<>

آکاایران: بازی های ذهنی

پرورش هوش و ذهن کودک ارتباط زیادی با آموزش و بازی هایی دارد که والدین برای او در نظر می گیرند. در این مقاله به توصیف تعدادی از بازی های ذهنی پرداخته ایم که می تواند برای والدینی که فرزند زیر دو سال دارند مفید واقع شود.

از زمانی که کودک متولد می شود در ارتباط با محیط اطراف خود قرار می گیرد و شروع به آموزش دیدن از ارتباطات و وقایع و عناصر اطراف خود می کند. والدین علاوه بر وظیفه نگهداری از کودک زیر دوسال که کاملاً به آن ها وابسته است و نیاز به مراقبت همه جانبه ی آن ها دارد باید به آموزش هایی که باعث پرورش قدرت ذهن کودک می شود نیز توجه نشان دهند. این آموزش ها از طریق بازی برای کودکان این رده سنی امکان پذیر است. بازی ها و فعالیت هایی که می توان از نوزادی تا دو سالگی برای کودکان انجام شود بطور خلاصه در زیر می آیند:

بازی های ذهنی کودکان

فرزندانتان را مرتب در آغوش بگیرید

برای رشـد و تکامـل در کودکـان، بهترین روش تسریع در تکامل مغزی ارتباط مـداوم با آن هاست و رشد سیستم عصبی به تماس جسمی و محبت پدر و مادر وابسته است. ماساژ کودک باعث کاهش سطح استرس و باعث عملکرد حرکتی بهتر می شود و سیستم ایمنی بدن را تقویـت می کند و به سیستم گردش خـون کمک می کند. (حسین زاده،۱۳۹۰)

اسباب بازی های موزیکال بالای تخت نوزاد

استفاده از اسباب بازی های رنگی موزیکال باعث تحریک عصب های بینایی و شنوایی کودک می شود و درک توازن و هماهنگی آن ها می تواند در پیشرفت توانایی های ذهنی مؤثر واقع شود.

استفاده از رنگ های درخشان و براق

استفاده از این رنگ ها برای جلب توجه کودک و تحریک ذهن مؤثر است که والدین می توانند در اسباب بازی های کودک از آن ها استفاده کنند.

از ژست های چهره ای استفاده کنید

 درک حالات و احساسات با اجزای صورت آموزشی است که کودکان باید فراگیرند. این شناخت با تجربیات مختلف اتفاق می افتد و والدین می توانند یادگیری را تسریع بخشند. در مورد حالت صحبت کنید و آن را با چهره تان هماهنگ کنید. مثلاً به این صورت که مامان خوشحاله و حالت خنده و شادی با چهره تان ایجاد کنید.

لالایی بخوانید

در معرض موسیقی و کلام های موزون قرارگرفتن باعث تحریک ذهن کودک می شود و با توجه به اینکه ساعاتی زیادی از روز نوزاد در خواب می گذرد ارتباط کلامی و عاطفی با لالایی خواندن برای کودک ایجاد می شود.

بازی با آیینه

 تقلید و شناخت حرکات و تقلید از آن ها یکی از نشانه های پیشرفت ذهن کودک است که می توان این تجربیات را با بازی در آیینه به آن ها آموخت.

هل دادن و کشیدن اشیا

 بعد از اینکه کودکان توانایی راه رفتن پیدا کردند اشتیاق دارند که اشیا و اسباب بازی های خود را جا به جا کنند و شناخت این توانایی ها باعث پختگی حرکات در آن ها می گردد و پیشرفت حرکتی نشانه ای از توانایی ذهنی است.

شناخت اعضای بدن

 زمانی که کودک جزییات صحبت والدین را درک می کند و به آن ها عکس العمل نشان می دهد بهترین زمان برای شناخت اعضای بدن است و این شناخت مرحله ای از رشد ذهنی کودک است.

شناخت حیوانات

 شناخت از محیط اطراف کودک که حیوانات جزیی از آن می باشند مرحله ای از پختگی شناختی کودک است که با کمک والدین می تواند آ ن را تجربه کند. تماس مستقیم با حیوانات در باغ وحش، نگهداری حیوانات خانگی یا شناساندن آن ها با عکس و فیلم ها کارتونی می تواند انجام شود.

بازی های علت و معلولی

 اسباب بازی های ساده با قطعات درشت که علت و معلول را به کودک نشان می دهند باعث افزایش توان ذهنی می گردند. مثلاً مکعب هایی که همدیگر را کامل می کنند یا پازل های چهار تکه که باید توسط کودک تکمیل شوند با تصاویر واضح از حیوانات، میوه ها و عناصر طبیعت با حالت سه بعدی مفید هستند.

آشنایی با عناصر طبیعت

حضور در طبیعت و تماس با عناصر آن در رشد ذهن کودک مؤثر است. اجازه دهید کودک با گل و شن بازی کند روی چمن بدود و بازی با آب را تجربه کند.

توجه به مقوله بازی در رشد حرکتی و ذهنی کودک مؤثر است و در کنار مراقبت های روزانه باید در برنامه والدین قرار گیرد.


حسین زاده، خوشروزه؛ عظیما، سارا؛ کشاورز، طاهره؛ کرمی زاده، زهره؛ زارع، نجف (۱۳۹۰) تأثیر ماساژ بر روند رشد جسمی نوزادان کم وزن در بخشهای زایمانی، مجله دانشکده پزشکی اصفهان،۲۹(۱۶۵)، ۱-۸.
گلاگر، جیمز (۱۳۶۹) آموزش کودکان تیزهوش، (رجمه: مجید مهدی زاده، احمد رضوانی) مشهد، انتشارات آستان قدس رضوی.
گادسون، هید جرارد، ای شافر، چارل، (۱۳۹۳)۱۰۱ تکنیک بازی درمانی (ترجمه الهه محمد اسماعییل) تهران، نشر ارسباران.
هنری ماسن، پاول؛ کیگان، جروم؛ کارول هوستون، آلتا؛ جین وی کانجر، جان (۱۳۸۴) رشد و شخصیت کودک(ترجمه مهشید یاسایی) تهران، انتشارات ماد.

.

منبع :