آکاایران: درمان و علت بی خوابی کودکان

آکاایران:  

 این روزها مشاهده کودکانی که پا به پای والدین خود تا پاسی از شب بیدارند و تا زمان خوابیدن پدر و مادرشان، نمی خوابند به اتفاقی عادی تبدیل شده است.این در حالی است که خوابیدن بموقع برای فرزندان ضروری میباشد.بقیه در ادامه مطلب

خواب فرآیندی طبیعی است که به طور منظم، هر ۲۴ ساعت یکبار اتفاق می افتد و در آن حالت در حداقل هوشیاری و نسبت به اتفاقات اطراف خود ناآگاه می باشیم . میزان نیاز به خواب در همه افراد در دوران کودکی زیاد و به مرور زمان کمتر می شود، یعنی نوزادان در بدو تولد ممکن است خواب بسیار سبکی دارا باشند و براحتی از خواب بپرند و تا سه ماهگی نوزادان الگوی خواب معینی نداشته باشند . به بیان دیگر کودکان از الگوی خواب یکسانی پیروی نکرده و تفاوت های چشمگیری در این زمینه دارند.

از لحاظ سنی می توان گفت کودکان یک ساله محدود ۱۴ تا ۱۵ ساعت در روز در خواب می باشند و با افزایش سن این میزان خواب کاهش پیدا کرده  و کودکان پنج ساله تقریبا ۱۰ تا ۱۱ ساعت در روز می خوابند و بتدریج این میانگین خواب به ۹ تا ده ساعت در روز خواهد رسید. بعضی کودکان پرخواب هستند و برخی کمتر می خوابند و با توجه به شیوه زندگی ساعتی که کودکان به خواب می روند، متغیر می باشد .

هماهنگ بودن والدین با فرزندان

ریتم خواب برخی از کودکان بسیار نامنظم بوده یا تا ساعاتی از نیمه شب بدخوابند. البته اگر مشکل جسمانی خاصی وجود نداشته باشد از شش ماهگی به بعد از کودکان انتظار می رود که شب هنگام بخوابند، بنابراین والدین می توانند در صورت امکان ساعات خواب خود را با فرزندان شان تنظیم نموده تا این عادت در آنها شکل بگیرد.

یکی از مهم ترین مسائلی که در این زمینه مطرح می شود جذابیت های خارج از اتاق خواب کودک است. والدینی که تمایل دارند به تماشای برنامه های مختلف بپردازند یا مهمان دارند، نمی توانند انتظار دارا باشند که فرزند آنها جذابیت های خارج از محل خواب خود را ها کرده و براحتی به خواب برود بنابراین به نوعی کاهش جذابیت ها می تواند کمک کننده باشد.

جدیت والدین

روان شناسان تاکید می کنند در ارتباط با پذیرش اصول و رفتاری که والدین از کودکشان انتظار دارند باید با جدیت برخورد کنند.به بیان دیگر رفتار قاطعانه و سبک فرزندپروری والدین در شکل گیری رفتارهای فرزندان تاثیر بسیار مستقیمی دارد. بنابراین اگر ساعت خوابی را برای فرزندتان در نظر گرفته اید و آن را بیان کرده اید، لازم است قاطعانه آن را انجام دهید.

استفاده از روش های تقویتی برای تشویق کودک به خوابیدن نیز توصیه می شود. البته باید بیشتر تقویت مثبت به کار گرفته شود، اما گاهی این روش ها می تواند به صورت تقویت منفی یا محرومیت نیز باشد. مثلا ممکن است کودکی به علت این که بموقع به خواب نرفته از فعالیتی که دوست دارد، محروم شود یا ناگزیر باشد کاری ناخوشایند که دوست ندارد انجام دهد، اما در بیشتر مواقع کودکان تمایلی برای خواب ندارند و تا آخرین لحظات سعی می کنند که رفتن به رختخواب را به تعویق بیندازند، بنابراین استفاده از شیوه های قاطعانه ضروری به نظر می رسد که با توجه به روحیات و شرایط فرزندان کمی متفاوت می شود البته برای تشویق کودکان به خوابیدن می توان از سیستم های رفتاردرمانی نیز استفاده کرد. بهتر است جایزه کودک صبح که از خواب بیدار می شود به او داده شود، زیرا ممکن است جایزه قبل از خواب به اندازه ای دلپذیر و جذاب باشد که خود مانع به خواب رفتن کودک شود و مدت زمانی را به آن مشغول باشد بنابراین گرفتن امتیاز بابت ساعت خواب و بدنبال آن دادن پاداش، موثرتر است.

روش های نظم بخشیدن به ساعت خواب کودکان

ـ ابتدا در مورد فواید خواب بموقع با فرزند خود صحبت کرده و نگران عادت فرزندان نباشید، زیرا این امکان وجود دارد که تغییر عادت در آنها اتفاق بیفتد.

ـ در شیوه زندگی خود بازنگری کرده و عواملی که مانع خواب بموقع فرزندتان می شود، شناسایی نمایید .

ـ قبل از خواب فضای آرام و فاقد تنشی را برای فرزندتان فراهم نموده و با تهدید او را برای خواب آماده نکنید.


ـ قبل از خواب می توانید بازی های ذهنی را به فرزندان تان آموزش دهید، مثل شمارش اعداد یا گل ها و ستاره ها.

ـ بهتر است نزدیک زمان خواب فرزندتان بازی های هیجان آور انجام ندهد.

ـ برای بهتر خوابیدن فرزندتان روش های تن آرامی را به او یاد دهید تا بدن خود را شل کند و راحت تر بخوابد.

ـ کودک خود را قبل از خواب نوازش کنید.

ـ در اتاق خواب فرزندتان از چراغ خواب با نور ملایم استفاده نموده زیرا اگر نور شدید باشد مانع ترشح ملاتونین که هورمون تاریکی و خواب است، می شود.

ـ برای او قبل از خواب قصه بگویید یا شعر بخوانید. اگر در سنین پایین تر لالایی خوانده شود، بهتر است.

منبع : جام جم آنلاین

.

منبع : banookade.ir