آکاایران: بازهای فکری همان اوقات فراغت متفکرانه ای است که اغلب والدین به دنبال آن هستند. شاید قبل از هر چیز به این فکر می کنید که اگر قصد خرید بازی های فکری را داشته باشید، باید از کجای این شهر بزرگ آن را تهیه کنید.
وب سایت همشهری شش و هفت - فاطمه شیخ علیزاده: بوی تمام شدن امتحانات که به مشام می رسید، بوی بازی پشت سرش مشام مان را نوازش می داد! بچه های دیروز مانند امروز سردرگم این همه تنوع نبودند. اینکه خوب بود یا نه نمی دانم اما در بین انتخاب های شان حتما یک بازی فکری وجود داشت. این باعث می شد تفکر آنها هم مانند جسم شان به تحرک واداشته شود. علاوه براینکه بسیاری از مفاهیم اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و هنری را به شکل غیرمستقیم و درست یاد بگیرند.
حالا هم امتحانات تمام شده است. بگذریم که تنوع بازی ها و تفریح های امروز بیش از گذشته است اما شاید برای بازی ها هم فرصتی پیدا شود که اگر بشود، عالی است. بازهای فکری همان اوقات فراغت متفکرانه ای است که اغلب والدین به دنبال آن هستند. شاید قبل از هر چیز به این فکر می کنید که اگر قصد خرید بازی های فکری را داشته باشید،  باید از کجای این شهر بزرگ آن را تهیه کنید. برای همین سعی کردیم تا حد ممکن مکان های اصلی خرید این محصولات را معرفی کنیم تا با زبان روزه، سرگردان این کوچه و آن خیابان نشوید.

آکاایران: با این بازی ها از بچه ها نابغه بسازید


 خانه اول، زیر یک سال
مکعب های ابری
 یکی از بازی های فکری برای بچه های زیر یک سال محسوب می شوند که از سه ماهگی یعنی از زمانی که بچه بتواند چیزی را دست بگیرد می توانید آن را دستش بدهید. بچه ها در این سن علاقه زیادی دارند که به اشیای نرم چنگ بزنند و آنها را به دهان شان ببرند. این مکعب ها که در هر وجه آن یک عکس دیده می شود، چشم بچه را با تصاویر مختلف آشنا می کند. هر چقدر بچه بزرگ تر شود تعداد این مکعب ها بیشتر می شود.برای نوزاد شش ماهه، سه مکعب در سه اندازه مختلف و برای بچه 10 ماهه تا یک سال، چهار مکعب در چهار اندازه توصیه می شود. از شش ماهگی می توانید در مورد عکس هایی که روی هر وجه این مکعب ها دیده می شود، به کودک توضیح بدهید. این کار به افزایش دقت و تمرکز او کمک می کند. از سنی که کودک می نشیند می توانید چیدن این مکعب ها را به او یاد بدهید. همین که سعی کند آنها را روی هم بگذارد، کافی است. این عمل هماهنگی دست و چشم کودک را بالا می برد.
,بازی،سرگرمی کودک

