب‌هایی با حروف درشت انتخاب کنید و موقع تلفظ هر کلمه، انگشت‌تان را روی آن کلمه قرار بدهید تا فرزندتان با شکل نوشتاری کلمات هم آشنا شود.
8 بعد از چند دقیقه خواندن، خلاصه داستان را برایش تعریف کنید و سوالاتی درباره متنی که خوانده‌اید، از او بپرسید.
9 کتاب‌های شعر و داستان‌های ریتم‌دار با متن تکراری انتخاب کنید و از فرزندتان بخواهید قسمت‌های ریتم‌دار را تکرار کند.
10 بعد از خواندن کتاب و تمام شدن داستان، درباره شخصیت‌های آن با او صحبت کنید و بخواهید داستان را با داستان‌ها و موضوعات دیگر مقایسه و نقاط اشتراک و تفاوت را بیان کند. ‌ ‌
11 هنگام خواندن کتاب وقتی به کلمات جدید می‌رسید، معنی آن را برای بچه‌ها بگویید و چند سوال هم درباره آن برایشان مطرح کنید. ‌ ‌
12 هنگام خواندن کتاب به عکس‌العمل فرزندتان توجه کنید. هر وقت احساس کردید خسته شده است، کتاب خواندن را متوقف کنید.
منبع:تبیان
ویرایش و تلخیص:آکاایران