آکاایران: شاید شما هم ازجمله والدینی باشید که می خواهید بدانید چه معیارهایی برای خرید یک اسباب بازی مناسب برای کودک تان وجود دارد. در این مطلب به شما می گوییم برای خرید یک اسباب بازی ایمن به چه نکاتی باید توجه کنید.
مجله سیب سبز: اسباب بازی مهم ترین عنصر دنیای کودکان است تا آنجا که دنیای خود را با آن می سازند. کودکان با اسباب بازی زندگی می کنند، از آنها می آموزند و حتی با اسباب بازی های شان دوست می شوند.
بچه ها می توانند ساعت ها با اسباب بازی سرگرم شوند. آنها با این وسایل می توانند موضوعاتی را تجربه کنند که در واقعیت شاید سال ها طول بکشد تا به آن تجربه ها برسند. همین ها کافی است تا اهمیت اسباب بازی برای کودکان را درک کنید.
بسیاری از والدین اسباب بازی را وسیله ای لوکس و تجملی به حساب می آورند، اما ارزش پولی یک اسباب بازی لزوما با ارزش حقیقی آن برای تربیت و آموزش کودک، یکی نیست. اسباب بازی به همان اندازه که می تواند مفید و موثر باشد، ممکن است مضر و مخرب هم باشد.