حلقه هوش
از دیگر بازی های فکری برای بچه های زیر یک سال است. البته نوع پرتعداد آن برای بچه های یک تا سه سال هم مناسب است. حلقه هوش برای بچه های زیر یک سال از یک استوانه باریک که چهار حلقه به ترتیب سایز در آن جای می گیرد، ساخته شده است. می توانید حلقه ها را به دست بچه زیر یک سال بدهید و رنگ هر کدام را به او بگویید. نسبت به اینکه کودک شما حتما حلقه ها را به درستی سر جایش بیندازد حساس نباشید. همین که هر کدام آنها را دست گرفته و یاد بگیرد یکی را از دستی به دست دیگر بدهد و آن را داخل انگشتش نگه دارد خوب است. به تدریج او با شباهت اشیا و ارتباط میان حلقه و میله آشنا می شود. 
قیمت ها: قیمت این اسباب بازی ها نهایتا 15 هزار تومان است.
برای سرگرمی بزرگان متفکر 
اصطلاح گروه سنی بزرگسال برای بازی های فکری 7 تا 12 سال به کار می رود. اما طراحی بعضی بازی ها برای این گروه سنی به قدری جذاب و پیشرفته است که حتی پدر و مادرها هم جذب بازی می شوند. البته این به معنی سخت بودن بازی و اینکه بچه ها از پس کار برنیایند، نیست. اغلب بازی های این گروه سنی بازی های گروهی است. البته بازی های تک نفره مثل مکعب روبیک هم در این گروه قرار می گیرد.
فتح پرچم
 بازی فکری با موضوع استراتژی است که بین دو تا پنج نفر شرکت کننده لازم دارد. در جریان بازی بازیکنان به تمرکز و تفکر بالا نیاز دارند.ضمن اینکه هیجان بازی بالاست.
,بازی،سرگرمی کودک

آپادانا
 بازی دیگر این گروه سنی، آپاداناست. هدف این بازی، تقویت حافظه کوتاه مدت بازیکنان است. تعداد شرکت کنندگان دو تا پنج نفر است.
عمو پولدار
 این بازی شبیه روپولی است. این بازی برای گروه سنی بالاتر طراحی شده و پیچیده است. این بازی نیازمند دقت و تفکر بالا ست.
دست چین
 این بازی نیازمند سرعت عمل است. دست چین هیجان و شادی زیادی در شرکت کنندگان ایجاد می کند.
راز جنگل
 شاید شما به عنوان والدین، راز جنگل را به یاد و با آن خاطره داشته باشید. این بازی هنوز هم با کمی تفاوت نسبت به دوره شما در بازار بازی های فکری موجود است. بازی معمای جنگل، تک نفره این بازی است.
,بازی،سرگرمی کودک

عبور از رودخانه
 نام یکی از دیگر بازی های این گروه سنی است که برای بازی تک نفره طراحی شده است.
کیت های شیمی
 می توانید در این مغازه ها وسایل مربوط به درس علوم و شیمی و همچنین سی دی آموزشی آنها را خریداری کنید. این کیت ها صرفا برای آموزش بوده و جنبه بازی ندارند.
قیمت ها : به جز کیت های آموزشی که بالای هزار تومان است ؛ قیمت بقیه بازی ها  هفت تا 25 هزار تومان است.
خانه دوم، بازی های انفرادی یک تا سه سال
گروه سنی بعدی که کارشناسان برای آنها بازی طراحی و تهیه می کنند، گروه سنی یک تا سه سال است. با توجه به بزرگ تر شدن کودک، آشنایی بیشتر او با مفاهیم دایره این بازی هم گسترده تر می شود.
بلز:
یکی از اولین وسایلی که در یک سالگی توجه اغلب بچه ها را به خود جلب می کند، ساز بلز است. بچه ها در یک سالگی به این نتیجه می رسند که وقتی کنترل تلویزیون را روی میز می کوبند صدا تولید می کند! اتفاقا پدر و مادرشان هم به این کار آنها عکس العمل نشان می دهند.آنها از اینکه خالق این صدا هستند لذت می برند. اگر شما به جای منع کردن بچه ها از کوبیدن اشیا روی زمین آنها را با ساز بلز آشنا کنید، این بار آنها را  به بازی تشویقشان می کنید. علاوه براینکه آنها را با دنیای موسیقی هم آشنا می کنید.  
,بازی،سرگرمی کودک

