آکاایران: هوا خیلی گرم شده و پدر و مادرها نگران سلامت فرزندان شان هستند. برای همین هم کاملا طبیعی است که به آنها اجازه بازی و تفریح در فضاهای باز را ندهند و نگذارند ساعت های طولانی زیر نور خورشید بدوند، بپرند و بازی کنند. بچه ها هم احتمالا زیر بار نمی روند و دوست ندارند تعطیلات شان را داخل خانه سپری کنند. بخصوص اگر بازی های رایانه ای هم برای شان محدود شده باشد. چه باید کرد؟ آیا والدین باید با بچه ها کنار بیایند و به آنها اجازه بازی در پارک ها و فضاهای باز را بدهند؟

اگر این سوال برای شما هم پیش آمده و نمی دانید چطور می توانید فرزندتان را راضی کنید، اول از همه باید بدانید ماندن در خانه به هیچ عنوان به معنای خسته شدن کودکان نیست. آنها نباید حس کنند اگر خانه باشند، حوصله شان سر می رود و کلافه می شوند. چون بسیاری از بازی ها و فعالیت های مورد علاقه کودکان در فضاهای کوچک و بسته هم انجام می شود. فقط باید کمی بیشتر فکر کرده و تفریح و بازی مورد علاقه کودکان را پیدا کنید.

_ خمیرهای بازی یکی از بهترین انتخاب هاست

می توانید خمیرهای رنگارنگ و مناسبی را تهیه کنید و در اختیار کودک بگذارید. (البته اگر فرزندتان به سنی رسیده که بتواند با این خمیرها بازی کند). او به کمک خمیرهای مخصوص بازی می تواند اشکال رنگارنگ و زیبایی بسازد و با این کار نه تنها سرگرم می شود که حتی قدرت تخیل و خلاقیتش هم افزایش می یابد و تقویت می شود.

_ بازی با عروسک های انگشتی هم کار دیگری است که می تواند کودکان را سرگرم کند

البته لازم نیست حتما چنین عروسک هایی را تهیه کنید. بچه ها خیلی راحت تر از آنچه فکر کنید، سرگرم می شوند. پس به کمک چند تکه پارچه رنگی که رویش چشم و ابرو کشیده اید هم می توانید با او بازی کنید. در حین این بازی ها، بسیاری از نکات و مفاهیم مورد نیاز را هم می توانید با کودک در میان بگذارید و به او بیاموزید.

_ بازی های ذهنی و بازی با رنگ ها هم از دیگر مواردی است که در این روزها به شما کمک خواهد کرد.

یکی از بازی های فکری جالبی که کودکان هم خیلی آن را دوست دارند، بازی با عکس هاست. با این کار، هم قدرت حافظه کودک تقویت می شود و هم نسبت های خانوادگی را به خوبی می آموزد. برای شروع این بازی می توانید تعدادی از عکس های اعضای خانواده را روی میز بچینید و از کودک بخواهید عکس هر فردی را که شما نامش را می گویید. در انتهای بازی اگر توانسته باشد عکس های زیادی را جمع کند، برنده است. این روزها فرصت خوبی برای جمع کردن اتاق بچه ها هم است. شاید آنها این کار را خیلی دوست نداشته باشند، اما می توانید با تفریح و شوخی آنها را تشویق کنید وسایل شان را مرتب کنند​. بچه ها آب بازی را خیلی دوست دارند و برای همین با ذوق و علاقه با شما همراه خواهند شد تا اسباب بازی های شان را تمیز و جمع کنند. پس از شستن هم نوبت به مرتب کردن اتاق می رسد که بچه ها باید در آن کار هم همراه شما باشند و کمک تان کنند.

گردآوری: آکا ایران

منبع :