آکاایران: این اسباب بازی های بامزه اما خطرناک!این شما هستید که یکی از این دو تاثیر را برای فرزندتان انتخاب می کنید. شاید شما هم ازجمله والدینی باشید که می خواهید بدانید چه معیارهایی برای خرید یک اسباب بازی مناسب برای کودک تان وجود دارد یا به عبارت دیگر، وسیله ای که کودک تان بیشتر اوقاتش را با آن پر می کند تا چه حد برای او مفید خواهد بود. در این مطلب به شما می گوییم برای خرید یک اسباب بازی ایمن به چه نکاتی باید توجه کنید.
نکاتی برای خرید اسباب بازی
یکی از اهداف کمیسیون ایمنی محصول مصرف کننده (CPSC) محافظت از مصرف کنندگان و خانواده ها از خطرات اسباب بازی هاست. این کمیسیون قوانین و راهنمایی هایی را ایجاد می کند تا اطمینان حاصل کند محصولات مطمئن هستند. اسباب بازی ها به دلایل متفاوتی مانند داشتن وجود سرب، خطرات آتش سوزی، خفگی و مسائل دیگر که ایجاد خطر می کنند، ممکن است ایمن نباشند.
ایمنی اسباب بازی یکی از مسائل نگران کننده برای همه پدر و مادرهاست. اغلب پدر و مادرها درباره خطراتی که برخی وسایل دارند مانند برق گرفتگی یا خفگی اطلاعات دارند اما درباره آنچه نمی بینید چطور؟ می پرسید چه چیزهایی؟ خب مثلا سربی که در برخی رنگ های نقاشی وجود دارد یا مواد شیمیایی که در برخی وسایل پلاستیکی می توانید پیدا کنید. بد نیست مروری بر راهنمای زیر بیندازید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید:
 1. برچسب را بخوانید
برچسب های اخطار اطلاعات مهمی در مورد چگونگی استفاده از اسباب بازی و اینکه این اسباب بازی برای چه سنی مناسب است، در اختیار شما قرار می دهند. برای مثال اگر روی بسته بندی نوشته شده «به دلیل وجود قطعات کوچک برای کودکان زیر 36 ماه مناسب نیست» باید به هشدار عمل کنید. اسباب بازی هایی که از جنس پارچه هستند، باید دارای برچسب «غیرقابل اشتعال» flame resistant باشند. اسباب بازی های پشمی و پارچه ای باید قابل شست وشو باشند و تمام اسباب بازی ها باید با مواد رنگی بدون سرب، رنگ شده باشند. لوازم کاردستی و نقاشی کودکان (مثل مداد شمعی)، باید عنوان «غیرسمی» (non toxic) را جایی روی برچسب یا جلدشان داشته باشند. به کودک خود بیاموزید چگونه از اسباب بازی به شکل صحیح استفاده کند.
 2. از خفگی پیشگیری کنید
اطمینان حاصل کنید تمام لوازم و قسمت های اسباب بازی بزرگ تر از آن است که کودک شما بتواند آن را به دهان ببرد و ببلعد. خفگی هنگام بازی با اسباب بازی از رایج ترین خطرات برای کودکان در جهان محسوب می شود، بنابراین باید از خریداری اسباب بازی های کوچک یا چند تکه خودداری کرد، زیرا ممکن است کودک هنگام بازی با آنها، ناخواسته تکه ای را در دهان فرو کند و این کار باعث خفگی او شود.
3. اسباب بازی با صداهای بلند نخرید
 این کار ممکن است باعث ایجاد مشکل در گوش کودک شما شود. کودکان نسبت به بزرگسالان، حساسیت بیشتری به صداها دارند و متاسفانه بسیاری از اسباب بازی های موجود در بازار، مانند بعضی اسباب بازی های الکترونیکی و موسیقی و ماشین ها، صداهای بسیار بلندی دارند که ممکن است صدمه ای به شنوایی کودکان در آینده وارد کنند.
4. اسباب بازی های خوش ساخت بخرید
 اطمینان حاصل کنید که تمام قطعات، درزها و شکاف ها نرم هستند و قسمت تیز و برنده ندارند. همچنین اسباب بازی باید قابل شست و شو باشد. هر روبان یا رشته ای که ممکن است باعث خفگی شود از اسباب بازی جدا کنید. حواس تان به اسباب بازی هایی که گلوله های کوچک دارد، باشد چون ممکن است باعث خفگی شود.
5. اسباب بازی باید بدون سرب باشد
 والدین باید درباره مدادرنگی هایی که حاوی سرب هستند، محتاط باشند. قوانین جدید کمیسیون ایمنی محصول مصرف کننده بر محدود کردن مقدار سرب مجاز در محصولات تاکید دارد. براساس قانون جدید وضع شده برای سازندگان اسباب بازی، اسباب بازی ها باید ایمنی کافی داشته و به هیچ عنوان سرب نداشته باشند. مراقب فروشگا ه هایی که اسباب بازی دست دوم می فروشند، باشید.
احتمالا لازم است اسباب بازی های قدیمی خانه را دور بریزید به خصوص آنهایی که رنگ شده اند. علائم مسمومیت با سرب شامل تهوع، استفراغ، بی حالی، رشد نکردن، وزن راکد و از دست دادن اشتها باشد. مهم ترین مسئله این است که شما به اسباب بازی مشکوک شوید و اگر خواستید کودک تان را نزد پزشک اطفال ببرید باید اسباب بازی مورد نظر را هم همراه داشته باشید.
6. به مواد موجود در اسباب بازی توجه کنید
اسباب بازی های پلاستیکی محکم بخرید. اسباب بازی هایی که با پلاستیک نازک تهیه می شوند به راحتی می شکنند. بسیاری از نگرانی های والدین و مسئولان در مورد اسباب بازی ها و بطری های نوزاد، بیسفنول A است که ترکیب شیمیایی مورداستفاده در تولید بسیاری از اقلام پلاستیکی است.
بحث بر سر این است که آیا این ماده اثراتی بر رشد کودکان دارد یا خیر؟ سازمان FDA ادعا می کند این ماده شیمیایی برای کودکان بی ضرر است اما باز هم نیاز به تحقیقات بیشتر است. یکی دیگر از موادی که به نظر خطرناک می آید فتالات است. گروهی از مواد شیمیایی موجود در انواع محصولات مانند اسباب بازی های ساخته شده از پلاستیک انعطاف پذیر به نام پلی وینیل کلرید است.
,اسباب بازی،کودک