عروسک های انگشتی
 عروسک ها را یک بار در انگشت تان فرو برده و بار دیگر در انگشت کودک بگذارید تا دریابد با تکان دادن انگشت ها، عروسک حرکت می کند. آموزش این بازی، آموزش زبان، بیان، قصه گویی و آشنایی با دنیای تئاتر و عروسک است.
برج قورباغه
 نام یکی دیگر از وسایل بازی برای این گروه سنی است. این اسباب بازی شامل یک صفحه مدور سرسره مانند بلند است که چون روی سر آن یک قورباغه قرار دارد، به آن برج قورباغه می گویند. بچه ها توپ را توی دهان قورباغه می گذارند و توپ از سرسره پایین می آید. اگر کودک خود را دقایقی با این اسباب بازی تنها بگذارید و به او دقت کنید خواهید دید که بارها این عمل را تکرار کرده و خیلی دیر از تکرار آن خسته می شود. او با این کار یاد می گیرد با رها کردن، اشیا از بالا به پایین می آیند. دنبال کردن حرکت مدور توپ با چشم، دقت او را به حرکت اشیا افزایش می دهد. ضمن اینکه ساده ترین قانون فیزیک یعنی نیروی جاذبه را   کشف می کند.  
پازل های چوبی
 این پازل ها طراحی ساده ای دارند. تکه های آنها کم بوده و قطعات در هم فرو نمی روند بلکه با فاصله از هم در جای خود قرار می گیرند. در این بازی کودک فقط باید شباهت تکه ای را که در دست دارد با جای آن روی صفحه هماهنگ کند. این پازل ها در ضمن مراحل رشد انسان ، نام و شکل پرنده ها و حیوانات و خیلی چیزهای دیگر را هم به کودک آموزش می دهند.
,بازی،سرگرمی کودک

بولینگ پارچه ای
از دیگر وسایلی است که برای این رده سنی بسیار مناسب است. بچه ها در این سن علاقه خاصی به پرتاب کردن اشیا دارند. آنها یاد می گیرند وقتی با فشار دست شان وسیله ای را پرتاب می کنند؛ آن شیء از آنها فاصله می گیرد و صدا ایجاد می کند. هرچقدر حساسیت شما روی این موضوع بیشتر باشد و خشم شما بیشتر برانگیخته شود علاقه آنها به انجام این کار بیشتر می شود. دلیل آن جالب بودن عکس العمل شما نسبت به عمل آنهاست. بولینگ های پارچه ای این امکان را به بچه ها می دهد که با بازی با شیء بی خطر حس پرتاب کردن و ضربه زدن شان را ارضا کنند. آنها با دیدن اینکه عروسک با ضربه توپ پارچه ای به زمین می افتد ذوق زده می شوند و به کشف قانون شدت ضربه می رسند.
قیمت ها : قیمت لوازم بازی ذکر شده شش تا 30 هزار تومان است. البته ساز بلز در سایز بزرگ حدود 45 هزار تومان است.
خانه سوم، بازی های گروهی یک تا سه سال
 اگر انتظار دارید بچه های این گروه سنی در کنار یکدیگر و بدون حضور شما خوش و خرم بازی کنند و کارشان به مشاجره و گریه نکشد، انتظارتان بیهوده است! بچه ها در این سن فقط می توانند کنار هم بازی کنند و نیازمند مدیریت شما هستند.
 
شهر کوچک
  بازی شهر کوچک که بازی ویژه این رده سنی بوده و البته تا پنج سال هم می توانند با آن سرگرم شوند، شامل یک صفحه پارچه حدود یک و نیم در یک و نیم متر است که المان های شهری مثل چهارراه، فضای سبز، فروشگاه و غیره روی آن طراحی شده است. بچه ها می توانند با عروسک ها و ماشین های شان وارد این محوطه شوند. ضمن اینکه بازی آنها مستلزم همکاری تنگاتنگ برای پیشبرد بازی نیست اما می توانند در کنار هم در یک شهر بازی کنند تا با مفهوم بازی گروهی آشنا شوند.
,بازی،سرگرمی کودک

