<>

آکاایران: نویسنده: 
الهام وفایی نژاد

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن  با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

سرعت رشد زبان و کسب مهارت های سخنگویی چنان سریع است (البته برای کودکان عادی) که از یک لغت در یک سالگی به پنجاه لغت در ۱۸ ماهگی (۱٫۵ سالگی) افزایش می یابد. از این پس، با توجه به مشاهده، شنیدن حرف های دیگران و تقلید از آن ها، تشویق و بازی های مختلف و داشتن الگوهای درست کلامی، خزانه ی لغات کودک افزایش چشمگیری پیدا می کند.

در اینجا از طراحی و به کارگیری نوعی بازی برای تقویت گفتار کودک یاد می کنیم. مادران به راحتی و در فرصت مناسب می توانند این بازی را با کودکان خود اجرا کنند و از همان سال های اول، با اطمینان به رشد کلامی کودک خود یاری برسانند.

مهارت های یادگیری و گفتار کودک

  • رشد و بهبود (سخنگویی و وضوح و شفافیت کلام)
  • رشد و توسعه زبانی

  • مهارت های شنیداری

مواد و وسایل لازم

شیوه های کار

۱. با استفاده از خودکار یا مدادها لوله های کاغذی یا رول مقوایی را رنگ آمیزی کنید و تزیین کنید تا جذاب و رنگارنگ و شاد به نظر برسند. در این فرایند می توانید از کمک هر چند ناچیز کودکتان بهره ببرید.

۲. یکی از لوله های مقوایی را جلوی دهان خود بگیرید و با استفاده ازآن با کودک صحبت کنید. صدای شما با استفاده از لوله ها تقویت خواهد شد.

۳. لوله ی دیگر را به کودکتان بدهید تا از شما تقلید کند، سعی کنید چنان چه برای شروع کار به کمک شما نیاز دارد، لوله را جلوی دهانش نگه دارید و تشویقش کنید تا ایجاد صدا کند و حرف بزند.

۴. از لوله های مقوایی برای ایجاد صداهای مختلف استفاده کنید و به کودک نیز جسارت دهید تا او هم تقلید کند.

راه های ایجاد تنوع و گونه گونی در بازی صداها

لوله را می توانید به شکل قیف و یا مخروط نیز درآورید. از لوله های مقوایی نیز می توانید برای تولید صدا استفاده کنید.

نکات ایمنی

با توجه به اینکه کودک لوله ها را به دهان می برد، سعی کنید برای تزیین آن ها از خودکارهای با مواد غیرسمی استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که لبه ی لوله ها نیز صاف و هموار باشد تا به کودک آسیبی نرسد.

بیشتر بخوانید
علت تاخیر کلامی کودکان

.

منبع :