7. ضد اشتعال ها و آفت کش ها
 ضد اشتعال ها در حال حاضر توسط آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده تحت بررسی قرار دارد اما این آژانس گزارش می دهد این مواد می توانند برای انسان سمی باشند. بسیاری از ضداشتعال ها را می توان از محصولات کودکان مانند اسباب بازی های پر شده حذف کرد. آفت کش ها هم می توانند به طور بالقوه برای کودکان سمی باشند. آنها به سرعت تجزیه می شوند اما می توانند روی اسباب بازی ها یا درختانی که در حیاط اسپری می شوند، باقی بمانند. موسسه بهداشت محیط جایگزین های دیگری را پیشنهاد می دهد ازجمله صابون های حشره کش که می تواند حیاط خانه تان را تمیزتر نگه دارد.
8. اسباب بازی های حاوی مواد سمی نخرید
 برای این کار لازم است مطمئن شوید روی برچسب اسباب بازی ها عبارت «غیرسمی» نوشته باشد.
9. اسباب بازی های پرتاب شونده
 از خرید اسباب بازی هایی که شیء به هوا پرتاب می کنند، اجتناب کنید،  این قبیل اسباب بازی ها به راحتی می توانند جراحت های چشم را ایجاد کنند.
10.مجموعه های حاوی مواد شیمیایی
 از مجموعه های حاوی مواد شیمیایی برای کودکان زیر 12سال استفاده نکنید. این مواد شیمیایی ممکن است ایجاد احتراق کنند و حاوی مواد شیمیایی خطرناک باشند. مطمئن شوید کودک تان می داند چطور به صورت ایمن از این وسایل استفاده کند.
11. تاییدیه UL
اسباب بازی های برقی باید تایید ULرا داشته باشند برچسب را چک کنید تا مطمئن شوید.
12. آویز تخت
 اسباب بازی هایی که از تخت آویزان هستند باید سیم ها و رشته هایی کوتاه داشته باشند،  این کار برای این است که  ایجاد خفگی نکنند. این گونه اسباب بازی ها به محض اینکه کودک قادر به ایستادن بود باید برداشته شود. هنگام خرید اسباب بازی مخصوص تختخواب کودکان باید به این موضوع توجه کنیم که چیزهایی را خریداری کنیم که طناب، زنجیر، بند چرمی و... نداشته باشد، زیرا ممکن است باعث خفگی کودک در تختخواب شوند. همچنین باید آنها را در جای مرتفعی قرار داد که وقتی کودک در تختخواب سرپا ایستاده است، به آنها دسترسی پیدا نکند.
ایمنی کودک در اولویت است
امروزه استاندارد اسباب بازی ها توجه تمام کشورها را به خود مشغول کرده است. این استانداردها دائما به روز می شوند و آزمایش ها و تست های زیادی روی آنها انجام می شود، بنابراین بسیار مهم است که به خاطر داشته باشید ایمنی در اولویت قرار دارد، چون هر سال هزاران کودک با همین اسباب بازی هایی که وسیله سرگرمی هستند، مجروح می شوند.
چگونه از جراحت جلوگیری کنیم؟
اغلب جراحات با اسباب بازی بریدگی های جزئی، خراش ها و کبودی است. با این حال اسباب بازی می تواند منجر به صدمه جدی یا حتی مرگ شود. این اتفاق زمانی می افتد که اسباب بازی های خطرناک به صورت غلط مورد استفاده قرار می گیرند. اسباب بازی های خطرناک بسیاری وجود دارند که کودک هرگز نباید با آنها بازی کند. در واقع بر عهده شماست که به هر شکل ممکن فرزندتان را از بازی کردن با این گونه وسایل منع کنید.
مواد محترقه، اجسام نوک تیز، روروک و... از جمله موارد خطرناکی هستند که باید به آنها توجه داشته باشید.  اسباب بازی های الکتریکی نیز ممکن است باعث شوک یا آسیب دیدگی کودک شوند. اسباب بازی های پرنده و دارای تیر نیز در صورتی که توجه کافی به نحوه استفاده شان نشود، می توانند آسیب دیدگی های چشم را به همراه داشته باشند.

,اسباب بازی،کودک


به توصیه ها توجه کنید
توصیه های سنی روی اسباب بازی ها می تواند مفید باشد زیرا آنها راهنمایی های زیر را دارند:
- ایمنی اسباب بازی (برای مثال اگر احتمال خفگی داشته باشد)
- توانایی کودک برای بازی با وسیله
- توانایی کودک در درک آن که چگونه از اسباب بازی استفاده کند
- نیاز ها و علائق کودک در سطوح مختلف رشد او
- اطلاعات مهمی که در مورد اسباب بازی باید بدانید
آمارها غم انگیز است
در دهه90، 57 کودک بر اثر بلعیدن اسباب بازی از دنیا رفتند، به همین دلیل کمیسیون ایمنی محصول مصرف کننده (CPSC) مقررات سنگینی برای ایمنی اندازه اسباب بازی ها به منظور بازی بچه ها به خصوص بچه های زیر 3 سال در نظر گرفته است. با این حال بسیاری از اسباب بازی ها را می توان در بازار پیدا کرد که برچسب احتیاط در مورد بلعیده شدن اسباب بازی را ندارند. در این میان توپ های کوچک 69مورد مرگ بر اثر خفگی را در دهه90 رقم زده است، بنابراین این توپ ها برای کودکان زیر 3سال نباید کوچک تر از 4/5 سانتی متر باشد.

منبع :