لی لی پارچه ای
یکی دیگر از بازی های گروهی مناسب این سن، لی لی است. این بازی علاوه بر ایجاد تحرک بدنی، مفهوم بازی نوبتی و امتیازی را به آنها آموزش می دهد. نباید انتظار داشته باشید که آنها با یک پا لی لی کنند! به این دلیل که اولا باید به تدریج بازی را یاد بگیرند و دوما بتوانند تعادل شان را حفظ کرده و روی یک پا حرکت کنند. یادگیری جفت پا پریدن به رشد مغزی کودک برای  یادگیری جهت و هماهنگی و کنترل مناسب است. به تدریج از آنها بخواهید طوری حرکت کنند که پایشان روی خط نرفته و به نوبت به خانه بعدی بپرند.
قیمت: قیمت این وسایل بازی  حداکثر 12 هزار تومان است.
خانه چهارم، بازی های انفرادی سه تا هفت سال
هر چقدر سن کودک بالاتر می رود، به همان میزان تنوع بازی ها برای آنها بیشتر می شود. اگر فرزندتان در این گروه سنی قرار دارد احتمالا از تنوع وسایل بازی، هیجان زده خواهد شد! بنابراین احتمالا با دست پر به خانه خواهید رفت!
بازی هوش چین
 این بازی در چهار رده سنی تعریف شده است. اولین گروه سنی  این بازی، رده سنی یک و نیم تا سه سال است و به تدریج رده سنی آن بالاتر می رود. این بازی شامل یک صفحه متحرک در یک قاب است که عکس های حیوانات روی صفحه های آن وجود دارد. بچه ها باید عکس های مهره ها را روی صفحه پیدا کنند و در جای خود بگذارند. برای رده سنی بالاتر چیدمان مهره ها روی صفحه سخت تر و پیچیده تر می ‎شود.
,بازی،سرگرمی کودک

نقاشی
  آموزش نقاشی با سی دی، تخته وایت برد، ماژیک، دفتر نقاشی و مداد رنگی بازی بعدی است. این مجموعه همگی در یک بسته قرار دارد.این پک ها با طراحی های متنوع در دسترس است.
سازه ها
یکی دیگر از بازی های مورد توجه این رده سنی بازی های ساختنی و در واقع سازه ها و لگوها ست. البته لگوهای درشت و کم تعداد برای بچه های 18 ماهه هم طراحی شده اما با بالا رفتن سن کودک می توانید برای او لگو یا همان خانه سازی های ریزتر و پرتعداد تر انتخاب کنید. تنوع سازه های بازی در بازار خیلی زیاد است. ساختن پارک شادی با این ابزار برای بچه های سه تا پنج سال خیلی جذاب است. آنها علاوه بر چیدمان و سر و کله زدن با قطعات و خلق یک پارک بازی می توانند با استفاده از تخیل شان آنجا را پارک واقعی تصور کنند. در بازی خیالی شان عروسک شان را گردش ببرند و ساعت ها سرگرم باشند.
ساز و باز
 نوع دیگری از سازه هاست که بسته های مختلف آن شامل ساخت مجسمه حیوانات، قطار یا انواع وسایل نقلیه به وسیله تکه های موجود در بسته است. سازه کلبه های چوبی به بچه ها اجازه می دهد تا با قطعات مختلف خانه و شهر بسازند.
دومینو
تعداد قطعات این بازی مختلف بوده و در اشکال و طراحی های متنوع در بازار موجود است.
,بازی،سرگرمی کودک

جورچین های آهنربایی
در این جورچین ها کودک باید سعی کند تکه های آهنربایی را مطابق عکسی که روی صفحه آهنی وجود دارد، پیدا کرده و تطبیق داده و روی عکس قرار دهد تا عکس را کامل کند.
کاردستی
 ساخت این کاردستی ها با طراحی های ساده و پیچیده برای سنین مختلف یکی دیگر از  بسته های سرگرمی مورد توجه بچه های این گروه است. در این بسته ها وسایلی مانند مقوا، نوار چسب، مغزی دور کاردستی و چسب وجود دارد. بچه ها می توانند از روی الگو، کاردستی بسازند. بسته خیاطی هم نوعی کاردستی با وسایل ساده خیاطی است که دختر بچه ها آن را دوست خواهند داشت.
قیمت ها: قیمت اسباب بازی های ذکر شده 20 تا 200 هزار تومان است. معمولا قیمت سازه هایی که تکه های پرتعداد دارند نسبت به بقیه وسایل گران تر است.
خانه پنچم، بازی های گروهی سه تا هفت سال
تامی نو
این بازی، یکی از بازی های گروهی برای این رده سنی است. این بازی شامل قطعاتی از شکل های هندسی ترکیبی است که بازیکنان باید به صورت رقابتی با آنها شکل سه بعدی بسازند. علاوه براینکه می توانند به شکل رقابتی آنها را داخل صفحه مخصوص بازی بچینند. شکل اول بازی برای سنین پایین تر ساده تر بوده و به شناخت اشکال هندسی و درک فضایی بچه ها کمک می کند.
کارت های حافظه
یکی دیگر از بازی های گروهی این رده سنی کارت حافظه است. به رغم سادگی اش طرفداران زیادی دارد. کارت ها را اول از رو چیده و بعد برمی گردانید. بچه ها باید به نوبت دو کارت برگردانند و هرکس بتواند کارت های شبیه بیشتری نسبت به رقیب خود پیدا کند و بردارد، برنده است. این بازی در افزایش تمرکز و حافظه موثر خواهد بود.
حلقه پرتاب
 این بازی نوعی هدف گیری با حلقه ها و پرتاب آن به داخل میله است. هدف از این بازی تقویت تمرکز و افزایش دقت و درک محیطی است.
,بازی،سرگرمی کودک

روپولی
 این بازی یکی از بازهای قدیمی است که والدین هم به راحتی بازی با آن را بلد بوده و به یاد دارند. هنوز هم این بازی با طراحی های مختلف موجود است. هر چند تنوع بازی های فکری امروز بسیار بیشتر از گذشته است اما روپولی هنوز هم محبوبیت و جذابیت خود را دارد. پایه اصلی آن داد و ستد و آموزش اقتصاد به کودکان است. بچه ها ضمن آموختن راه های معامله، چهار عمل اصلی را تمرین می کنند. روپولی های جدید در بازار براساس جنسیت طراحی شده. برای مثال طراحی پسرانه آن با شکل انگری بردز و دخترانه آن با صورتک پرنسس های کارتونی است.
قیمت ها: هر چند تامی نو کمی گران بوده و حدود هزار تومان است اما در عوض با سه هزار تومان می توانید کارت های حافظه را بخرید. قیمت بقیه بازی ها   12 تا 25 هزار تومان است.
ایستگاه اول، آوای باران
,بازی،سرگرمی کودک


از مهم ترین فروشگاه های فروش بازی های فکری در تهران، فروشگاه های زنجیره ای «آوای باران» است. مدیریت این مجموعه برعهده «علی مهری» است. او را پدر بازی فکری ایران می دانند. او باید استاندارد بودن تمام بازی هایی را که در فروشگاه ها به عنوان بازی فکری ویژه کودکان به فروش می رسد تایید کند.
نشانی1 : تهران، 30 متری خیابان نیروهوایی، خیابان احمدزاده،  خیابان خشی جنوبی، پلاک 215
نشانی2: تهران ، خیابان دماوند، 30متری نیروی هوایی
نشانی 3: بازار بزرگ تهران
ایستگاه دوم: گلدونه
,بازی،سرگرمی کودک


فروشگاه های گلدونه از دیگر مراکز فروش بازی های فکری ویژه کودکان هستند.
نشانی1: تهران / شهرک غرب/ خیابان خوردین/ بلوار دریا/ بعد از مسجد قدس/ پلاک 34  
نشانی 2: تهران/ بزرگراه رسالت/ بین مجیدیه جنوبی و 16 متری اول/  نبش خیابان شهید احمدی
نشانی 3: تهران/ میدان هفت حوض/ بعد از خیابان شهید خاموشی/ جنب کویتی ها
علاوه بر اینها در بعضی شهر کتاب ها مثل شهر کتاب الماس، شهر کتاب مرکزی، هفت حوض، ونک، شهر کتاب نیاوران و میرداماد می توانید این بازی ها را تهیه کنید. در خیابان انقلاب هم در بعضی پاساژها مغازه هایی وجود دارند که این بازی ها را به فروش می رسانند. یکی از مهم ترین نکته ها برای انتخاب بازی بچه ها، درنظر گرفتن رده سنی آنهاست که درباره آن کاملا توضیح داده ایم.
ایستگاه اصلی: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
کانون پرورش فکری کودک و نوجوان از سال ها پیش بازی های فکری زیادی در رده های سنی مختلف تولید کرده است. آغاز فعالیت هنری بسیای از هنرمندان شاخص از همین مرکز و خلاقیت های آن شروع شده است. علاوه براینکه خاطره جمعی بسیاری از کودکان دیروز ساخته شده از بازی های عرضه شده در کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان در سال های دور است.
نشانی: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دارای 44 شعبه در شهر تهران است. علاوه براینکه در شهرهای تهران بزرگ شامل قرچک، اسلامشهر، دماوند، رباط کریم و... نیز شعب کانون وجود دارد. نشانی شعبه مرکزی آن خیابان خالد اسلامبولی ( وزرا) / پلاک 44 است.
زیر سه سال
چفتو
برای این گروه سنی بازی معروف و جدیدی توسط کانون تولید شده که نام این بازی «چفتو» است. این بازی شامل قطعات پلاستیکی نرمی است که با آن سازه های مختلف می سازند.  اگر بچه های این گروه سنی متناسب با سن شان این تکه ها را به دهان ببرند، به دندان های آنها آسیب وارد نمی شود. علاوه براینکه نرمی این قطعات به کودکان کمک می کند تا برای ساختن سازه ها؛ خودشان قطعه ها را به راحتی دست بگیرند.
,بازی،سرگرمی کودک

پازل
پازل های کم تعداد از دیگر وسایل فکری است که برای این گروه سنی در نظر گرفته شده. برای این گروه سنی می توانید انواع آجرهای پلاستیکی که همان خانه سازی است، تهیه کنید.
قیمت ها: قیمت بازی های این گروه سنی هفت تا 20 هزار تومان است.
سه تا هفت سال
تانگرام
یکی از بازی های این گروه سنی بازی تانگرام است. این بازی شامل قطعات ظریف از جنس ام دی اف است که هر کدام شکل هندسی خاصی دارند. در کنار آن، کارت هایی هم وجود دارد که اشکال مختلف روی آن نقاشی شده است. بازیکن باید با قطعاتی که در دست دارد شکل مورد نظر را بسازد. این بازی می تواند به صورت مسابقه ای بین بچه ها اجرا شده و به تقویت تجسم ذهنی و درک بهتر هندسی آنها کمک کند.
,بازی،سرگرمی کودک

جورچین مثلثی
یکی از بازی های نسبتا ساده برای این گروه سنی است که برای بچه های کم سن این رده توصیه می شود. جورچین مثلثی شامل یک صفحه و 9 قطعه است که به وسیله آن قطعات باید یک مثلث ساخته شود؛ به شرط آنکه طرح مرغک نشان کانون در وسط مثلث  درست شود. تقویت تمرکز و تفکر برای یافتن راه حل مناسب از اهداف این بازی است.
دست به دست
 سرگرمی حرکتی دست به دست یکی دیگر از انواع بازی های مناسب این گروه است که می تواند به صورت گروهی هم انجام شود. این بازی شامل چهار قطعه است که دو به دو همرنگ هستند. بازیکن باید با سرعت عمل و تمرکز قطعه های همرنگ را دست به دست کند تا شکل یک هشت انگلیسی را در کمترین زمان بسازد. در حالت گروهی بازی، هر بازیکن که در کمترین زمان این کار را انجام دهد، برنده است.
ماسه بازی
بازی با ماسه از دیگر بازی های طراحی شده برای این گروه سنی است که از بازی های محبوب هم محسوب می شود. این پک شامل 20 قطعه برای کار با ماسه نرم و ساختن سازه های ماسه ای است. وردنه، قلم و کاردک را قطعات داخل این پک است. بازی با ماسه به بچه ها فرصت یافتن مهارت استفاده از انگشتان را می دهد و وسیله ای مناسب برای تمرین شکل های هندسی و ایجاد خلاقیت در نقاشی است.
,بازی،سرگرمی کودک

قیمت : قیمت بازی های ذکر شده 15 تا 29 هزار تومان است.
بزرگترها
پازل طبقه ای انسان
یکی از بازی های مفید برای این گروه سنی پازل طبقه ای بدن انسان است. این بازی برای بچه های کم سن این رده سنی جالب توجه است. این بازی شامل 30 قطعه مجزاست که در پنج پازل مختلف جای می گیرند. در هر پازل اجزای درونی بدن انسان به نمایش گذاشته شده و اطلاعات جامعی در مورد آن داده شود.
بندک
 سرگرمی بندک یکی از بازی های پرطرفدار است. این بسته بازی شامل 250 قطعه در پنج رنگ مختلف است که بازیکن می تواند بدون محدودیت و با استفاده از خلاقیت خود با ایجاد اتصالات مختلف بین بندها، احجام ساده و پیچیده خلق کند.
شاتل فضا پیما
این بازی برای نوجوانان علاقه مند به شیوه عملکرد فضا پیما طراحی شده است. شاتل کمک می کند تا ضمن آشنایی با ساخت احجام، شکل بدنه شاتل و حتی وظیفه خدمه و پرسنل فضاپیما به نوجوانان آموزش داده می شود.
,بازی،سرگرمی کودک

بند در بند
  از بازی های رقابتی و گروهی این رده سنی، بند در بند است. این بازی شامل یک محور اصلی و چهارعدد حلقه قاب دار منحنی شکل دور محور است. بازیکن باید یک بند را با هشت حرکت از محور خارج کرده و با هشت حرکت دوباره داخل محور قرار دهد. افزایش دقت نظر و کشف راه حل منطقی از اهداف این بازی است.  کسی که در کمترین زمان بند را باز کند، برنده بازی است.
جورچین گل لاله عباسی
 این بازی که به اسم گل پنج پر ختایی هم معروف است؛ جورچینی برای علاقه مندان به هنر است. این بازی ضمن افزایش دقت در چیدمان صحیح با طرح ها، افراد را با نقوش سنتی ایرانی آشنا می کند.
معما در معما
  این بازی شامل یک صفحه و چهار مهره T شکل است. بازیکن باید قطعات را در صفحه طوری بچیند که قطعات کمترین حرکت را داشته باشند. این بازی، مناسب برای افراد کم بینا و نابینا هم هست. از روی مدل می توان به وسیله 70 قطعه چوبی و 180 اتصالاتی که در دست است، اشکال و ماکت های گوناگون ساخت.
 ایستگاه چهارم، انتشارات مدرسه
 این مرکز یعنی انتشارات مدرسه را بیشتر به اسم انتشارات رشد، یعنی همان انتشارات مرتبط با آموزش و پرورش می شناسند. در کنار موسسه انتشاراتی رشد، انتشارات مدرسه قرار دارد که عرضه کننده محصولات ویژه کودکان و نوجوانان از کتاب تا اسباب بازی و بازی های فکری است.
نشانی1: خیابان کریمخان، خیابان ایرانشهر، نبش انتشارات مدرسه
نشانی 2: میدان انقلاب، ابتدای خیابان آزادی، کوچه مهرناز، پلاک 8

منبع :